Voordelig mot boldorman.nl naar Italië! balderman.nl mm m EUWS 11 Irakees wil vergoeding voor materiële en immateriële schade Alle eisen van Johanvan Laarhoven afgewezen 799,-BïP Jarenlang zweeg het Nederlandse ministerie van Defensie. Maar afge lopen november gaf minister Ank Bijleveld van Defensie toe dat de bommen die op 20 september 2015 de woningen van Basim Razzo en zijn broer in de Iraakse stad Mosul vernietigden, waren afgeworpen door een Nederlandse piloot. Bij de aanval kwamen Basims vrouw Mayada, zijn dochter Tuqa (21), zijn broer Mohannad en zijn neef Najib (18) om. Het Nederlandse bombar dement bleek gebaseerd op onjuiste informatie van de Amerikanen. Die dachten dat de twee woonhuizen een hoofdkwartier van terreur groep IS waren. Maar de bewoners bleken niets met IS te maken te hebben, gaf de VS later toe. Razzo, die zelf zwaargewond raakte bij de aanval: ,,Ik kan geen re den bedenken waarom ik nog niets van de Nederlandse overheid heb gehoord. Uit fatsoen en als een mo rele daad van erkenning van verant woordelijkheid verwacht ik dat ze contact opnemen en het juiste doen. Ik vind dat ik recht heb op een officiële verontschuldiging daarna een echte com pensatie voor het ver lies van vier levens en twee huizen.'' De Irakees wordt inmiddels bijge staan door de Ne derlandse advo cate Liesbeth Zegveld. Zij gaat de Nederlandse staat aansprakelijk stellen voor de materiële (zijn woning, zijn auto en de medische kosten) en de imma teriële schade (het overlijden van vier familieleden). ,,Maar het is ei genlijk schandelijk dat we daarvoor een juridische procedure moeten volgen'', stelt Zegveld. ,,Er is zeker een schikking mogelijk.'' Razzo zelf: ,Ik heb vertrouwen in de menselijkheid van het Neder landse systeem en ik vertrouw erop dat ik gerechtigheid zal krijgen.'' Een eerdere 'genoegdoening' van het Amerikaanse leger van 15.000 dollar weigerde hij vanwege het lage bedrag en omdat de VS niet de verantwoordelijkheid voor de aan val op zich wilde nemen. Ik heb vertrouwen in de menselijkheid van het Nederlandse systeem Nederland, dat onderdeel uitmaakt van de door de Amerikanen aange voerde anti-IS-coalitie, wilde jaren lang geen openheid van zaken ge ven, maar in november erkende Bijleveld de Nederlandse betrok kenheid bij twee incidenten: de aanval op de woning van Razzo en een bombardement in de Iraakse stad Hawija. Bij die aanval op een bommenfrabriek van IS vielen in de directe omgeving meer dan zestig burgerslachtoffers om- dat er in het complex veel meer explosieven aanwezig waren dan de Coalitie dacht. Bijhet bombarde ment in Hawija is veel lastiger te reconstru eren wie precies slachtoffers zijn van de aanval, bij de aanval in Mosul is dat duidelijk: Ba- 'X sim en de enige andere overle vende, zijn schoonzus. Razzo is niet lastig te traceren. ,,Mijn gegevens zijn doorgegeven aan het ministe rie.'' Hij spreekt ook vloeiend En gels, Razzo woonde jarenlang in de VS voor hij terugverhuisde naar Irak. Een woordvoerder van het minis terie van Defensie zegt niet te we ten waarom er nog geen contact met Razzo is opgenomen. Wel zegt hij dat er over enkele weken een brief naar de Tweede Kamer gaat waarin de minister verder ingaat op de afhandeling van de bombarde menten. ,,Nederland is wel verant woordelijk, maar niet aansprakelijk. Desondanks willen we kijken wat we op vrijwillige basis voor de ge meenschappen kunnen doen.'' ANP Den Haag Ook wordt hij niet met onmid dellijke ingang opgenomen in een ziekenhuis. Volgens de rechter kan hij over een derge lijke strafonderbreking niet be slissen en is daarvoor een andere procedure nodig. Van Laarhoven stapte vorige week - kort nadat hijvanuit Thailand naar Nederland was overgebracht om zijn straf hier verder uit te zitten - naar de rechter in een poging in Neder land op vrije voeten te komen. Hij zat 5,5 jaar in een Thaise cel na een veroordeling tot 75 jaar cel voor witwassen. Netto moest hij daarvan twintig jaar uitzit ten. Naar Nederlandse maatsta ven is dat tien jaar en acht maan den, waardoor Van Laarhoven in augustus volgend jaar in aan merking komt voor voorwaar delijke invrijheidstelling. Volgens de rechter mag op grond van het met Thailand ge sloten verdrag van de Neder landse staat niet worden ver wacht dat het resterende deel van de straf zomaar wordt ge schrapt. Een gratieverzoek ver andert daar niets aan. ,,Thailand heeft ingestemd met de gang van zaken in Nederland, maar hecht zeer aan de tenuitvoerleg ging van de rest van de straf', al dus de rechter. ,,Die zekerheid was belangrijk voor Thailand. Nederland heeft zich daaraan gecommitteerd.'' Over Van Laarhovens verzoek te worden opgenomen in een ziekenhuis voor fysiek en men taal herstel kon de rechter niet beslissen, zei hij. Van Laarhovens advocaat Geert-Jan Knoops sprak van een treurige uitspraak. Hij beraadt zich op vervolgstappen. 8 dagen Venetië en omgeving ■li Ml 8 dagen vlieg-bus excursiereis Sardinië, Bonifacio op Corsica Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 10 dagen Italiaanse Bloemenrivièra 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Corsica en Sardinië zaterdag 25 januari 2020 GO Razzo wacht nog op 'sorry' voor bommen op zijn gezin Het ministerie van Defensie er kende in november dat het Ne derlandse bommen waren die het huis én het gezin van Basim Razzo vernietigden. Nu, bijna drie maanden later, heeft we duwnaar Razzo nog niets ge hoord van welke Nederlandse overheidsinstantie dan ook. ,,Ik vind dat ik recht heb op een ver ontschuldiging." Cyril Rosman Rotterdam/Mosul —Basim Razzo JÉ-/ .'"V- p De woning van Basim Razzo, voor en na de aanval. fotos terraserver, DIGITALGLOBE Kijk op de site bij /video voor een gesprek met Basim Razzo Voormalig coffeeshopbaas Johan van Laarhoven blijft in de cel. De rechter in Den Haag wees gisteren zijn eis af de behandeling van zijn gra tieverzoek thuis te mogen af wachten. ■V- ïrf "fïi 1 Vertrek: mei, juni, sept Vertrek: mei, juni, juli, aug, sept Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrek: apr, mei, juni, juli, aug, sept, okt. Vertrek: apr, mei, juni, sept, okt Vertrek: apr, mei, juni, juli, sept, okt v.a. sLechts Vertrek: apr, mei, juni, aug, sept, okt ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11