Voetbalsupporters zien niets in Beneliga 20 Interne strijd verlamt Feyenoord, maar alle hoofdrolspelers Bij Feyenoord ontkent niemand meer dat een keiharde machtsstrijd gaande is. Maar over welke onderwerpen staan al die bekvechtende partijen in de Kuip nou eigenlijk lijnrecht tegenover elkaar? Ewan sprint weer naarzege Vitesse haalt Noor Tronstad Zelfde captains in All Star-duel WIELRENNEN Caleb Ewan heeft in de Tour Down Under zijn tweede ritzege behaald. De Australiër was in de eindsprint van de vierde etappe sneller dan de Ier Sam Bennett en de Belg Jasper Philipsen. Timo Roosen was in Mur ray Bridge met zijn zes tiende plek de beste Ne derlander. Het was in totaal al de negende overwinning van Ewan in deze ronde. Zijn landgenoot Richie Porte behield de leiding in het klassement. Dylan van Baarle staat negende, op 15 seconden. BASKETBAL Voor het tweede jaar op rij zijn Le- Bron James (foto) en Gian- nis Antetokounmpo geko zen tot captains bij de jaar lijkse All Star-wedstrijd van de NBA. De 35-jarige Ame rikaan, die van LA Lakers weer een titelkandidaat heeft gemaakt, is al voor het zestiende jaar van de partij bij het duel tussen de beste spelers uit het oos ten en het westen. Anteto- kounmpo (25), de Griekse vedette van Milwaukee Bucks, werd voor de vierde keer op rij gekozen. De All Stars treffen elkaar op 16 februari in Chicago. VOETBAL De Noor Sondre Tronstad (24) verruilt Hau- gesund voor Vitesse. De middenvelder tekent in Arnhem een contract tot de zomer van 2023. ,,We volgden Sondre al lange tijd. Hij is een intelli gente en controlerende middenvelder, met een ijzersterke wedstrijdmenta liteit'', zei Marc van Hintum, technisch directeur van Vi tesse. Tronstad begon zijn loopbaan in 2012 in eigen land bij IK Start. Daarna stond hij enkele jaren onder contract bij het En gelse Huddersfield Town, waar hij niet aan spelen toekwam. Sinds 2016 kwam hij uit voor Hauge- sund, in de Noorse Elite- serien. e machtsstrijd in de Kuip doet hier en daar denken aan de situatie die in 2010 Ajax intern ver scheurde. In Am sterdam sneuvelde destijds, net als nu in Rotterdam, de ene na de an dere beleidsbepaler. Het grote ver schil? De strijdende partijen ston den in Amsterdam destijds tegen over elkaar omdat ze verschillende ideeën hadden over waar de club in de toekomst naartoe moest. In Rotterdam lijkt helemaal geen onenigheid over de toekom stige positie van de club. Geen van de strijdende partijen lijkt ook echt een uitgesproken voetbalvisie te hebben. En clubicoon Willem van Hanegem neemt niet, zoals Johan Cruijff destijds wel deed, plaats in een van de twee kampen. Wel vraagt Van Hanegem zich af waarom de strijd zich toespitst op de toekomst van één persoon: Sjaak Troost, van wie 'De Kromme' geen hoge pet op heeft. De weg van Feyenoord is na tuurlijk niet geplaveid als Troost wel een functie krijgt. Zoals net zo goed ook zijn afscheid de club niet opeens verder zal helpen. Maar waar draait het dan wél allemaal om tijdens de machtsstrijd in de Kuip? ,,Heel simpel'', antwoordt iemand die nauw bij de club be trokken is. ,,Invloed.'' De vele stromingen, gekapseld in een nogal complexe cluborgani satie, bewaken hun territoria alsof hun leven ervan afhangt. Ze zijn voortdurend bezig hun invloed sfeer uit te breiden. President-commissaris Toon van Bodegom zegt graag 'door te wil len pakken met Feyenoord'. Hij schermt met investeerders. Zoals RTV Rijnmond stelt dat een ver mogende partij voor een fikse kapitaalinjectie gaat zorgen als Feyenoord een eenheid is. i Een mening over wel of geen nieuw stadion plaatst je meteen in een kamp Dat vraagstuk deed zich afgelo pen zomer al voor toen Van Bode- gom met Amerikaanse investeer ders in zee wilde gaan. Toen dui delijk werd dat de toenmalige al gemeen directeur Jan de Jong niet zonder meer akkoord ging om die partij in ruil voor een forse inves tering verregaande zeggenschap te geven zelfs over het aan- en verkoopbeleid, gingen de oud-tv- baas en Feyenoord uit elkaar. De Vrienden van Feyenoord, de groep rijke zakenmensen die de club in 2010 van de financiële on dergang redde door 49 procent van de aandelen over te nemen, von den de aftocht van De Jong geen ramp. De Jong hield hen op af stand en wilde hun invloed inper ken door aandelen terug te kopen. De eerste aandelen had hij na mens Feyenoord ook al terugge kocht, voor 3,5 miljoen euro. Had De Jong wel 'in hun kamp' gezeten, dan was de situatie mis schien anders geweest. Want zo werkt het deze dagen bij Feyen- oord. Bewust of onbewust beland je in een kamp. Neem Dick Advo caat, die exact een week geleden tijdens een persconferentie posi tief was over Troost. Advocaat be landde ongevraagd en