Terneuzen mijmert over een Eiffeltoren 7 LEGER DES HEILS THIES HUISMAN EN CHRIS STOFFELS NAAR SURINAME Thies Huisman en Chris Stoffels waren vijf jaar geleden zelf nog dakloos. Nu sturen ze bij het Leger de Heils in Terneuzen een succesvol serviceteam aan dat woningen leeghaalt of opknapt. Eind februari gaan ze naar Suriname om ook daar een serviceteam op te zetten. In de Meubelhal aan de Die- penbrockstraat is het vrijdag ochtend een komen en gaan van klanten. Meubels en snuisterijen wisselen in hoog tempo van eigenaar. Een televi sietafeltje is nog maar net bin nengebracht of een echtpaar heeft het al ontdekt. Het serviceteam heeft er bijna een dagtaak aan om her en der in Zeeland inboedels, bijvoorbeeld uit nalatenschappen, of afgedankte meubels op te ha len. Ook knapt het woningen op voor mensen die onder bewind staan of het om andere redenen, niet breed hebben. Bergafwaarts Drijvende krachten zijn Chris Stoffels (61) en Thies Huisman (55). Zij kennen elkaar uit de dag en nachtopvang van het Leger des Heils, waar ze vijf jaar geleden na vele omzwervingen terechtkwa men. Eén foute beslissing, verkla ren ze de reden waarom zij - en veel lotgenoten - daar belandden. Werk kwijt, huis kwijt, een burnout... dan kan het snel bergafwaarts gaan ,,Meer is er niet nodig. Werk kwijt, huis kwijt, een burnout dan kan het snel bergafwaarts gaan." De twee mannen hadden in de opvang direct een klik, omdat ze beiden een verleden als varende hebben. Toen ze van de leiding van het Leger des Heils de vraag kregen een verwaarloosde, ver vuilde woning te ontruimen en op te knappen, omdat er een be woner in zou komen vanuit de noodopvang, gingen ze voortva rend aan de slag. ,,We zagen dit wel zitten, een beetje afleiding in deze moeilijke periode." Participatiewet Het was het begin van veel meer klusaanvragen: ontruimingen, verhuizingen, reparaties, behan gen, verven, schoonmaken. ,,We kregen er lol in en we vonden het fijn iets terug te kunnen doen voor onze uitkering en voor het Leger des Heils, die ons had ge holpen om ons leven weer op de rit te krijgen. We leven de partici- patiewet na zoals die is bedoeld!" En de dankbaarheid van de men sen wie ze een handje toesteken, is groot. ,,25 procent van een klus bestaat uit een luisterend oor." Chris en Thies konden niet be vroeden dat hun werk zo zou aan slaan dat ze nu zelf jongens - niet per se uit de noodopvang, maar wel met een rugzakje - onder hun hoede hebben genomen en 'de neus de goede kant uit' proberen te krijgen. Thomas van Hoeijen en Sharif Muminbarow zijn in middels net zo fanatiek. ,,De jon geren die via het project bij ons komen, hebben meestal een laag zelfbeeld. Het werk voor het ser viceteam zorgt ervoor dat ze weer zelfvertrouwen krijgen en onder de mensen durven te komen." Het 'Project P-aramaribo' begon als een geintje. De dochter van korpsofficieren Ary en Jacqueline de Ligt woont en werkt in Suri name. Chris vroeg voor de grap of hij zijn cv mocht meegeven. En tot zijn verrassing reageerde majoor Vilece Thomas direct enthousiast. Het verzorgingshuis, de peuter speelzaal en kindertehuis van het Surinaamse Leger des Heils kun nen een opknapbeurt hard gebrui ken; een serviceteam is er ook nog niet. Dus vertrekken Chris en Thies 29 februari voor 3 maanden naar Suriname. De mannen zijn te volgen via Facebook. Donaties zijn welkom via Doneeractie.nl/ project-paramaribo. ICOON is een extraatje