II Karin's 3 dagen Drenthe1 NIEUWS 13 Elite-eenheid van ambtenaren gold ooit als ei van Columbus Vakantie op jouw manier 59.- m<®> Premier Rutte is kwaad dat in de Tweede Kamer wordt gesproken van 'falende' topambtenaren die toch weer een baan krijgen. Maar is die kritiek van de Kamer echt onterecht? Maar waar de ABD in de jaren 90 werd gezien als het ei van Columbus, ligt die nu zwaar onder vuur. Wie binnen de ABD eenmaal in de hoog ste subgroep zit, de zogeheten Top- managementgroep, lijkt altijd wel weer terecht te komen. De Tweede Kamer gaf het kabinet in december al opdracht hier kritisch naar te kijken en te onderzoeken 'hoe voorkomen kan worden dat slecht functione rende ambtenaren worden wegge promoveerd'. Inhoudelijk Maar volgens Van Schendelen zit het probleem van de ABD dieper. Top ambtenaren künnen bijna niet sla gen. Ze 'circuleren' van de ene dienst 'naar de andere'. ,,Ze worden niet er gens neergezet omdat ze vak inhoudelijke kennis hebben.'' Van Schendelen neemt de Belas tingdienst als voorbeeld. De inmid dels vertrokken topambtenaar was voorheen baas van het Rijksvast goedbedrijf en daarvoor van de Ar beidsinspectie. ,,Bij de Belasting dienst moet je specifieke juridische kennis hebben. Als je die niet hebt, moet je leunen op lagere ambtenaren die je bijpraten. Om een wit voetje te halen bij de baas, laten die negatieve informatie achterwege. Zo weet de top niet wat er allemaal misgaat.'' Volgens Van Schendelen is kennis van zaken ten onrechte minder be langrijk geworden. ,,Topambtenaren zetten daarom maar een reorganisa tie in om toch maar te laten zien dat ze er niet voor niets zitten. En als het misgaat, kunnen ze niet zomaar ont slagen worden, want ze hebben for meel niets verkeerd gedaan. Dus wordt er maar een ander baantje ge zocht, want thuiszitten met behoud van salaris is zonde van het geld.'' Het rare is dat wie de totstandko ming van de ABD beschouwt, ziet dat hetgeen waar Van Schendelen op wijst, toen al werd onderkend. Toen malig D66-Kamerlid Thom de Graaf vreesde in 1995 al voor een 'ABD-ge- voel', waardoor een verkeerde 'esprit de corps' zou ontstaan. ,,Dat moet niet leiden tot een old boys network." Hij vreesde een 'afgesloten kaste'. En dat is precies waarom de Kamer de boel nu weer wil veranderen. Het kwam dinsdagavond bij premier Mark Rutte uit zijn tenen: „Draai ende topambtenaren! Zo kun je toch niet over onze ambtelijke top pra ten?'' En: ,,Zij kunnen zich niet ver dedigen. Door zo over ze te praten maak je hen vogelvrij.'' Maar de Tweede Kamer is wars van hoe topambtenaren nu worden gepa rachuteerd en hoe ze, als ze niet goed functioneren, elders bij de overheid weer een goedbetaalde functie krij gen. SP-Kamerlid Renske Leijten schetste de ambtelijke top van de Be lastingdienst als 'een duiventil', die een van de oorzaken is van de hui dige problemen bij de fiscus. ,,Stop die banencarrousel!'' Tot woede van Tweede Kamerle den wordt voor een topambtenaar, ondanks zijn 'falen' rond de toesla genaffaire, een nieuwe hoge baan ge zocht. Hetzelfde voltrok zich bij het ministerie van Justitie. Ondanks ge klungel bij de bonnetjesaffaire en het gemanipuleer van 'onafhankelijke' onderzoeken, wachtte betrokkenen andere hoge overheidsfuncties. ,,Ondanks slecht functioneren, gaan ambtenaren gewoon weer blind de pool in'', schampert CDA'er Pieter Omtzigt. Die pool is de zogenoemde Algemene Bestuursdienst, de ABD. Die is als het ware de elite-eenheid van 's lands ambtenarenkorps. Vol gens critici is de dienst de oorzaak van