23 Test: Hawk-Eye ook op gravel Wories niet verder op EK De bosbranden mogen Australië dan gijzelen, de Aussies laten zich hun jaarlijkse feest niet afpakken. Tennissers en toeristen zijn solidair en steunen hun vrienden Down Under op unieke wijze. Edwin Straver overleden oede kans dat de Aus tralian Open 2020 de geschiedenis in gaat als het toernooi van Djokovic, Nadal of Fe- derer. En bij de vrouwen Barty, KvitovS of Pbskovl Maar voor veel Australiërs zal het ook altijd het toernooi blijven van Bill Slade en Mick Roberts en de andere dertig slachtoffers van de bosbranden. Slade, een 6o-jarige inwoner van Wonthaggi, een kustplaatsje ten zuiden van Melbourne, was brandweerman. Hij kwam om toen een brandende boom op hem viel. Roberts (67) werd op nieuw jaarsdag dood gevonden in zijn uit gebrande woning in Buchan (ook in de deelstaat Victoria). De veehou der trachtte zijn net geschilderde huis te beschermen tegen het op rukkend vuur. Drama's als deze leidden tot een ongekende inspanning van de ten nissers bij de Ozzie Open. Zij haal den voor de nabestaanden en de genen die hun huis verloren al vijf miljoen Australische dollar op (drie miljoen euro). En dat bedrag loopt nog op. De Rally for Relief komt niet uit de lucht vallen. De spelers die al wat langer 'Down Under' komen, voelen zich van alle grandslamtoernooien het meest verbonden met de Austra lian Open. Roger Federer heeft daar een persoonlijke reden voor. Hij had ooit een Australische coach en vriend, Peter Carter. Die overleed in 2002 en sindsdien organiseert de Zwitser elk jaar een tennis- vakantie voor de ouders van Car ter in Melbourne. Schoolvakantie Maar voor iedereen, spelers en tennisfans, geldt de Australian Open als een tennisfeest: het 'Happy Slam'. Het evenement is in Ik zie, behalve in Japan, nergens zoveel Japanners op de tribune als hier in Melbourne de schoolvakantie en dat werkt sfeerverhogend. ,,Je krijgt hier een vakantiegevoel, iedereen is zo re laxed'', zegt Kiki Bertens, voor de achtste keer van de partij. ,,Dit jaar is het minder 'happy' door de branden, maar dit is nog steeds het leukste Grand Slam.'' Vanuit de gehele wereld komen fans hier hun sport belijden. De Zweden begonnen er ooit mee, in de tijd van Wilander en Edberg. Zij ontvluchtten hun pikdonkere winter en leefden zich in de zon uit in Melbourne. De Duitsers volgden Becker en zo ging het met tientallen nationaliteiten. ,,Ik zie, behalve in Japan, nergens zoveel Japanners op de tribune als hier'', zei de gisteren uitgescha kelde titelverdedigster Naomi Osaka eerder deze week. ,,En ze gillen harder dan thuis. Blijkbaar nodigt de sfeer er hier toe uit.'' Voor iedere buitenlandse speler zit er wel een groep oud-landge noten op de tribune. Op baan 22 geldt dat bijvoorbeeld voor de Hongaar Marton Fucsovics en de Italiaan Jannik Sinner. Vooral de in het groen-rood gestoken Honga ren laten zich horen: Hungaria, HungariaEen fan van de verlie zende Sinner wordt dat ten slotte te veel. De vrouw van in de zeven tig voegt, met onvervalst Italiaans drama, de Hongaren op het laatst toe: Basta! Shut up, you idiots! Op deze vrijdag maakt de Aus tralian Open zijn bijnaam van Happy Slam zeker waar. Als je langs rivier de Yarra naar het ten nispark wandelt, ga je je vanzelf vrolijk voelen. Al is het maar door de geelgroene tennisfans die Ozzie, Ozzie, Ozzie, oi, oi, oi