ECONOMIE 15 Boodschappen Verzekeringen Kinderen Huur Abbringh. Hij is directeur van Purpose, een adviesbureau dat zijn klanten helpt om armoede en schul den in Nederland te bestrijden. Abbringh stopte bij wijze van experiment met het betalen van zijn inboedel- en opstalverzekering bij Centraal Beheer en werd daarop geroyeerd. Vervolgens kreeg hij tot zijn grote schrik nergens meer een nieuwe verzekering. ,,Toen ik via Independer een verzekering wilde afsluiten, leek dat aanvankelijk online te lukken, maar binnen een uur hing een medewerker aan de lijn. Er waren geen mogelijkheden om een woonverzekering aan te gaan bij welke verzekeraar dan ook, omdat ik had gemeld dat ik was geroyeerd vanwege wanbetaling." Abbringh probeerde het nog bij ANWB en Hema, maar ook die wei gerden. ,,Bij de Hema kwam ik zelfs niet verder in het systeem als ik het vinkje aanklikte bij de vraag of een verzekeraar wel eens een verzekering had beëindigd.'' Schuldhulpverlening Het risico op frauderen ligt op de loer, waarschuwt Abbringh. Eva*, die na haar scheiding een nieuwe inboedel- en uitvaartverzekering wilde, kreeg de vraag of ze gebruik maakte van schuldhulpverlening. Als ze daar ja op antwoordde, kon ze geen verzekering afsluiten. ,,Ik heb het verzwegen. Dat is tegen mijn gevoel en principes, maar ik wil ook niet onverzekerd rondlopen.'' Eva zou graag zien dat verzekeraars beter naar de situatie van mensen kijken. ,,Door de schuldhulpverle ning ben ik juist wél in staat mijn verzekeringen te betalen. En toch word ik daarvoor gestraft.'' Abbringh blijft eerlijk en wendt zich tot de Vereende. Daar blijkt de premie voor de opstalverzekering meer dan twee keer zo hoog als bij Centraal Beheer. „Iemand met finan ciële problemen betaalt dus twee keer zoveel voor een verzekering. Dat is vreemd.'' Paul Koopman van het Verbond van Verzekeraars reageert: ,,De Vereende is een initiatief van verzekeraars om mensen die moeilijk verzekerbaar zijn toch een vangnet te bieden. Omdat het hier gaat om bijzondere risico's, is de premie ook hoger.'' Al erkent hij dat de Vereende 'niet altijd een goede oplossing' is voor mensen in een financieel kwets bare positie. Abbringh: ,,Het is hard nodig dat er een betere terugvalver- zekering komt. De manier waarop de Vereende het nu doet, is niet te betalen voor mensen met financiële problemen.'' Volgens het Verbond van Verze keraars gaan maatschappijen ver schillend om met wanbetalers. ,,Veel verzekeraars hebben initiatieven om mensen met schulden bij te staan. En ook als verbond verkennen we hoe we nog meer kunnen bijdragen aan de oplossing in plaats van onderdeel te zijn van het probleem'', aldus Koopman. Ethisch manifest Een aantal verzekeraars heeft een 'ethisch manifest' ondertekend voor het omgaan met klanten met beta lingsproblemen. Daarin staat onder meer dat ze proberen een oplossing te vinden voor klanten die niet kun nen betalen. Zo zijn sommige verze keraars, volgens het verbond, wél bereid een polis te herstellen nadat ze een klant hebben geroyeerd. Zo niet ZLM, waarbij Mirjam ver zekerd was. Die ondertekende het ethisch manifest ook niet, maar is wel al jaren de klantvriendelijkste verzekeraar volgens onderzoek in opdracht van het Verbond van Ver zekeraars. ,,Op het moment dat zij geroyeerd is, is zij geen klant meer van ZLM. Een betalingsregeling kun nen we niet sluiten met niet-klanten. Wij bieden wel geregeld betalingsre gelingen aan vóórdat we de klant royeren. Die moet dan wel zelf het initiatief nemen en reageren op een van de drie schriftelijke betalings herinneringen of telefonisch contact opnemen. De klant heeft ruim drie maanden de tijd, voordat we tot roye ment overgaan'', stelt Oscar Mons- houwer, directeur verzekeringszaken bij ZLM, in een schriftelijke reactie. In 2019 royeerde ZLM ongeveer 600 klanten vanwege wanbetaling. Iemand met financiële problemen betaalt twee keer zoveel voor een verzekering Volgens Abbringh is het belangrijk dat verzekeraars hun klanten actiever informeren over de gevolgen van wanbetaling. ,,Toen ik aan het expe riment begon, had ik het idee dat ik snel weer een nieuwe verzekering zou kunnen afsluiten bij een andere verzekeraar.'' Toch heeft hij geen spijt. ,,Het heeft me bewust gemaakt van wat het met je doet om onbe schermd te zijn tegen brand, inbraak of aansprakelijkheid. Een bijzonder onprettig gevoel dat stress veroor zaakt. Je wil per slot van rekening je gezin beschermen.'' Abbringh wist uiteindelijk via een tussenpersoon buiten de Vereende om een nieuwe inboedel- en opstalverzekering af te sluiten. Ook Mirjam heeft stress van het feit dat ze niet goed is verzekerd. ,,Toen ze 18 jaar werd, heb ik mijn dochter opgebiecht dat we geen inboedelverzekering hadden. En dat ze zelf een verzekering moest afsluiten als ze haar spullen wilde beschermen. Je schaamt je wel als je je kind zoiets moet vertellen.'' Bij wanbetaling worden de gegevens na vijfjaar uit het CIS verwijderd. Voor Mirjam loopt die termijn in 2021 af. ,,Ik kan alleen maar heel hard duimen dat er voor die tijd niets ge beurt.'' zaterdag 25 januari 2020 GO ILLUSTRATIE SHUTTERSTOCK -Dick-Jan Abbringh, adviesbureau Purpose De namen Mirjam en Eva zijn gefin geerd. Hun echte namen zijn bekend bij de redactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15