de stoelendans van falende top ambtenaren. Anderen noemen de ABD juist onmisbaar. Emeritus hoogleraar politicologie Rinus van Schendelen begrijpt wel waarom Rutte pal voor zijn ambtena ren staat. Van Schendelen deed on derzoek naar het functioneren van de ABD. ,,Het zijn ook geen slechte mensen die ontslagen moeten wor den, omdat ze een greep in de kas hebben gedaan of zo'', zegt hij. ,,Maar Rutte gaat er wel aan voorbij dat de dienst, die de Tweede Kamer overi gens zelf wilde, gewoon niet functio neert. Die maakt van topambtenaren een heel bijzondere diersoort. En dat leidt al jaren tot brokken.'' De dienst bestaat sinds 1995. Alle hoge ambtenaren van ons land zijn erbij in dienst, inmiddels 1300. De ABD zorgt er zo voor dat bij ministe ries, gemeenten en andere bestuurs diensten de hoogste functies worden ingevuld. Verkokering De reden om alle topambtenaren niet langer in dienst te laten zijn van bij voorbeeld een ministerie, maar van een apart 'ambtenarenuitzendbu- reau', was dat zij jarenlang aan de zelfde stoel bleven plakken. Toenma lig minister van Binnenlandse Zaken Hans Dijkstal (VVD) wilde een einde maken aan de verkokering die daar door optrad. Al sinds de jaren 70 zag men met lede ogen aan hoe opper machtig langzittende ambtenaren werden. Rouleren moest de nieuwe modus worden: na zo'n vijf jaar moesten hoge ambtenaren door schuiven naar een nieuwe baan. Als voordeel werd gezien dat mi nisters met frisse ideeën niet meer zouden worden teleurgesteld door topambtenaren die zeiden dat 'dat toch niet ging werken, want dat heb ben we al eens geprobeerd'. Daar naast vochten de hoogste ambtena ren van ministeries elkaar in het ver leden onderling de tent uit, bijvoor beeld over de verdeling van budget ten. Doordat er in de jaren 80 nogal ge sneden was in het aantal ambtena ren, waren ook lang niet altijd de be sten overgebleven. In het bedrijfsle ven konden goede bestuurders im mers veel meer verdienen. 'Robuuste opleidingen' moesten dat verhelpen. Daarmee viel ook te besparen op de inhuur van 'externe krachten', schreef de minister. Naar eigen bere keningen zijn zo miljoenen bespaard. Er wordt maar een ander baantje gezocht, want thuiszitten met salaris is zonde Altijd inclusief: O vlucht Overblijf ©huurauto Weg van de massa maak jij je ei gen vakantie Karin weet voor jou «Ie leukste plekjes Incl. diner Thermaalbad Arcen 3 dagen Twente HP www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg zaterdag 25 januari 2020 Topambtenaren op de korrel Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag Minister Ank Bijle- veld van Defensie en premier Mark Rutte overleggen met top ambtenaren tijdens een debat. De hoogste ambtenaren blijven veelal in de coulissen, maar nu wordt ge sproken van een 'ba- nencarrousel', zijn de ambtenaren zelf on derwerp van discus sie. FOTO KOEN VAN WEEL/ANP - Rinus van Schendelen, emeritus hoogleraar Andalusië Casitas Huetor Rhodos Salakos Villas Alles makkelijk in 1 boeking Hartje centrum in Assen, op loopafstand van het Drents Museum en de natuur! 2 nachten incl. ontbijt in 4* City Hotel de Jonge (8,4) -7 1 keer een 3-gangen diner Incl. koffie- en theefaciliteiten op de kamer en wifi Aankomsten t/m april. Betaal pas bij aankomst! Parkhotel Bad Arcen (8,1) 3* Hotel Wyllandrie, Ootmarsum (7,8) 2 dagen toegang Thermaalbaden 1 nacht incl. ontbijt a« gQ Gratis wifi en parkeren v*iva 2 nachten incl. uilgebreic 2x diner (hoofdgerecht) Gratis wifi en parkeren ontbijt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13