Spetter nam veiligheid met korrel zout Ritthem: kazerne op drijfzand gebouwd ZEELAND 3 Om nou te zeggen dat het nieuws in Ritthem is inge slagen als een bom. Nou nee. Dorpsraadvoorzitter Leo de Visser zegt dat hij nooit ge loofd heeft in de komst van de mariniers. Ritthem ligt naast het zeventig hectare metende terrein waar de Mi- chiel Adriaanszoon de Ruy- ter Kazerne had moeten ko men. De Visser: ,,Ik denk dat het hele project op drijfzand ge bouwd was. Toen ik bij een overleg zat met de gemeente Vlissingen en de provincie Zeeland bleek dat de verte genwoordiger van de gebou wendienst van Defensie niet eens wist dat het terrein drie meter onder zeeniveau ligt. In de oorlog hebben we hier geleerd dat als je militairen weg wilt krijgen, dan prik je de dijk door en dan staat de kazerne onder water. Is het dan wel zo slim om een ka zerne op die plek te bou wen?" In het jaar na het besluit had de dorpsraad een ont moeting met mariniers in het dorpshuis. ,,Geen enkele marinier die ik sprak wilde hiernaartoe komen. Dat zag je toen al, in 2013. En iedere keer weer uitstel. Wij heb ben altijd gezegd: die ka zerne komt er niet. Wij zien het niet gebeuren." De Statenfracties worstelden met hetzelfde dilemma. Ze zijn boos, want 'de signalen zijn alarmerend', zoals Jan Henk Verburg zei, maar het nieuws is nog niet officieel. Dus uitten ze hun woede onder voorbe houd en doorspekt met dreigemen ten. Tractor ,,Ik ben echt een beetje verbijsterd en boos", foeterde Maarten Jans- sens (CDA). ,,Als er een overeen komst is, waarom wordt die niet ge woon uitgevoerd? Stel dat het in het bedrijfsleven zo zou gaan, dat zou lekker zijn in Nederland. Zou het niet verstandig zijn op deuren te bonzen in Den Haag, of een keer met een tractor een deur eruit te rij den?" ,,Ja hoor", reageerde boerin Bertie Steur (Partij voor Zeeland) prompt: ,,Ik ken de weg." Janssens wilde weten of het klopt dat de staatssecretaris tot dusver al II Met de tractor naar Den Haag? Ja hoor! Ik ken de weg tijd heeft ontkend dat er werd ge werkt aan alternatieven voor Vlis- singen. Hij kreeg bijval van Ton Veraart (D66). ,,Bij Defensie past het natuurlijk om geheime opera ties te hebben. Maar als blijkt dat er zonder enige communicatie met ons is gewerkt aan een andere loca tie, is dat geen geheime maar een leugenachtige operatie." Ander traject Joan van Burg (SGP) had begrip voor de opstelling van Van der Velde, om het antwoord van de staatssecretaris af te wachten. ,,Maar als het zo is dat de staatsse cretaris zegt dat het 'm niet gaat worden, en dat ze aan een ander traject heeft gewerkt, dan wil ik dat we haar vragen dat hier zelf aan de Zeeuwen uit te komen leggen. Dan heb je ons de hele tijd voor de gek te gehouden." Volgens Van der Velde heeft Vis ser herhaaldelijk ontkend aan alter natieven te werken. Hij wilde niet ingaan op een plan B of een moge lijke compensatie. Het leek wel of het kabinet via internet de Staten vergadering had gevolgd, want 's middags volgde eindelijk een ant woord uit Den Haag en de belofte van Visser om uitleg te komen ge ven in Middelburg. Maandag om 10.00 uur. In een rapport van de ArboUnie worden harde noten gekraakt. Me dewerkers zouden met jerrycans vol zwavelzuur door de opslag van de chloorbriketten zijn gelopen. Zou zo'n jerrycan lekken en had het zwavelzuur zich gemengd met het chloor, dan was er giftig chloorgas ontstaan. In het rapport - naar aanleiding van een inspectieronde in het zwem bad van afgelopen zomer - valt ver der te lezen dat in de opslagruimte van de 'chloorbriketten' geen ex plosieluik zat. De brandweer heeft aangegeven dat vanwege explosie gevaar zo'n luik moest worden aan gebracht. Openspringen vaten De ArboUnie stelde ook vast dat medewerkers (soms zelfs op slip pers) vaak twee jerrycans met zwa velzuur (totaal gewicht: 50 kilo gram) tegelijk droegen. In de route die ze aflegden zat ook een trap, maar de leuning kon niet worden vastgehouden. Volgens de onder zoekers is er op die manier sprake van een groot risico op vallen. ,,Te- vens is er dan risico op het open springen van de vaten, met alle ge volgen van dien.'' Medewerkers liepen soms op slippers met 50 liter zwavelzuur door het zwembad In het rapport valt verder te lezen dat medewerkers vaak zonder be schermende kleding werkten als ze met gevaarlijke stoffen in de weer waren, dat de voorziening om de ogen te spoelen niet naar behoren werkte en dat een detectiesysteem ontbrak dat waarschuwde bij het vrijkomen van zuur- of chloordam- pen. Bad gesloten De Thoolse gemeenteraad besloot donderdag tot het vrijgeven van 200 documenten over De Spetter. Die zouden een beeld moeten ge ven over wat er allemaal is misge gaan bij het nog niet zo lang gele den grondig gerenoveerde zwem bad. B en W hebben nu de eerste vijf documenten, waaronder het rapport van de ArboUnie, online gezet. Vorig jaar moest het bad meerdere keren worden gesloten, omdat het water zo troebel was ge worden dat badmeesters de bodem niet meer konden zien. De water zuiveringsinstallatie kon niet goed overweg met de blokken chloor die werden gebruikt in plaats van vloeibaar chloor. Aannemer Fraanje erkent de pro- Waterzuivering haperde omdat ze niet goed werkte met blokken in plaats van vloeibaar chloor blemen en sloot vorige week een deal met de gemeente. Beide par tijen betalen nu de helft van de her- stelkosten, zodat het buitenbad be gin april tijdens het nieuwe zwemseizoen open kan. zaterdag 25 januari 2020 Theo Giele Ritthem alle staten over kazerne -Bertie Steur, Partij voor Zeeland Medewerkers van zwembad De Spetter in Tholen-stad namen het niet zo nauw met de veilig heid. Dat kan worden opge maakt uit de eerste documenten over het zwembad die door de gemeente openbaar zijn ge maakt. Rob Paardekam Tholen -Rapport ArboUnie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31