Zeker dertig keer per dag hoorde ik sirenes het aantal moorden toe van 681 tot 1690. Het aantal verkrachtingen verdrievoudigde, het aantal overvallen ver tienvoudigde. De criminaliteit viel samen met een financiële crisis in New York, die zo groot en veelomvattend was dat de stad failliet dreigde te gaan. Door jaren van slecht be stuur en corruptie was de schuld torenhoog opgelopen. Daar kwam in de jaren 70 nog een wereldwijde oliecrisis bij. Door het nijpend gebrek aan geld was er veel achterstallig onderhoud. Gore metro's, overal graffiti, geen openbare toiletten. De stad werd in één adem genoemd met mo reel verval; New York, zo was de consensus, leek af te glijden naar de onderwereld. Tip 3: Vermijd openbaar vervoer. Mis daad in de metro is zo veelvoorkomend dat de gemeente onlangs besloot om tijdens de avond uren het achterste stel van elke trein gesloten te houden, zodat de passagiers elkaars gezelschap opzoeken om zichzelf te beschermen. Was dit waar? Ik vind er online geen bewijs voor. Zelf pak ik regelmatig de metro. Een prima vervoermiddel, iedereen loopt zonder op- of omkijken door de gan gen. Tenminste, overdag. Door de terreur dreiging is er wel meer waakzaamheid en dat is vooral in de avond mooi meegeno men, als het er wemelt van de markante figuren - van drags en mannen met een Halloweenmasker op tot mensen die - ja wel - een kano vervoeren. Een reiziger ver telt me over het Instagramaccount Subway- Creatures, voor wie nieuwsgierig is naar wat je in een New Yorkse metro kunt aan treffen. Die waakzaamheid is niet duidelijk aan wijsbaar, maar ligt vlak onder de opper vlakte: je merkt dat mensen precies in de gaten hebben wanneer een tas net iets te lang onbeheerd blijft, of als iemand opval lend nerveus is. Het zal deels de erfenis van nine eleven zijn, maar het hangt ook samen met het grote aantal verwarde mensen in de stad; zwervers, dronkenlappen en junks die scheldend en vloekend rondtieren of ineens helemaal stilvallen. Terug naar 1975. In het voorjaar had het stadsbestuur grootschalige bezuinigings maatregelen aangekondigd: duizenden politiebanen stonden op de tocht. De Council for Public Safety, een groep van 28 vakbonden van de uniformed services die in 1975 zo'n 80.000 agenten en brandweer mannen vertegenwoordigden, kwam bijeen en bedacht de Fear City Guide. Het was een hartenkreet, agenten zagen met lede ogen aan hoe hun stad teloorging - en waren bezorgd om hun salarisstrookje. Ruim een miljoen exemplaren werden gedrukt en verspreid. Burgemeester Abe Beame was woedend en probeerde verdere distributie in de rechtszaal te verbieden. Maar de rechter besliste dat de agenten en brandweerlieden weliswaar schade toebrachten aan het ver trouwen van de bevolking, maar wel dege lijk in hun recht stonden omdat New York echt een gevaarlijke stad was. Het stads bestuur raakte in paniek en stuurde ogen blikkelijk pr-mensen, tot de tanden toe bewapend met presentaties, mappen en folders, naar grote Europese steden om de mensen er maar van te overtuigen dat New York geen crimineel onheilsoord was ge worden. Zonder dat charmeoffensief was ik van daag misschien niet hier geweest. Zonder dat charmeoffensief (en een strenge op schoningscampagne van burgemeester Rudy Giuliani, nu bekend als persoonlijk advocaat annex hofnar van president Trump) had ik het misschien niet in mijn hoofd gehaald om ook tips 5 tot en met 8 in de wind te slaan. Tip 5: Bescherm je bezittingen. We druk ken mensen op het hart om identificatienum mers in al hun bezittingen te graveren, meldt de gids. Speciale pennen hiervoor waren af te halen bij de politie. Klem hem met beide handen tegen je borst aan, en verlies hem nooit uit zicht. Plekken die het veiligst lijken, zoals restaurants of cocktailbars, zijn vaak het gevaarlijkst. Tip 7: Verberg je bezit in auto's. Dus niks in het zicht laten liggen, en ook niks in de ach terbak leggen, want dan kun je er zeker van zijn dat het bij terugkomst weg is. Tijdens de twee weken dat ik in New York verblijf, heb ik me vrij gevoeld op straat, er 40 Reizen Tip 6: Houd je handtas goed in de gaten. Tip 8: Laat geen waardevolle spullen achter in het hotel, tenzij in de hotel- kluis. 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 128