roepen. Bij de renovatie van het uit 1988 daterende tennispark is een mil jard Australische dollar gestoken in een extra stadion, een tennis- centrum voor de jeugd, een mediacentrum en zelfs een ge- beds- en meditatieruimte. Ook kwam er de AO Live Stage-arena, waar elke dag popartiesten optre den. Deze ochtend horen we er zangeressen The Sound of Silence van Simon Garfunkel opvoeren. Dat moet Australische humor zijn. Want met al die stuiterende kinderen in het Ball Park en de 80.000 fans even verderop is juist stilte bij dit Happy Slam héél ver te zoeken. Ondanks alles. UITSLAGEN astral zaterdag 25 januari 2020 GO TENNIS Hawk-Eye wordt binnenkort ook toegepast op gravelbanen. Tot nu toe is het elektronische sys teem, dat sinds 2006 be staat, alleen gebruikt bij wedstrijden op gras of hardcourt. Bij gravel is het tot dusverre zo dat de scheidsrechter bij twijfel de baan opkomt en aan de afdruk afleest of een bal in of uit is. Omdat regel matig kritiek klinkt op deze manier van beoordelen, wordt vanaf februari op een aantal graveltoer nooien geëxperimenteerd met Hawk-Eye. KUNSTRIJDEN Niki Wories (foto) heeft zich op de EK in Graz niet weten te plaat sen voor de vrije kür. De 23-jarige Nederlandse kwam in de korte kür tot de 35ste plaats, waar een plek bij de eerste 24 nodig was. Wories behaalde een score van 38,19 en wist daarmee slechts twee rijdsters ach ter zich te houden. Aan de leiding gaat de Russische Alena Kostornaja met een score van 84,92. Ze blijft twee landgenotes voor. Eu ropees kampioene Sofia Samodoerova uit Rusland verdedigt haar titel niet in Graz. MOTORSPORT Ruim een week nadat hij in de Dakar Rally ongelukkig ten val was gekomen, is coureur Edwin Straver overleden. De 48-jarige Brabander was woensdag vanuit Saudi-Arabië naar Neder land overgebracht. Het was toen al duidelijk dat hij niet meer bij kennis zou komen. Daarvoor was de schade aan zijn hersenen te groot. Straver had na zijn val in de voorlaatste etappe van de beruchte woestijnrally on geveer 10 minuten geen hartslag. Hij brak ook een van zijn bovenste nekwer- vels. Straver reed zijn derde Dakar Rally. Vorig jaar won hij het klassement voor rijders zonder assis tentie van een monteur. Happy Slam is toch gewoon hét tennisfeest Carl Houtkamp Melbourne G -Naomi Osaka Mannen, derde ronde: Cilic (Kro) - Bautista (Spa/9) 6-7 6-4 6-0 5-7 6-3, Federer (Zwi/3) - Millman (Aus) 4-6 7-6 6-4 4-6 7-6, Djokovic (Ser/2) - Nishioka (Jap) 6-3 6-2 6-2, Sandgren (VS) - Querrey (VS) 6-4 6-4 6-4, Fucsovics (Hon) - Paul (VS) 6-1 6-1 6-4, Fognini (Ita/12) - Pella (Arg/22) 7-6 6-2 6-3, Raonic (Can/32) - Tsitsipas(Gri/6) 7-5 6-4 7-6, Schwartzman (Arg/14) - Lajo- vic (Ser/24) 6-2 6-3 7-6. Dubbel, tweede ronde: Purcell/Saville (Aus) - Rojer/Tecau (Ned/Roe/8) 7-6 4-6 6-4. Vrouwen, derde ronde: Barty (Aus/1) - Rybakina (Kaz/29) 6-3 6-2, Riske (VS/18) - Görges (Dui) 1-6 7-6 6-2, Sak- kari (Gri/22) - Keys (VS/10) 6-4 6-4, Kvitova (Tsj/7) - Aleksandrova (Rus/25) 6-1 6-2, Gauff (VS) - Osaka (Jap/3) 6-3 6-4, Kenin (VS/14) - Zhang (Chn) 7-5 7-6, Jabeur (Tun) - Wozniacki (Den) 7-5 3-6 7-5, Wang Q. (Chn/27) - Williams (VS/8) 6-4 6-7 7-5. Dubbel, eerste ronde: Schuurs/Peschke (Ned/Tsj/8) - Stollar/Jastremska (Hon/Oek) 6-4 6-2. Ook naast de baan is de sfeer feestelijk, bosbranden of niet. foto adr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23