Voorspelling: veel meer buitenlandse toeristen naar de kust I 4 'We hebben alleen maar een kapper en een bakker die twee ochtenden in de week open is. Verder hebben we alleen maar winkels die zich op het toerisme richten' VERVOLG VAN PAGINA 3 plaats. Het verblijfstoerisme groeide tussen 2014 en 2018 met maar liefst 20 procent. Die groei zet keihard door. Het Nederlands Bureau voor Toe risme voorspelt dat het bezoek van buitenlandse toeristen aan kustregio's tot 2030 toeneemt met zon 50 pro cent. Bram Marcusse en Marieke van de Ketterij van de Dorpsraad Zoute- lande vinden het evenmin een probleem als nog meer toeristen naar hun dorp komen. Hoewel de toeristische druk in Zoutelande hoog is met 10.263 slaapplaatsen op 1610 inwoners blijkt uit een on derzoek van de gemeente dat een meerderheid van de inwoners vindt dat er geen rem moet komen op het toerisme. Matty Jesmiatka vindt dat niet vreemd. Ze verhuurt zelf en wijst erop dat heel veel me debewoners profiteren van het toerisme. ,,Ruim 60 procent ver huurt particulier." Ook is het vol gens haar heel makkelijk voor jonge inwoners om in het toe risme werk te vinden. ,,Keuze zat. Wie wil, kan kiezen uit meerdere baantjes." Kustmarathon Marcusse zegt dat de opvang van de vele toeristen in zijn dorp goed geregeld is. ,,Er zijn volop parkeer- mogelijkheden. Alleen tijdens de Kustmarathon kan het hier 's mid dags echt vol staan." Daar komt ook nog eens bij dat het toerisme in Zoutelande zich concentreert op een paar plekken: de (mini) campings en vakantieparken bui ten het dorp, de Langstraat, de Boulevard en het strand. ,,Daar- mee kunnen we goed leven." Ook is hij te spreken over de nieuw bouw in het dorp dankzij het toe risme. ,,Er is veel opgeknapt en dat levert de nodige fraaie gebouwen op." Volgens hem zorgden al die (nieuw)bouwplannen binnen het dorp wel voor de nodige discus sies. ,,Maar uiteindelijk is het me rendeel van de bewoners tevreden tot zeer tevreden met het resul taat." Uit rapport 'Leefbaarheid en toe risme' van de gemeente Veere: Per be woner komen er heel veel bezoekers naar de gemeente Veere. Op elke be woner overnachten er 242 bezoekers per jaar. Dat is hoger dan Amsterdam (20). De intensiteit is het hoogst in Domburg. Op elke bewoner van dat stadje vinden er 698 overnachtingen plaats, gevolgd door Vrouwenpolder (548) en Zoutelande (459). Dagjesmensen In het stadje Veere staan inwoners veel minder te juichen als het over de toeristische druk gaat. Net als in Zoutelande wordt die als hoog ervaren. Maar in tegenstelling tot daar vreest een flink deel van de Veerse inwoners een verdere toe ristische groei. Stadsraadvoorzitter Jan Paul Loeff zegt enigszins gek scherend dat hij het liefst aan het Land van herkomst van toeristen in Zeeland Gasten Nederland Duitsland Goes 291.500 Schouwen-Duiveland begin van het stadje een toegangs poort plaatst om het aantal dagjes mensen flink te beperken. ,,Helaas kan dat niet." Het historische stadje kent rela tief weinig hotels, B&B's en ka- merverhuur. Het is echter zeer po pulair bij dagjesmensen. ,,Voor elf uur 's morgens en na vijf uur 's avonds is het hier rustig", zegt on dernemer Jan Mosmans die in het stadje meerdere toeristische win kels zoals Oma's Snoepwinkel ex ploiteert. ,,Kaneelstokken verko pen het best." Zelf vindt hij dat de drukte in Veere wel meevalt. ,,Er zijn per jaar 25 tot 30 echt drukke dagen. Meer beslist niet." Dat zijn volgens hem Pasen, Pinksteren, Hemelvaart, de dagen van de Kerstmarkt en de Historische Markt en wat droge zomerse da gen als het geen strandweer is. ,,De echte drukte kan