in het Plan Veerhaven. Het idee is een 20 tot 25 meter hoge uitkijktoren te bouwen achter brasserie Westbeer. De werk titel is niet toevallig gekozen. De to ren die door de inwoners verzonnen wordt, moet een herkenbaar punt van Terneuzen worden. Een Eiffel- toren, maar dan voor Terneuzen. In de eerste fase werden Terneu- zenaren, jong en oud uitgenodigd te brainstormen over een uitkijktoren. Of het nu een herinnering aan een varende opa was, een gedicht of een doortimmerd ontwerp was, in de eerste fase mocht en kon alles. ,,Het was de inspiratiefase", legt citymar- keteer Sarah Jansen uit. ,,Het ging er ons om zoveel mogelijk ideeën van Terneuzenaren te krijgen." Gesloopt De ideeën, gedachten en herinne ringen die de eerste fase opleverde zijn samengevat in steekwoorden. Volgens Jansen kwamen de woor den watertoren, glas, Vliegende Hollander en horeca het meest voor. Nog veel Terneuzenaren blijken te mijmeren over de in 2000 gesloopte toren. ,,Het is met name de wat ou dere generatie die terugdenkt aan de watertoren. Veel jongere Terneuze- naren kennen die toren niet. Het moet uiteindelijk wel iets worden Het lijkt me niet dat de ontwerper om de suggestie watertoren heen kan voor alle generaties, maar het lijkt me niet dat de ontwerper om de suggestie watertoren heen kan." Het hoeft niet betekenen dat er een kopie van de gesloopte toren te rugkomt. Voorwaarde voor de ont werpers in de tweede fase is dat hun plan realistisch is en gebaseerd is op de ideeën van de driehonderd in zendingen uit de eerste fase. Hoe speels bijvoorbeeld de suggestie wa tertoren wordt ingevuld, is aan de ontwerpers zelf. Op de website icoonterneuzen.nl staan de technische voorwaarden omschreven waar de ontwerpen aan moeten voldoen ,,Je hoeft echt niet per se een architect te zijn", verze kert Jansen. ,,Mensen kunnen het desnoods zelf doen of een architect in de arm nemen. Zolang het maar aan de eisen voldoet." Niet alleen het ontwerp moet vanuit de Terneuzense bevolking zelfkomen. Ook het benodigde bud get. Ruim drie ton van de gemeente moet in ieder geval zeven ton wor den. ,,Wordt dat bedrag niet bijeen- gebracht, dan kom de uitkijktoren er niet", herhaalt wethouder Frank van Hulle de voorwaarde die de ge meenteraad bij aanvang stelde. Op welke manier de benodigde 370.000 euro bij elkaar gebracht moet worden is nog niet helemaal helder. Een deel moet uit sponso ring komen en een deel uit crowd- funding. De werkgroep die de reali sering van de uitkijktoren op zich heeft genomen, is aan het brainstor men. Jansen: ,,Dat is ergens wel de leukste, maar ook wel de lastigste fase van dit project." De deadline voor de ontwerpers is 30 april. De projectgroep kiest de vijf beste. De driehonderd mensen die in de eerste fase een idee leverden, mogen in juni stemmen op hun fa voriet. zaterdag 25 januari 2020 VL De daklozen zijn nu de hulpverleners Pascalle Cappetti Terneuzen -Chris Stoffels en Thies Huisman Kijk op de site bij /video Serviceteam Leger des Heils gaat naar Suriname In de tweede fase van project ICOON wordt het kaf van het koren gescheiden. Een schets van een uitkijktoren in Terneu zen is leuk. Het moet wel ge bouwd kunnen worden. Guido van der Heijden Terneuzen - Sarah Jansen, citymarketeer Serviceteam van het Leger des Heils. vlnr: Sharif Muminbarow, Thies Huisman, Chris Stoffel (bril), Thomas van Hoeijen. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 142