Andere plek voor mestvergister II Kandidaten voor Pioniersprijs bekend -ii 5 Engie wil vergister wel bouwen bij rioolwaterzuivering Bath "UIL Groot voordeel van de plek bij de waterzuivering is dat daar al een bi ogascentrale staat en dat de locatie veel verder van het dorp Rilland en het kassengebied ligt. Een eventuele verplaatsing is een enorme opsteker voor bewoners van de Middenhof en glastuinbou wers in de Bathpolder. Uit angst voor stankoverlast en besmetting van gewassen strijden zij fel tegen de komst van de biovergister in hun buurt. Maar het is nog te vroeg voor de tegenstanders om de cham pagne te ontkurken. Beginstadium Engie-woordvoerder Michael Ver heul benadrukt dat het onderzoek naar de alternatieve locatie in een beginstadium bevindt. ,,We laten de Bathpolder niet zomaar vallen. Binnenkort verwachten we de con ceptvergunning en komt het pro ject in een nieuwe fase." Waterschap Brabantse Delta heeft Engie benaderd. Al jaren ver gist het waterschap bij Bath slib uit het rioolwater tot biogas. ,,De in stallatie waarmee het biogas wordt omgezet in warmte en elektriciteit is aan vervanging toe", legt woord voerder Eveline van Groesen uit. Het waterschap zet het gas liever om in groen gas waarmee huizen kunnen worden verwarmd. ,,Dat is duurzamer omdat er minder ener gie verloren gaat." Stank Engie zou in een nieuwe naastgele gen centrale het biogas van de wa terzuivering makkelijk kunnen omzetten in groen gas. Het energie bedrijf kan op zijn beurt weer een voudig het afvalwater van de cen trale kwijt bij de buren. Een ander zomaar op Met de mogelijke verplaatsing van de centrale neemt Engie wel ri sico's. Zo is de 100 miljoen euro ver leende subsidie gebonden aan loca- hen wordt het heel moeilijk", con cludeert Verheul. Engie is evenwel bereid om het pad te bewandelen. ,,We zijn ook niet doof en blind voor de bezwaren uit de omgeving en hechten aan een goede relatie met onze toekomstige buren." Reimerswaal probeerde onlangs nog de biocentrale in de Bathpolder te dwarsbomen door medewerking te verlenen aan een zonnepark op dezelfde plek. Of deze list kans van slagen heeft, is maar de vraag. De gemeente en grondeigenaar ASR konden sowieso juridische proce dures tegemoetzien. Die worden afgewenteld als Reimerswaal ruim hartig meewerkt aan de nieuwe lo catie. Wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimte) laat weten open te staan voor de nieuwe plannen van Engie. Hij wil pas inhoudelijk reageren nadat de gemeenteraad over enkele weken in detail is bijgepraat. Het bosje naast de waterzuive ring is in beeld als alternatieve loca tie voor de biovergister. voordeel is dat de rioolzuivering al behoorlijk wat stank veroorzaakt. De beperkte geur van de mestver- gister valt daarbij waarschijnlijk in het niet. We geven de locatie Bathpolder niet tie en tijd. Volgens Verheul is sub sidieverstrekker RVO bereid om uitstel te verlenen en aan een an dere locatie mee te werken, maar dat is nog niet zeker. Ook zaken als verkeersafwikkelingen en verwer king van de grond moeten nog worden geregeld. Op de beoogde plek, tussen de zuivering en de Bathsebrug, staat nu een bosje. Niet doof en blind ,,Alles is afhankelijk van steun en actieve medewerking van verschil lende partners. De belangrijkste zijn provincie en gemeente. Zonder Frank Balkenende Middelburg De Zeeuwse Connectie, het net werk van elfduizend Zeeuwen dat de prijs elk jaar uitreikt, maakt za terdag 8 februari tijdens een bij eenkomst in Middelburg bekend wie de prijs mee naar huis mag nemen. Die bestaat uit een bedrag van 5000 euro en een beeldje van kunstenaar Henk Vierveijzer. Pluim op de hoed De prijs is in het leven geroepen om bedrijven, organisaties en in stellingen een pluim op de hoed te steken als ze Zeeland op een bij zondere manier op de kaart zet ten. Dit jaar komt Laurens Si- monse, oprichter van Team Rock- stars IT, terug naar zijn geboorte grond om de prijs aan de winnaar uit te reiken. Het prijzengeld wordt beschikbaar gesteld door Rijkse Accountants en de Zeeuwse Rabobanken. Dit jaar zijn er 118 mogelijke kanshebbers aangemeld. Daaruit heeft de jury vijf finalisten gese lecteerd. Het (Zeeuwse) publiek I kan meebeslissen wie de prijs het meest verdient. Dat kan door te stemmen voor één van de kandi daten op de website zeeuwsepio- niersprijs.nl. In het project Zeeuws Meisje van Rem van den Bosch gaat het Zeeuws Meisje de hele wereld over, maar dan wel op een mo derne en artistieke manier en met een doel: belangrijke waarden uit dragen over gelijkheid en respect. Zeeuws Meisje moet ons aan het denken zetten en een uithangbord van gelijkheid worden. Het Goese bedrijf UC360 is volgens de Zeeuwse Connectie een 'unieke speler' op het gebied van virtual-realitytechniek. Het onderscheidt zich met zijn VR Robot die 360 graden opnamen kan maken en toepasbaar is in al lerlei branches. Medisol in Vlissingen is markt leider in de verkoop van AED's, apparaten waarmee mensen met een hartstilstand het leven kan worden gered. Medisol levert in middels in ruim 20 landen Het bedrijf heeft de afgelopen jaren een forse groei beleefd. Meatless In Goes produceert unieke plantaardige vleesvervan- gende vezels voor de voedingsin dustrie. Het internationaal opere rende bedrijf helpt zo om duurza mer voedsel te maken. Vorig jaar investeerde Meatless fors in uit breiding. Het Bevrijdingsmuseum Zee land toont de geschiedenis van Zeeland tijdens de Tweede We reldoorlog. In het museum staat de Slag om de Schelde centraal, die een sleutelrol heeft gespeeld bij de bevrijding van Nederland en het beëindigen van de Tweede We reldoorlog. Het Bevrijdingsmu seum is in 2019 geheel vernieuwd en flink uitgebreid. zaterdag 25 januari 2020 Engie heeft een andere plek ge vonden om een mestvergister bij Rilland te bouwen. Het ener giebedrijf is bereid de centrale van de Bathpolder naar de riool waterzuivering bij Bath te ver plaatsen. Joeri Wisse Rilland -Eveline van Groesen, woordvoerder Engie Ontwerp van de mestvergister zoals tot nu toe gepland bij Rilland. artists impression engie Rioolwaterzuivering Bath met linksonder het bosje aan de noordzijde waar de mestvergister nu zou moeten komen. foto waterschap brabantse delta De vijf kandidaten voor de Zeeuwse PioniersPrijs zijn be kend. Het zijn het fotoproject Zeeuws Meisje van kunstenaar Rem van den Bosch, AED-leve- rancier Medisol uit Vlissingen, het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp, virtual-realitybedrijf UC360 en producent van vlees vervangers Meatless uit Goes. IA ;/A-M Project Zeeuws Meisje van Rem van den Bosch. Nieuwe plek vergister ^athseweg Waterzuivering|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33