DE WEEK VAN PHLIPPEN Geen geld voor verzekeringen 14 1^ Voor duizenden mensen met financiële problemen is het onmogelijk om een reguliere schadeverzekering, zoals een aansprakelijkheids- of inboedelverzekering, af te sluiten. Dat leidt tot grote risico's. Wat zou het mooi zijn: een samenleving waarin iedereen dezelfde kansen heeft om zo hoog mogelijk op de maatschappelijke ladder te eindi gen. Ik heb het niet over inkomens gelijkheid. Dat kan het resultaat van kansengelijkheid zijn, maar het hoeft niet. De inkomensgelijkheid is relatief groot in Nederland en is dat al vele jaren. Niet omdat we communistisch zijn, maar omdat we herverdelen via ons belasting stelsel. Meer of minder inkomens gelijkheid, daarover kun je van mening verschillen. Maar kansen gelijkheid, wie wil dat nou niet? En toch is er zelden een plan waarin een serieuze poging wordt gedaan om onze samenleving die kant op te bewegen. Meestal zijn het holle frasen. Tot deze week. Deze week is er een advies uitge komen dat wel degelijk deze ambi tie heeft: het advies van de commis sie-Borstlap over de toekomst van werk. Anderhalfjaar lang hebben economen, juristen en andere den kers elke vrijdag hun werk opzijge zet om urenlang te discussiëren over dit plan. De lijst van artikelen en achtergrondmateriaal die ze hebben verorberd om geen ver keerde inschatting te maken, is schier eindeloos. En nu is het er: een mogelijke blauwdruk voor de toekomst van ons werk. Borstlap heeft zijn ei gelegd. Heel simpel gezegd schetst Borstlap een plan voor wat nodig is om de risico's en kansen op een goed en zeker inkomen via werk eerlijker te verdelen. Op dit moment dragen de kwetsbaarste Nederlan ders namelijk het grootste deel van de risico's op ontslag, ziekte of een onzeker en fluctuerend inkomen. Zij zitten in de flexibele schil. Tege lijkertijd hebben mensen die juist relatief onkwetsbaar zijn - want hoogopgeleid, autochtoon en al vele jaren ervaring - uitzonderlijk veel economische en juridische zeker heid. Als gevolg zijn wij het land geworden met het grootste verschil tussen die eerste onzekere groep in de flexibele schil en die tweede groep met een vast contract. De voorstellen van de commis sie-Borstlap zijn stevig. Als we dit zouden uitvoeren, gaat het ieder een pijn doen. Mensen met een vast contract verliezen zekerheden, zzp'ers moeten hun belastingvoor delen inleveren, werkgevers zullen flink voor flexibele krachten moe ten bijbetalen. Het vaste contract kan alleen weer de norm worden als we dat losser durven te maken De reactie van Lodewijk Asscher was zuur. 'Dit maakt geen einde aan flex, dit maakt iedereen flex'. NRC maakte ervan 'het vaste con tract moet weer de norm worden'. Deze krant had een interview met Borstlap zelf en die zei: 'We gaan te slordig om met de mensen in dit land'. Het vaste contract kan alleen weer de norm worden als we dat losser durven te maken. Ja, als er een recessie komt, dan kunnen je uren worden teruggeschroefd, maar daar staat tegenover dat de kans op ontslag veel lager wordt. Borstlap heeft helemaal gelijk. Politici die deze kans op een echt inclusievere samenleving van tafel blazen, door weer in hun al honderd jaar be staande loopgraven te springen, gaan te slordig om met de mensen in dit land. Wij verdienen beter. Adyen ASML DSM Takeaway .com zp'er en alleen staande moeder Mirjam* ver diende een paar jaar geleden vaak te weinig om alle rekeningen te kunnen voldoen. ,,Ik koos dan voor de huur en eten voor mijn kind, niet voor mijn ver zekeringen'', vertelt ze. Ze negeerde twee herinneringen van haar auto verzekering bij