Man schiet zijn ouders en familie dood voor ogen van twee tieners 4 Tank lek: wijn kleurt rivier rood OVERSTAPPEN VOORDEELMISSERS Een op de vijf mensen stapt nooit over van zorgverzekering, telecomaanbieder of energie bedrijf. ,,We zijn er niet mee opgegroeid'', zeggen de ouders van verslaggever Ton Voermans. Bij een wijngaard in de Ameri kaanse regio Sonoma County (Californië) is bijna 175.000 liter rode wijn in een naastgele gen rivier terechtgekomen. Volgens de lokale autoriteiten ging de wijn verloren toen de afsluitklep van een grote wijn tank om onbekende reden openging. De omgerekend 250.000 flessen kwamen terecht in de Russian River, die uiteindelijk in de Stille Oceaan uitmondt. Na het incident zijn nog geen dode dieren gemeld, maar de ver- wachting is wel dat door de wijn veel insecten doodgaan. Deze worden veel gegeten door de vissen in de rivier. In totaal ging er ruim 360.000 liter wijn verloren, waarvan de helft in de bodem wegzakte. Daarmee hadden acht tankwa gens gevuld kunnen worden. De wijngaard waar het ongeluk gebeurde, Rodney Strong Vine yards in Healdsburg, zo'n 100 kilometer ten noorden van San Francisco, liet op een zender van CNN weten 'diep bezorgd' te zijn. Ik ben me ervan bewust dat ik als advocaat en ondernemer heb gefaald 'Zo hard als je kan' zelfs niet meer in Duitsland Verkeersorganisatie ADAC (de Duitse ANWB) is van haar principe afgestapt dat ze perti nent tegen een beperking is van de snelheid op de Auto bahn. Daarmee krijgt de al jaren durende discussie in Duitsland over een maximumsnelheid een nieuwe impuls. Vicevoor- zitter Hillebrand veranderde van mening vanwege de 'emo tionele' en 'polariserende' dis cussie over milieu en veiligheid onder de 21 miljoen automobi listen die ADAC-lid zijn. Wodka is weer van de Russen Recordpoging mislukt MADAGASKAR Noodweer eist levens Ze zijn beiden hoogbejaard, maar nog vi taal en bij de tijd. Mijn moeder is 86, mijn vader 90 jaar. Ze wonen nog in het ouder lijk huis, zonder thuishulp. Alleen een tra- plift bleek vorig jaar nodig. Facetimen met de kleinkinderen, Facebook, het is geen probleem voor ze. Het installeren van een nieuwe laptop leidt naar het Ziggo-modem in de meterkast. Wat is dat? Loopt daar ook nog een telefoonlijntje? Hun vaste telefoon werkt inderdaad nog via KPN, voorheen de PTT, het bedrijf waar ze ergens in de jaren 70 van de vorige eeuw klant werden. Keuze was er toen niet. Ze betalen nu KPN 61 euro abonnementsgeld per twee maanden en aan belminuten ongeveer 10 euro. ,,Wat zeg je? Kan ik voor 1 euro in de maand via dat Ziggo-kastje bellen? Dat bestaat niet.'' Mijn moeder gelooft het niet. Het telefoonabonnement van mijn ou ders is zó oud dat KPN het niet eens meer aanbiedt. Maar mijn ouders zijn zeker niet vergeten door KPN, vorige zomer werd het abonnement nog met 6 euro (+10 procent) verhoogd. Waarom? „Inflatie en investe ringen'', meldt de woordvoerder van KPN. Het bedrijf wil niet zeggen hoeveel klan ten als mijn ouders er nog zijn. Volgens de Autoriteit Consument en Markt bellen nog bijna een half miljoen mensen via een ko peren draadje. De eigen klantenservice van KPN ontraadt desgevraagd meermaals om alleen een vaste telefoonlijn te hebben, omdat het zo duur is. Overstappen is voor hoogbejaarden heel ingewikkeld. Het vraagt ook veel eigen initiatief en zelfredzaamheid En gelijk heb ben ze. Bellen via Ziggo dat het inter net levert, kan ook: voor 1 euro in de maand. Vijf minuut jes klikken en de over stap is geregeld. Verlegen Nu de meterkast toch open is, wie levert mijn ouders eigenlijk de energie? Essent, zo blijkt, het bedrijf dat is voortgekomen uit de PNEM, de Provinciale Noord-Brabantse Energie Maatschappij, het staatsbedrijf dat vroe ger ieder huis in Brabant aansloot. 