Renovatie Stationsbrug is delicate klus voor Hollandia Wat eraan voorafging: 10 Nog twee maanden en dan heeft de Stationsbrug een nieuw kleurtje, mintgroen. Bij Hollandia in Krimpen aan de IJssel is de blikvanger uit het Middelburgse straatbeeld eerst van 4000 kilo oude verf ontdaan. Een delicate klus, omdat daar de kankerverwekkende stof chroom-6 in zat. ,,Daar zet je niet zomaar de snijbrander in." odra hij fabriekshal 5 1 binnenstapt, doet pro jectleider Ruben de Groot van Hollandia I Services oordoppen in. Van alle kanten klinkt het geluid van slijptollen. ,,Daar ligt-ie dan", roept hij boven het lawaai uit. In de 120 meter lange hal doet de Sta tionsbrug met zijn 53 meter in eer ste instantie klein aan. Nog één dag en dan verhuist hij naar de aanmerkelijk krappere straal- en conserveerhal om te worden ge spoten. Enkele maanden geleden lag hij daar ook, toen in quaran taine. Er moesten oude verflagen worden verwijderd die chroom-6 bevatten. De ontdekking van die kanker verwekkende stof zorgde er ander halfjaar geleden voor dat de reno vatie van de Stationsbrug moest worden opgeschort. Het transport naar Krimpen aan de IJssel werd een jaar uitgesteld, omdat Hollan- dia eerst moest uitvogelen hoe dat gevaarlijke werk kon worden aan- gepakt. ,,We hadden wel eens te maken met chroom-6 in een op pervlakte van een paar vierkante meter", vertelt De Groot, ,,maar nooit in deze omvang. Je kunt niet zomaar je snijbrander in een blok staal zetten zonder te weten wat je moet doen." Er is uiteindelijk gewerkt vol gens een vorig jaar door ProRail, Rijkswaterstaat en het Rijksvast goedbedrijf voorgeschreven me thode die voorkomt dat werkne mers chroom-6 kunnen inslikken, inademen of op de huid krijgen. In de straal- en conserveerhal werd een tent gebouwd waarin de Stationsbrug kwam te liggen. „Dubbelwandig", legt De Groot uit, ,,voor het geval een wand stuk zou gaan. Tegelijk werkten we met een afzuiging die zo sterk was dat we bij wijze van spreken de deur van de hal open konden laten staan." De werklieden die de metalen onderdelen blank straalden, droe gen overalls die als chemisch afval ZATERDAG 25 JANUARI 2020 GO De Middelburgse Stationsbrug in een loods van Hollandia in Krimpen aan de IJssel. fotos jan kok/boomerang fotografie 'In chroom-6 zet je niet zomaar een snijbrander' ERNST JAN ROZENDAAL Wegtakelen Stationsbrug, 25 september. FOTO'S HOLLANDIA SERVICES Stationsbrug aangekomen bij Hollandia in Krimpen aan de IJs sel, 28 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58