Nog voordat ik goed en wel geland ben op het vliegveld van New York, wordt me al op het hart gedrukt dat ik van deze stad houd. De kraampjes met I Love New York-prullaria zijn verwachtingsvol uit gestald. Baliemedewerkers van zeker drie toeristenservices wenken me, ze prijzen enthousiast de vele trekpleisters van de stad aan, ik mag ze echt niet missen: het vrijheidsbeeld, Times Square, het Empire State Building. Hoe anders was het welkom van toeris ten veertig jaar geleden. De aanleiding van mijn reis is een bizarre folder uit juni 1975 die ik recent vond. Op de voorkant een schedel en de tekst Welcome to Fear City. De folder was geen ludieke actie van een of ander krakersgenootschap, hij was afkomstig van de politie van New York, en werd op het vliegveld uitgedeeld door agenten. In de gids staan negen tips die de toerist moesten helpen de tijd in New York heel huids te doorstaan. Ik heb deze Fear City-gids de komende dagen op zak om spo ren te vinden van de tijd dat deze stad nog een gevaarlijk, haast nachtmerrieachtig oord scheen te zijn. Wat is er nog van over? De eerste avond wandel ik vanaf de Upper East Side naar Central Park, daarna zuidwaarts naar Midtown. De winter is net begonnen. Straatventers verkopen dikke sjaals en pluizige mutsen. Mensen heb ben hun kraag hoog opgestoken, stelletjes lopen gearmd, tegen elkaar aan gedrukt. Overal mensen. De etalages van de wa renhuizen zijn felverlicht, het is uitver koop. Wandelaars zoeken elkaar op, zoe ken warmte, er hangt een kameraad schappelijke sfeer, we hebben allemaal te lijden onder de kou. Ik pak de gids erbij. valt te lezen, vinden steeds meer berovingen alsook moorden plaats tijdens de eerste uren van de avond. Als je door midtown loopt rond half acht, zul je zien dat de straten nagenoeg leeg zijn. York is inmiddels juist een echte walking town gewor den; mensen lopen er al kof fiedrinkend, ruziemakend, etend rond. New Yorkers vertellen me dat er een on zichtbare scheidslijn ligt bij 25 minuten: minder dan dat, is goed te doen te voet; als het langer duurt, neem je de metro, taxi of rgel je een Uberrit. Het is een van de vele ongeschreven regels van de stad. De stad die er, zo getuigen foto's, rond 1975 totaal anders uitzag. Brandende ber gen niet opgehaalde vuilnis in de straten van Manhattan, ongure straathoeken, gebarsten wegen en niet-functionerende straatverlichting. De misdaadcijfers wa ren alarmerend. Tussen 1965 en 1975 nam f fg §1 x ii i Tip 1: Blijf van de straat na 6 uur 's avonds. Zelfs in midtown Manhattan, Tip 2: Wandel niet. New

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 127