onbedoeld in diens kamp. Het kamp van een deel van de fanatieke supporters. Het kamp ook van 'td' Frank Arne- sen, die heeft gezegd dat hij wil dat Troost blijft, al kon hij op die vraag moeilijk iets anders antwoorden. En het kamp van de commissaris sen Richard Bruens en Toon van Bodegom en dat van Michiel Gil- sing, lid van de Stichting Conti nuïteit Feyenoord (Stico). Dat indelen in kampen maakt het bij Feyenoord zeer onrustig. Een mening over de kwaliteiten van de jeugdspelers op Varkenoord, die door Dirk Kuyt en Stanley Brard veel hoger worden ingeschaald dan eerst Jaap Stam en later Dick Advo caat deed? Je zit zomaar opeens in een kamp. Een mening over wel of geen nieuw stadion plaatst je ook direct in een kamp. En een uitgesproken mening over de toekomst van Troost duwt je zéker in een kamp. Zijn tegen standers zijn bekend: vrijwel alle Vrienden van Feyenoord. Hij mag van hen niet meer terugkeren na zijn periode als interim-technisch directeur. Daarnaast is het een pu bliek geheim dat Troost en Koe vermans 'niet goed met elkaar zijn'. Dat Van Bodegom zijn soulmate Troost zijn woord heeft gegeven bij diens vraag om terug te kun nen keren in de rvc, is wel duide lijk. De andere partij stelt echter dat die afspraak er 'met de Vrien den zeker niet' is, al was in een persbericht van de club - dat werd verspreid toen Troost directeur werd - wel te lezen dat hij de raad van commissarissen 'tijdelijk' zou verlaten. En de Stico dan? Die partij verte genwoordigt de aandeelhouders die 51 procent van de aandelen in handen hebben. Vijf bestuurs leden bepalen hun koers. Ivo Op stelten is de meest vooruitgescho ven pion en die kijkt het liefst toe. ,,Het is ontzettend belangrijk dat we als Stichting Continuïteit goed onze plaats weten'', zei hij eerder in tijdschrift Friends in Business. ,,De directie en de raad van com missarissen moet je vooral hun werk laten doen. Daar moet je niet zelf nog eens bovenop zitten. Ze rijden je wel uit de schuur als het nodig is, zeg ik altijd.'' Anarchie Een betrokkenen stelt: ,,Als er con creet een investeerder komt, kun je pas echt beoordelen of de men sen die menen dat de Vrienden van Feyenoord de voortgang van de club tegenhouden, een punt hebben.'' Veel meer dan om geld draait UTRECHT Nederlandse voetbal supporters zijn tegen de mogelijke komst van de Beneliga. Zij hebben niet alleen praktische bezwaren, zoals de langere reisafstanden, maar zijn ook bang dat de Neder landse voetbalcultuur wordt ge schaad. Topclubs uit Nederland en België gaan naar aanleiding van een haal baarheidsonderzoek een concreet voorstel uitwerken voor een geza menlijke competitie. ,,We lopen hier niet warm voor'', zegt voorzit ter Matthijs Keuning van het Sup porterscollectief N ederland, waar bij supportersverenigingen van vrijwel alle betaaldvoetbalclubs zijn aangesloten. ,,De eredivisie heeft het imago van een competitie met leuk voetbal en goede spelers. We begrijpen echt niet dat je dit overboord zou gooien door te fuse ren met België, waar de competitie door omkoping en andere gekke za ken een ander imago heeft. Boven- dien, in kleinere sporten is zo'n fu sie al mislukt.'' Al jaren wordt gesproken over een gecombineerde competitie, maar nog nooit zo serieus als nu. Onderzoek van Deloitte wees uit dat het gehele Belgische en Neder landse profvoetbal zowel sportief als financieel baat kan hebben bij de Beneliga. ,,Er zitten ontzettend veel haken en ogen aan'', aldus Keuning. ,,Binnen Nederland is het al heel moeilijk om alle clubs op één lijn te krijgen, laat staan als twee landen het eens moeten worden. Er zal heel veel verzet komen.'' Onder voetbalfans komt een on derzoek om het draagvlak te peilen. Binnen de supportersorganisatie is de Beneliga al besproken. ,,De con clusie was: dit willen we niet. Als het doel is om de kwaliteit van het voetbal te verbeteren, dan zijn daar andere manieren voor. Zorg eerst eens voor een 'open' voetbalpira mide en dat clubs elkaars jeugd opleiding niet kunnen leeghalen. We hebben echt geen Belgische clubs nodig om de weerstand te vergroten. Het Nederlandse voetbal is als merk veel sterker dan België.'' Ook in België zien de supporters er weinig in. ,,Ik begrijp dat Ander- lecht - Ajax een boeiender affiche is dan pakweg Anderlecht - Kortrijk'', zegt voorzitter Eddy Janssis van Belgian Supporters, een overkoepe lend orgaan van voetbalfans. ,,Maar is er in die studie ook rekening ge houden met de reistijden en de hoge veiligheidsmaatregelen in Ne derland?'' zaterdag 25 januari 2020 GO Slangenkuip: anarchie aan de macht Mikos Gouka Rotterdam Ajax-supporters in de Johan Cruijff Arena. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20