1 lH 1 J Malle Babbe kom Malle Babbe kom hier Leklcer stuk, malle meid Leklcer dier van plezier Malle Babbe is rond Malle Babbe is blond Een zoen op je mond Malle Babbe, je lekkere kont GIJS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT 1 Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Tekst uit Malle Babbe van Rob de Nijs Toen Rob de Nijs tegen het eind van het vorige decennium aankondigde een stapje terug te doen als artiest, was het een mooi moment om zijn beroemdste liedjes weer eens tegen het licht te houden. Conclusie: Rob heeft heel veel prachtige liedjes gezon gen, maar ik heb ze heel vaak voorbij horen komen zonder de diepere betekenis te door gronden. Ultieme voorbeeld in dit genre is natuurlijk Malle Babbe. Jarenlang meegezongen zonder dat ik nou precies wist waar het over ging. Of wat nou eigenlijk een malle babbe was. 'Malle Babbe is rond, Malle Babbe is blond' - jaja Rob. Zoals alle liedjes van Rob de Nijs is Malle Babbe geen liedje van Rob de Nijs zelf. Het is geschreven door troubadour des vaderlands Boudewijn de Groot en diens hoftekstschrij- ver Lennaert Nijgh. Het gaat over een prosti tuee, Malle Babbe geheten, en werd oor spronkelijk gezongen door Adèle Bloemen- daal. Het liedje kwam uiteindelijk bij Rob de Nijs terecht en maakte enkele omzwervingen op Robs elpees voordat het in 1975 een hit werd. De tekst behandelt de hypocrisie van de burgerij. Mannen die op zondag in de kerk de hoge ome zitten uit te hangen, maar voor een paar grijpstuivers hun gerief halen bij een hoer als Malle Babbe. Die, weggehoond en zonder status, achter in de kerk rond hangt. D e zanger van het liedj e, in dit geval dus Rob de Nijs, droomt ervan Malle Babbe op een dag van haar armzalig lot te verlossen, haar te trouwen en haar mee te tronen, over het middenpad de kerk in. 'Dan draag jij witte bloemen, en linten aan je rok/Wanneer we met elkaar gearmd de kerk uitgaan/Wat zullen ze dan kijken, daar denk ik altijd aan'. Lennaert Nijgh heeft Malle Babbe niet zo maar verzonnen, maar haar geïnspireerd op een schilderij van Frans Hals. Alleen: op het verkeerde schilderij. 'Hitsingle berust op misverstand', stond er later in de krant. Hij schreef de tekst met Het zigeunermeisje van Hals in zijn hoofd. Dat hangt in het Louvre, een portret van een prachtig rondborstig meisje, al is ze niet blond. Het schilderij dat Malle Babbe heet toont een minder appetijte lijke dame, met een pul bier in haar hand en een uil op haar schouder. Deze Malle Babbe blijkt echt te hebben bestaan. Dat weten we dankzij conservator Floris Mulder van het Frans Hals Museum, hij speurde in de archie ven en vond haar. Ze heette eigenlijk Barbara Claes en leed aan cretinisme, een erfelijke aandoening aan de schildklier waardoor lichamelijke groei en verstandelijke vermo gens achterblijven. Vandaar haar bijnaam; Babbe is een verbastering van Barbara. En dus leeft zij nu voor eeuwig voort, dankzij Frans Hals, Lennaert Nijgh en de Top 2000, waarin het liedje elk jaar weer voorbij komt. Lekker stuk, malle meid, lekker dier van plezier. -Q Gijs Groenteman Frans Hals schilderde het doek Malle Babbe rond 1634. Het schilderij is nu in bezit van de Berlijnse Gemaldegalerie. Het schilderij staat ook bekend onder de namen Hille Bobbe en de Heks van Haarlem. De uil op het schilderij heeft een symbolische betekenis. Hij verwijst naar het oud Nederlandse gezegde 'Zoo beschonken als een uil'. Malle Babbe, oftewel Barbara Claes, zat in hetzelfde arbeidshuis voor verstandelijk beperkten als Pieter Hals, de zoon van. Door privéomstandigheden moeten we Joost Prinsen een tijdje missen. ZATERDAG 25 JANUARI 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131