DOORDEWEEKS 9 zaterdag 25 januari 2020 men. De vorm die zij beoefende, vond ik eigenlijk wat te rustig. Daarom ben ik zelf op zoek gegaan naar een vorm die beter bij mij paste. Deze heb ik dus gevonden in taiji quan. Ik heb heel veel in Tilburg ge traind, maar ik ben ook naar de basis van het taiji gegaan. In totaal ben ik vier keer in China geweest om les te krijgen. Met een driejarige thuis zijn zulke verre reizen er niet meer bij. Af en toe ga ik nog wel naar Zweden of Engeland toe om zelf les te krijgen. Qua wedstrijden heb ik prachtige dingen mogen meemaken. Zo ben ik bijvoorbeeld naar Taiwan gegaan om aan het wereldkampioenschap mee te doen en heb daar een derde plaats behaald met het Nederlands team. Het grootste deel van mijn tijd zit dus tegenwoordig vooral in het lesgeven. Aan allerlei verschillende mensen en van allerlei leeftijden, van twintigers tot zestigers." Andere richting Het is in zekere zin aan het taiji te danken, dat Anke recent besloot een andere richting in te slaan qua werk. Was ze eerst vooral beleidsmatig be zig, sinds 1 januari van dit jaar is ze begonnen als teammanager Human Resource Management. ,,Van veel mensen hoorde ik dat ik in positieve zin veranderd ben door het lesgeven. Zelf merk ik ook dat ik heel veel ener gie uit het begeleiden en coachen van mijn leerlingen haal. Toen de kans zich bij mijn werkgever voordeed om in een dergelijke rol te komen, heb ik dan ook geen moment getwijfeld." Door de week werk je voor de baas. Zet je 's avonds de wek ker en prop je 's ochtends vier boterhammen in je blauwe broodtrommel. Elastiekje er omheen. Maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag. En dan is het weekend; je hobby wordt je werk. Je bent scheidsrechter bij het voetbal, lotusslachtoffer bij de EHBO, trekt de balletjes bij de bingo. Leuk. Weekend. Bas Dingenouts Wie voor het eerst komt kijken, denkt misschien dat taiji quan een discipline is, die puur gericht is op het aanvallen van een tegenstander. Er worden mensen gevloerd en er ko men soms zelfs wapens aan te pas. Het tegenovergestelde is eigenlijk waar. Taiji is erop gericht jezelf zo goed mogelijk te verweren tegen aan vallen. De manier waarop dit gedaan wordt, kan voor veel mensen ook buiten de sporthal erg waardevol zijn. ,,De wisselwerking tussen li chaam en geest is een van de belang- rijkste pijlers van het taiji. Bij taiji leer je om zo gecontroleerd en ont spannen mogelijk aanvallen af te we ren. De geleerde lessen nemen men sen mee in het dagelijks leven. Ze reageren minder gejaagd, zijn stabie ler en kunnen beter met tegenslagen omgaan." Al 24 jaar is Anke bezig met haar passie. Na vele jaren van training en wedstrijden is de focus steeds meer komen te liggen op het lesgeven aan andere mensen.,,Door mijn moeder ben ik met taiji in aanraking geko- Rustige weken komen in het leven van Anke van Harte- velt uit Vlissingen maar weinig voor. Naast de zorg voor haar driejarige zoontje en haar baan bij waterschap Scheldestromen, runt ze ook nog eens haar eigen taiji- school Ji Wu Dao. Toch is het juist rust, die Anke vindt bij het beoefe nen van en lesgeven in haar geliefde sport. ,,De discipline die ik beoefen is het taiji quan, dat is ontstaan in China. Eigenlijk is bewegingskunst- of leer trouwens een beter woord dan sport. Het doel is om de geest te ont spannen door het lichaam te ont spannen. Voor mensen met klachten als gevolg van druk en stress, kan taiji ontzettend waardevol zijn." Voor mensen met klachten als gevolg van druk en stress, kan taiji ontzettend waardevol zijn - Anke van Hartevelt GO FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37