Emotionele ode van Joe Buck aan zijn broer Staten bezorgd: Bij ZB dijkbewaking nodig Waterschap steekt miljoenen euro's in zonnepanelen I If 4 Organisatie laat fietsers voor het eerst onder Westerschelde door koersen 'iÊM'M' Voorzitter Ben de Reu noemt de tocht symbolisch voor het oplossen van de problemen die er vorig jaar waren tussen het organisatiecomité in Zeeuws-Vlaanderen aan de ene kant en sponsor Delta en de het co mité Midden-Zeeland aan de an dere kant. ,,Bij de voorbereiding zie ik dat die helemaal voorbij zijn. Wat is er dan mooier om die verbinding zo te laten zien?" Dat zorgt wel voor een ingewik kelde logistiek. Zoals het er nu naar uitziet, gaat het peloton vanuit Goes iets eerder van start dan dat vanuit Terneuzen, omdat de afstand naar de tunnel groter is. Het idee is dat Wanneer krijg je de kans om door de tunnel fietsen? wanneer de fietsers vanuit Goes in de ene tunnelbuis rijden, de fietsers uit Terneuzen door de andere koer sen. Als ze door de tunnel zijn, gaan ze meteen door de andere tunnel buis weer terug voor hun eigen tocht in Zeeuws-Vlaanderen of Midden-Zeeland. Er wordt in groepen van 250 fiet sers door de tunnel gereden, bege leid door voorrijders en motoren. De snelheid wordt op maximaal dertig kilometer per uur gehouden. Kiezen De afgelopen drie jaar reden 1500 fietsers zowel op zaterdag als zon dag. Die moeten nu kiezen. ,,Dat scheelt inkomsten", zegt De Reu, ,,maar we denken dat we die gaan compenseren omdat we een enorme run verwachten op de 120 kilometer. Wanneer krijg je de kans om door de tunnel fietsen?" Omdat beide tochten tegelijk plaatsvinden, heeft de organisatie ook extra mo- torrijders en verkeersregelaars no dig. De tochten van 25, 50 en 80 kilo meter gaan niet door de tunnel. De inschrijving voor de Delta Ride for the Roses begint half februari. VLISSINGEN De uit Oostburg afkomstige Joe Buck heeft giste ren een nieuwe single uitge bracht, White Roses. Het liedje is een ode ter nagedachtenis aan zijn broer Jeroen, die hij nooit heeft gekend. Hij over leed namelijk bij zijn geboorte. De geboor tedag van Jeroen gaat nooit onopge merkt voorbij, met witte rozen. Impact Sjoerd de Buck - zoals Joe Buck eigenlijk heet, scoorde afge lopen jaar een enorme hit met zijn nummer The way you take time. Zijn nieuwe single White Roses is de meest persoonlijke song van de Zeeuw. ,,Het overlijden van Jeroen heeft een enorme impact gehad op mijn ouders. Hun eerstgebo- rene overleefde niet. Zijn geboor tedag gaat met witte rozen nooit zomaar voorbij. Mijn zussen en ik hebben dat nooit als zwaar erva ren. Het wierp geen schaduw over ons gezin. Pas veel later heb ik met mijn ouders gespro ken over Jeroen. Wat er is gebeurd, wat het voor hen heeft bete kend en dat heb ik verwerkt in White Roses." White Roses is de derde single van het al bum dat later dit jaar ver schijnt op Spark Records. Joe Buck treedt vanaf 8 april op met zijn White Roses-tour door heel Nederland. Op vrijdag 24 april staat hij in De Spot in Mid delburg. Er is verhoogde dijkbewaking no dig bij de ZB. Zo karakteriseerde Statenlid Jan Henk Verburg (Christenunie) gisteren de 'wan kele' financiële situatie bij de bi bliotheekorganisatie. Hij kreeg ge lijk van gedeputeerde Anita Pijpe- link. ,,We moeten de vinger aan de pols houden." De ZB is uit de rode cijfers en de meerjarenbegroting is sluitend, maar daarmee is alles ook wel ge zegd, vinden de Staten. ,,Wij zijn er niet gerust op", zei Wim Kok (SGP) in de Statencommissie be stuur. Verburg: ,,Het is wachten op de volgende financiële tegenvaller die gegarandeerd gaat komen." En Kees Bierens: ,,We hebben grote zorgen over de financiën en ook de houding vanuit de ZB." De Staten willen dat de ZB een duidelijk meerjarenplan opstelt met een gedegen financiële onder bouwing. Kok: ,,Het bevalt de SGP niet dat we vooral horen wat er niet kan omdat er geen geld is en niet wat de ZB zelf gaat doen om financieel gezonder te worden." Pijpelink beloofde niet alleen scherp toezicht te houden op de fi nanciële situatie van de ZB maar ook op de toon die het instituut daarover aanslaat. Scheldestromen heeft in 2017 de ambitie uitgesproken om in 2020 in totaal 40 procent van zijn energie behoefte zelf op een duurzame ma nier op te wekken. Daarnaast wilde het 30 procent energiezuiniger zijn dan in 2005. Die doelen zijn in grote lijnen be haald. Het waterschap maakt daarom een volgende stap. Vanaf 2025 wil het een energieneutrale or ganisatie zijn. Met andere woorden: het verbruikt niet meer energie dan het zelf (duurzaam) opwekt. De af gelopen tijd is onderzocht wat de slimste manier is om dat te berei ken. De conclusie is dat het beste kan worden geïnvesteerd in het op stellen van zonnepanelen. Deze ko men te staan op eigen terreinen en gebouwen van het waterschap. Het is de bedoeling om de inves tering uit te smeren over een peri ode van vier jaar. Waar en wanneer de panelen precies komen te staan, wordt in een later stadium be paald. Volgens Scheldestromen le veren zonnepanelen het meeste rendement op. De komende 15 jaar wordt een winst van bij elkaar on geveer 4 miljoen euro verwacht. Dijken Het waterschap is al langer bezig met de voorbereiding van een proef met zonnepanelen op dijken. Deze moet duidelijk maken wat voor soort panelen daarvoor het meest geschikt zijn en wat de gevolgen zijn voor de grasmat. De panelen komen te staan aan de noordkant van de spuikom bij Ritthem. Aanvankelijk zou het ex periment al afgelopen najaar begin nen, maar de voorbereidingen ble ken meer tijd te kosten dan ver wacht. Daarom is het uitgesteld tot na het stormseizoen. zaterdag 25 januari 2020 Delta Ride gaat door tunnel Het peloton van de Delta Ride for the Roses koerst dit jaar voor het eerst door de Westerscheldetunnel. foto johan van der heijden De Delta Ride for the Roses be reidt een spectaculaire editie voor. De toertochten in Zeeuws- Vlaanderen en Midden-Zeeland vinden beide plaats op zaterdag 13 juni en de duizenden fietsers die 120 kilometer rijden gaan al lemaal door de Westerschelde- tunnel. Ernst Jan Rozendaal Terneuzen -Ben de Reu, voorzitter Delta Ride for the Roses Meer informatie is te vinden op www.joebuckmusic.com Ernst Jan Rozendaal Middelburg FOTO THINKSTOCK Waterschap Scheldestromen gaat fors investeren in zonne- energie. Het wil 4,4 miljoen euro steken in de plaatsing van zon nepanelen. Rolf Bosboom Middelburg 1 i 3 t,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32