245 euro per maand wil Essent hebben van mijn ou ders, al zestig jaar trouwe klanten. Weer vijf minuten later zijn ze overgestapt naar een energiebedrijf dat evenveel elektrici teit en gas voor 100 euro per maand min der levert. Mijn moeder wordt een beetje verlegen als ze het prijsverschil ziet. Dit past niet bij haar aangeboren zuinigheid. Ik zie haar rekenen: we betaalden voor bellen en energie samen zo'n 1500 euro te veel, al jdren lang. ,,We wisten dit niet. We zijn er niet mee opgegroeid.'' Hun vertrouwde Es sent scoort ook goed in de prijsvergelijking - als je een nieuw contract afsluit - maar die firma krijgt geen cent meer. En KPN evenmin. De schutter is een 26-jarige Duitse staatsburger, vertelde de politie op een persconferentie. De dader vuurde op zes familieleden tussen de 36 en 69 jaar. Het gaat om drie mannen en drie vrouwen. Onder hen waren zijn vader en moeder. Twee andere familieleden raakten zwaargewond. Een van hen verkeert in levensgevaar. De schutter bedreigde ook twee jon- geren van 12 en 14 jaar. Ze moesten toekijken hoe de 26-jarige hun fa milieleden doodschoot. De moordende Duitser had een wapenvergunning als sportschut- ter. Hij schoot met een halfauto- matisch pistool, kaliber 9 millime ter. Het drama vond plaats rond 12.45 uur, vlakbij het station van het vijfduizend inwoners tellende dorp, in een pand waarin vroeger een kroeg was gehuisvest. De fa milie maakte er een restaurant van dat afgelopen zomer was ver bouwd. Twee slachtoffers lagen binnen, vier voor de deur. De aan leiding voor het drama lijkt vol- gens de eerste onderzoeksresulta ten in de persoonlijke sfeer te lig gen maar zeker is dat nog niet, zegt de politie. De schutter woonde volgens de Duitse krant Bild op zolder. Buren omschrijven hem als een eenling die de hele dag achter de computer zat. Zijn vader woonde een verdie ping lager. Gisteravond arriveer den de andere familieleden. Een buurvrouw zei 'korte, doffe knallen' gehoord te hebben. Niet veel later zag ze 'veel' politiewa gens voorbij stuiven, later zes am bulances. ,,Dit is normaal gespro ken een heel rustige, vredige buurt'', zei ze tegen Focus Online. zaterdag 25 januari 2020 GO SONOMA COUNTY Deze kolossen hadden even geen zin om in de truck van het circus in het Russische Jekaterinenburg te stappen, op weg naar een nieuwe voorstelling. Ze gingen liever met z'n tweeën aan de wandel. Het uitstapje trok veel bekijks. foto ap BERLIJN Bram Moszkowicz erkent dat hij fouten heeft gemaakt en hoopt vurig dat hij weer aan de slag mag als advocaat. DEN HAAG De rechten op wod- kamerken Stolich- naya en Moskovs- kaya in de Benelux zijn terug bij de Rus sische staat na een uitspraak van de Ho ge Raad. Het onder meer in Nederland gevestigde bedrijf Spirits International haalde bakzeil na jaren juridische strijd met de Russische staatsonderneming FKP Sojuzplodo- import. Voor dertien andere landen volgt later een beslissing. OOSTERHOUT Maarten van der Weijden zegt 'enorm te balen' dat hij zijn poging moest staken om het wereldrecord 24 uur zwemmen te verbeteren. ,,Na een uur of 16 kwam de man met de hamer langs.'' Hevige regenbuien op Madagaskar heb ben het leven gekost aan zeker 21 men sen. Nog eens twin tig mensen worden vermist. Sinds begin deze week wordt het eiland voor de oost kust van Afrika ge teisterd door stort buien. Zo'n 90.000 inwoners zijn de du pe. Delen van het land zijn onbereik baar en bij Tanambe is een dam doorge broken. Het blijft voorlopig regenen. 'Voor 1 euro per A *5 KOK Ton Voermans Oud-Gastel -Karin Radstaak, Nibud O»"* ROT AM SEE Bij een schietinci dent in het Duitse Rot am See, in de deelstaat Baden-Württem- berg, zijn gisteren zes doden en twee zwaargewonden gevallen. De schutter belde zelf de politie na zijn daad. Hij is gearresteerd. WANDELFANTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4