je afmeten aan hoe vol de grote betaalde par keerplaats van het kanaal staat. Als die vol staat, is het echt druk en dat is maar zelden." Uit tellingen van de gemeente blijkt dat op zulke zondagen er Overnachtingen België Overige Aantal toeristische overnachtingen per gemeente 11.631.000 ruim 7000 mensen door het stadje lopen. Collega-ondernemers Paul Barendregt (B&B Bed Brood) en Bram Pieter Poppe (Hotel 't Wae- pen van Veere) vinden ook dat het wel meevalt met de drukte, als ge keken wordt naar het gehele jaar. Ze vertellen dat hun bedrijven echt niet jaarrond vol zitten. Zeker in de wintermaanden hebben ze het heel rustig. Wat hen betreft staat de gemeente dan ook toe dat er meer hotels, pensions of B&B's in Veere komen. Dat zorgt voor wat meer levendigheid op de stille uren en zal een aanzuigend effect hebben. Daar kunnen Loeff en Nico van Rijswijk (secretaris Stadsraad) zich wel in vinden. Op het Oranjeplein bijvoorbeeld is volgens hen voldoende ruimte om zoiets te bouwen. Loeff: ,,In com binatie met (starters)woningen zou dat een mooie invulling zijn voor dat gebied dat nu vooral als parkeerplaats wordt gebruikt." De beide leden van de Stadsraad wijzen erop dat lang niet zoveel Veerse inwoners direct profiteren van het toerisme als de mensen in Zoutelande. ,,Dat is een heel groot verschil." Loeff geeft zelfs aan dat ze er de negatieve gevolgen van ondervinden. ,,We hebben alleen maar een kapper en een bakker die twee ochtenden in de week open is. Verder hebben we niets. Alleen maar winkels die zich op het toerisme richten." Barendregt zegt dat mede dank zij de inkomsten uit het toerisme in Veere veel gebeurt. ,,De Kaai wordt gerestaureerd, de Markt is opgeknapt. Dat kan allemaal om dat de gemeente flink wat geld krijgt dankzij het toerisme." Voor inwoners van Zoutelande is het geen probleem dagelijks brood, beleg en wasmiddelen te kopen. Aan de rand van het dorp zit een grote Jumbo met daarnaast ook nog eens een bakker. Voor een dorpje als Zoutelande met 1610 inwoners een grote luxe, be seffen de leden van de dorpsraad. Dat geldt ook voor andere kust dorpen als Domburg, Oostkapelle en Vrouwenpolder waar ook grote supermarkten staan die het gehele jaar open zijn. Marieke van de Ket terij: ,,Er is hier gewoon een ruim aanbod van winkels en horeca." Samen met Bram Marcusse bena drukt ze wel dat er een goede ba lans moet blijven tussen toerisme en leefbaarheid. ,,Immers, tevre den inwoners zijn trots op hun dorp, zorgen voor een gastvrije ontvangst van de toeristen. En blije toeristen brengen gezellig heid, beweging en economische activiteiten, waar ook de inwoners weer voordeel van hebben." Goede balans In Veere wordt in vergelijking tot Zoutelande maar weinig particu lier verhuurd waardoor de binding met het toerisme gering is. Vol gens het onderzoek van de ge meente verhuurt in Veere 5 pro cent van de inwoners. Van Rijs wijk geeft ook aan dat veel inwo ners van Veere helemaal niet de behoefte hebben te verhuren of te verdienen aan het toerisme. ,,Veel ZATERDAG 25 JANUARI 2020 GO Cijfers Kenniscentrum Toerisme 2018 Reimerswaal I 55.500 Kapelle 174.500 Borsele 182.500 Hulst 234.000 Terneuzen 285.000 Tholen 329.000 Vlissingen 375.000 Middelburg 439.000 Noord-Beveland I Sluis Veere I Cijfers Kenniscentrum Toerisme 2018 - Jan Paul Loeff, voorzitter Stadsraad Veere De Veerenaren Bram-Pieter Poppe, Paul Barendregt, Nico van Rijs wijk en Jan Paul Loeff (vlnr) vinden dat er maatregelen moeten worden genomen om het toerisme in hun stadje in goede banen te leiden. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52