SCHRIJVER LEEST RECENSIE Complex en grensverleggend Van Jurriaan van Eerten (36) verscheen zijn debuutroman Buiten beeld, over de dilemma's van een jonge journalist. 'In mijn jeugd las ik alleen Donald Duck en stripboeken' INFINITE JEST Ik lees nu Gelachen om i Verslonden in mijn jeugd Het boek dat ik zelf had willen schrijven Het boek dat ik maar niet uit krijg De Amerikaan Chris Ware maakt geen simpele strips met een kop en een staart en daar tussenin een spannend avontu renverhaal. Niettemin won hij de ene prestigieuze prijs na de andere. In zijn strak vormgege ven strips draait het altijd om personages die worstelen met het leven en het onvermogen om contact te maken met ande ren. Zo ook in zijn nieuwe werk Rusty Brown (Concerto Books, €40). Deze vuistdikke pil van 350 pagina's heeft meerdere hoofdpersonen. Ieder van hen heeft een link met het jongetje Rusty Brown, dat begin jaren 70 op school in Omaha, Nebraska erg werd gepest. Dat is meteen het enige raakvlak tussen de personages. In elk hoofdstuk wordt het leven van een van hen uitgewerkt. Allemaal pro beren ze op hun eigen manier om te gaan met hun eenzaam heid en trauma's. Ware laat veel aan de fantasie van de lezer over. Niets wordt expliciet beschreven, veel gesuggereerd. Daarbij laat Ware ook nog eens regelmatig de traditionele leesrichting op strippagina's los, waardoor je als lezer zelf je weg moet vin den tussen de soms priegelige miniatuurtjes waarmee Ware het papier heeft volgekrabbeld. Het is aan de lezer zelf om de puntjes in het verhaal met elkaar te combineren. Desondanks is het hele album volkomen logisch te volgen. Dat maakt Rusty Brown tot een geslaagd vertelexperi- ment, waarmee Ware voor de zoveelste keer grenzen verlegt. —Hans van Soest TEKST PETER SIERKSMA Aldus sprak Zarathoestra Friedrich Nietzsche ,,Zo'n filosofisch boek is nieuw voor me. Nietzsche leert me een ander boek dat ik eerder las beter te begrijpen. In Mogelijkheid van een eiland kijkt Michel Houelle- becq vanuit een verre toekomst terug op het menselijk getob van nu en verzucht: 'Ach, de mensen, kijk ze eens kruipen'. Een zin in de stijl van Nietzsche, die zich afvraagt waar de grenzen van de menselijke ontwikkeling ophou den.'' Van de koele meren des doods Fredërik van Eeden Roman De correcties Jonathan Franzen ,,De dialogen zijn zo raak! Vooral de misverstanden en ongemakke lijke omgang tussen de persona ges zijn vermakelijk. Stuk voor stuk, oud, jong, geslaagd of niet geslaagd, houden ze de schijn op. Bijvoorbeeld als het gaat om de vraag: hoeveel fooi geef je? Wie ben je echt en wat laat je zien? Franzen heeft dat levendig uitgewerkt.'' David Foster Wallace's Van de koele meren des doods Frederik van Eeden ,,In mijn jonge jaren was ik geen groot lezer. Het bleef bij Donald Duck en stripboeken. Tot ik op mijn zestiende Van de koele meren des doods onder ogen kreeg. Ik weet nog hoeveel ple zier ik beleefde aan Van Eedens typisch 19de-eeuwse, overdreven afkeer van de godsdienstleraar. Hij is gevraagd om de jonge Hed- wig na de dood van haar moeder te troosten: 'Lichamelijke mis handeling en gebrek, slaan en hongerlijden zouden haar minder hebben vernederd en ontzedelijkt in dit levenstijdperk'. Erger kan bijna niet.'' Het boek der illusies Paul Auster ,,Waarom maken wij kunst? Puur om de schoonheid of een idee? Of voor onszelf, het geld of de roem? In dit meesterwerk laat Auster zien hoe een schrij ver die net zijn vrouw en twee zoontjes heeft verloren, bij toeval stuit op de stomme films van een vergeten steracteur. Wat volgt is een spannende zoektocht naar de uit beeld verdwenen man en zijn werk, uitmondend in die ene vraag: waarom maken wij kunst?'' Infinite Jest David Foster Wallace ,,Hét Amerikaanse boek van de jaren 90. Ofwel: hoe je tot stervens toe verslaafd kunt raken aan tv-series en korte films. Prachtig en krachtig, maar tegelijkertijd ook zo zwaar en vol met verwijzingen naar figuren, titels en begrippen dat ik telkens afhaak.'' GRAPHIC NOVEL Chris Ware, Rusty Brown ZATERDAG 25 JANUARI 2020 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 123