Saskia Noort Elke werkvloer is na #Metoo veiliger Zo doen zij dat Pakistan praat nog steeds niet over seks, ondanks hiv VEEL GEDEELD Condooms zouden 'de cadeautjes van God vroegtijdig vermoorden 14 Denk jij dat de slacht- slappe zeur kousen zijn die het er zelf naar maakten? Wachten en spelen Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Afgelopen week ging ik naar de film Bombshell. Ge baseerd op de ware gebeurtenissen bij het conser vatieve Fox News, waar baas Roger Ailes en nog een stuk of wat andere mannen, waaronder presentator Bill O' Reilly, met ijzeren fallus regeerden. Een wereld van seksuele intimidatie en machtsmisbruik, waar vrouwen geobjectiveerd, gemanipu leerd en vernederd werden. Vrouwen als blonde soldaten, al tijd glimlachend, goed in de make-up, in loeistrakke korte jurken, op torenhoge hakken. Loyaal zijn aan Fox betekende in de praktijk dat je bereid was om door de knieën te gaan en de penis van de oude baas in je mond te nemen. To get ahead, you've got to give a little head. En dit alles tegen de achtergrond van een opkomende Trump, gezien door de ogen van witte, rechts-conservatieve vrouwen die net zo genadeloos tegen elkaar werden uitge speeld als het Amerikaanse volk. Verdeel en heers. Een tactiek die nog steeds zeer succesvol blijkt. Bombshell, de eerste #Me- too-film dus, na de eerste #Metoo-serie The Morning Show, ten tijde van het grote #Metoo-proces tegen Harvey Weinstein, de andere media- mogol. Dus voor alle mensen die #Metoo-moe zijn, zijn dit zware tijden. Maar juist hen wil ik aanraden naar deze film te gaan. Vraag jij je af waarom al deze vrouwen niet 'gewoon' wegliepen enfuck you riepen? Denk jij dat de slachtoffers slappe zeurkou sen zijn, die het er zelf naar maakten? Meen jij dat veel vrouwen zo graag beroemd wilden worden dat ze maar wat graag op de gulp doken om dit voor elkaar te krijgen? Ga naar Bombshell of kijk The Morning Show. Zie de ontgoo cheling en vernedering op de gezichten van respectievelijk Margot Robbie en Gugulethu Mbatha-Raw wanneer ze er achter komen wat er echt van hen verwacht wordt. Iedereen die gelooft dat het wel meevalt met machtsmis bruik en seksuele intimidatie, dat al die vrouwen puur voor de aandacht deze onschuldige mannen van hun voetstuk gooiden, kijk en zie hoe smerig het er niet zo heel lang gele den, zeg maar voor #Metoo, aan toe ging. En nu, net twee jaar later, kunnen we ons bijna niet meer voorstellen dat dit ge drag ooit schering en inslag was. Ik wil niet beweren dat sek sueel grensoverschrijdend gedrag overal uitgebannen is, maar het is wel bevorderd van privéprobleem naar maat schappelijk probleem. De schaamtecultuur is doorbroken, het taboe eraf, de 'awareness', om met Bram Bakker te spre ken, bereikt. Iedere werkvloer is sinds #Metoo veranderd en veiliger geworden. We zijn ons allemaal bewuster geworden van grenzen, en in deze nieuwe, open cultuur, waar vrouwe lijke werknemers niet langer zwijgen is het een stuk moeilij ker te verdelen en heersen. Laten we hopen dat op een dag de slachtoffers van seksuele intimidatie in de naam van God - of hoe je die opperbaas ook noemen wilt - net zo'n verwoestende tsunami in gang zet ten. En dat niemand meer grensoverschrijdend gedrag goed praat onder het mom van 'vrijheid van godsdienstbeleving. In Nederland is dankzij jarenlange intensieve campagnes hiv onder controle. In Pakistan moet de eerste doelgerichte voorlichting nog beginnen. WILMA VAN DER MATEN ISLAMABAD Jalbani, een ongeschoolde arbeider in het Pakistaanse dorp Ratodero, protesteerde nadat hij zag hoe arts Ghanghro een gebruikte naald uit de vuilnisbak haalde. Jalbani's zoontje had een hardnekkige ver koudheid. ,,De dokter zei: of je koopt zelf een nieuwe naald of je hoepelt maar op.'' Met een inkomen van zestig euro per maand was Ghanghro voor Jalbani de enige betaalbare arts. Het gevolg is dat zijn zoontje Ali (6) nu behoort tot de negenhonderd kinderen in het dorp die hiv hebben opgelopen. Ratodero is niet het enige dorp in Pakistan dat kampt met een hiv-uitbarsting. Vanwege kostenbesparing, hebzucht of onwetendheid hergebruiken artsen overal op het platteland (maar ook in de steden) tientallen ke ren dezelfde naald. Net als kappers nauwelijks de scheermesjes verwisselen. Bij bloedtransfusies blijft een test op hiv vaak uit. In Nederland wordt hiv voor 95 procent overgedra gen door onveilig geslachts verkeer. In Pakistan ligt dat aantal rond de 54 procent. Maar over seks mag niet worden gesproken. Net als de rooms-katholieke pries ters jaren geleden, houden islamitische geestelijken hun gehoor voor dat con dooms 'de cadeautjes van God' vroegtijdig vermoor den. Sinds de hiv-epidemie in het dorp Ratodero hebben de ouders van de besmette kinderen geen leven meer. In Nederland rust net zo goed een behoorlijk taboe op hiv, maar je wordt niet verstoten. De dorpsraad van Ratodero heeft de hiv-fami- lies gesommeerd het dorp te verlaten. Ze worden net als de melaatsen in de middel eeuwen het bos ingestuurd. In Nederland leven 24.000 mensen met hiv. Met medicijnen hebben ze dezelfde levensverwachting als mensen zonder hiv. In Pakistan steeg in de afgelo pen jaren het aantal be smettingen met 38 procent, er zijn nu 160.000 hiv- pa tiënten geregistreerd. Aids- remmers zijn onbetaalbaar. Hulp van de overheid is er niet. Campagnes komen zelfs na het schokkende nieuws uit Ratodero niet op gang. Dat is wél hard nodig. i De Amerikaanse minister van Buiitenlandse Zaken Mike Pompeo bezoekt de Colombiaanse hoofdstad Bogota om hulp te zoeken in zijn strijd om president Maduro van Venezuela af te zetten. Drugshonden en politieagenten die het slachtoffer geworden zijn van landmijnen wachten geduldig op zijn aankomst. foto afp ZATERDAG 25 JANUARI 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62