ZLM Verzekeringen, waarna ze haar auto-, inboedel- én aansprakelijkheidsverzekering kwijt raakte. ,,Het was mijn eigen schuld. Ik had alleen geen idee van de impact die dit zou hebben.'' Zodra ze uit de verzekering is gezet, belt Mirjam ZLM met de vraag of een betalingsregeling mogelijk is. Maar de verzekeraar wil niets meer voor haar doen. Als ze elders een polis probeert af te sluiten, krijgt ze ook nul op het rekest. Uiteindelijk kan ze bij de Vereende Verzekerin gen, een verzekeraar die zich richt op moeilijk verzekerbare risico's, een duurdere autoverzekering afsluiten. Een inboedel- en aansprakelijk heidsverzekering heeft ze niet meer. De premie die de Vereende daarvoor rekent, kan ze niet opbrengen. ,,Mijn eenmanszaak is ook onverzekerbaar. Ik heb geen bedrijfsaansprakelijk- heidsverzekering. Daar probeer ik niet over na te denken, want dan krijg ik een soort paniekaanvallen." Vijftig dagen Ook voor duizenden andere Neder landers met financiële problemen is het onmogelijk een reguliere schade verzekering af te sluiten, zoals een aansprakelijkheids- of inboedelver zekering. Wie eenmaal uit een scha deverzekering is gezet vanwege wan betaling, loopt het risico ook elders te worden geweigerd. En dat royeren mag al snel: na vijftig dagen te laat betalen mag een verzekeraar een klant uit de verzekering zetten. Bij een royement vanwege wanbe taling krijg je een aantekening in de registratie van de verzekeraar zelf. Daardoor kunnen verschillende onderdelen je uitsluiten. Wanneer bijvoorbeeld FBTO een verzekering beëindigt wegens wanbetaling, wordt een klant niet alleen daar gedurende een jaar geweigerd, maar ook bij Interpolis en Centraal Beheer, die allemaal onder Achmea vallen. ,,Wij stoppen niet zomaar met een verzekering'', reageert Viola Teepe van Achmea. ,,Wanneer mensen hun betalingsverplichting niet nakomen, sturen wij altijd een herinnering, een servicemail en vervolgens nog een tweede herinnering. In veel gevallen nemen klanten contact met ons op wanneer zij een betaalherinnering van ons ontvangen.'' Registratie Verzekeraars wisselen via het Cen traal Informatie Systeem (CIS) gege vens uit over hun klanten, bijvoor beeld bij een schademelding of ont zegging van de rijbevoegdheid. Voor geroyeerde wanbetalers is er een aparte categorie. Die worden in het CIS geregistreerd wegens het niet na komen van 'financiële verplichtin gen'. Deze registratie is alleen zicht baar voor andere verzekeraars als de verzekerde twee keer binnen drie jaar wegens wanbetaling is geroy eerd. Het gaat om iets meer dan vijf duizend klanten, blijkt uit cijfers van het Verbond van Verzekeraars. Het aantal Nederlanders dat van wege financiële problemen geen verzekering kan afsluiten, ligt waar schijnlijk veel hoger. Veel verzeke raars vragen bij een nieuwe aanvraag of je eerder uit een verzekering bent gezet. Daardoor worden mensen vaak al na één royering vanwege wanbeta ling geweigerd, ontdekte Dick-Jan Het was mijn eigen schuld. Ik had alleen geen idee van de impact zaterdag 25 januari 2020 $0 @sandraphlippen plan verdient een kans Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. GO Het betaalplat- form sloot de beursweek af als grootste stij- ger in de AEX. De chipmachine maker klom doordat de resul taten van chip reus Intel beter uitvielen dan verwacht. Het speciaal- chemiebedrijf kan tevreden zijn. -12% Volgens de maal tijdbezorger loopt de mega- fusie met het Britse Just Eat vertraging op. a> E o 'Duimen dat er niets gebeurt' Irene van den Berg Rotterdam -Mirjam, gedupeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14