9 zorgen voor een gevarieerd én betaal baar aanbod.'' ,,Ik haal het wel, ja. Ik eet altijd een salade als lunch en tussendoor wor teltjes. Ik probeer daar echt op te let ten. Maar af en toe iets eten dat min der gezond is, doe ik ook. Dat hoort erbij.'' Minder suiker, meer groenten en fruit. Is dit niet het moment om tabak uit alle AH-supermarkten te weren? Kruidvat en Trekpleister zijn bijvoorbeeld helemaal gestopt met de verkoop van sigaretten. ,,Het is een dilemma. Het is een vraagstuk waar we met z'n allen over moeten nadenken. Er zijn nog veel mensen in ons land voor wie tabak onderdeel is van het vaste bood- schappenpatroon. We willen wel voorlopen in het ontmoedigen van tabak, maar het is uiteindelijk de keuze van de mensen zelf. Het is mijn verantwoordelijkheid om te in formeren. Maar om de verkoop te schrappen, is een grote stap.'' ,,Een op de vier mensen rookt. Als wij ermee stoppen, dan gaan mensen tabak inderdaad ergens anders ko pen.'' Marit van Egmond begint te stralen. ,,Ik ben heel tevreden, het is een eer en ongelofelijk leuk om de baas te mogen zijn. Toen ik begon heb ik een brief van de familie Heijn gekre gen, daar hecht ik veel waarde aan, ze steunen me. We hebben een mooi jaar achter de rug en groeien hard, zeker online. We hebben voor het eerst meer dan duizend winkels en vernieuwen er zo'n drie per week. Ons marktaandeel is stabiel, daar ben ik blij mee. We zijn een groot bedrijf, ik heb AH weleens het ministerie van Retail genoemd. Het was te stroperig, daarom heb ik be sloten er een managementlaag uit te halen. Hierdoor zijn 150 banen ver dwenen, maar we hebben aan de an dere kant geïnvesteerd in 150 nieuwe banen op het gebied van digitalise ring en data. Zo hebben we vijftig data-analisten aangesteld. Onze teams kunnen hun data-bevindin gen over wat er bijvoorbeeld wordt gekocht, meteen doorvertalen naar onze site, winkels, marketing en as sortiment.'' ,,We blijven graag de grootste (AH heeft een marktaandeel van 34,9 procent, red.). Er zijn nog plaatsen waar geen AH is, die 'witte vlekken' PASPOORT lossen we graag op. En in België ope nen we veel winkels. De rek zit vooral in het online boodschappen doen. De retailwereld is dynamisch, dat heeft me altijd aangetrokken. En het wordt alleen nog maar dynami scher. Zeker door de komst van Ama zon dat waarschijnlijk ook levens middelen gaat verkopen. Wij moeten vooral naar onszelf kijken. We onder scheiden ons door service. Ook op het gebied van techniek. We doen een proef met een digitale winkel waar je je boodschappen niet meer hoeft te scannen en de betaling auto matisch gaat. Ons proefwinkeltje staat nu op Schiphol, we merken dat klanten er soms een wedstrijd van maken wie het snelst met zijn bood schappen naar buiten komt. Het re cord staat op 21 seconden. Ik kan nog niet zeggen of en wanneer we dit systeem verder uitrollen, we zijn nog niet klaar met testen.'' ,,We gaan zeker door met menselijk contact. Maar dat hoeft niet bij de kassa te zijn, we hebben afgelopen jaar drieduizend medewerkers opge leid om klanten beter te helpen bij hun vragen over verse producten. Dus het is niet zo dat er straks geen personeel meer rondloopt in onze winkels.'' ,,Ik vind het niet leuk, dat lijkt me lo gisch. Ik vind ook dat Wakker Dier te eenzijdig naar dit onderwerp kijkt. Dierenwelzijn staat hoog in ons vaandel. ,,Wij waren de eerste supermarkt die al het varkensvlees minimaal een ster van het Beter Leven-keurmerk gaf en we verkopen de meeste kip met dit keurmerk. We doen ongelofelijk veel om het welzijn van de dieren te ver beteren, maar we kijken ook naar het milieu. Hoe meer ruimte een kip heeft, hoe meer negatieve invloed dit heeft op het milieu.'' ,,Het is ook hoe Wakker Dier het neerzet. Die kippen hebben een hele grote stal en niet een vierkante me ter. Kippen zitten trouwens graag dicht bij elkaar, het zijn gezellig- heidsdieren.'' Van Egmond schudt haar hoofd. ,,Nee, daar merken we niets van. Er zijn verschillende soorten klanten. Sommigen willen driesterrenkip, an deren niet. Dat geldt ook voor ander vlees. Wij bieden het allebei. Maar nogmaals, we tornen niet aan keuze vrijheid.'' donderdag 23 januari 2020 GO Komt u zelf aan die 250 gram groente per dag? Het zou ook een boel omzet sche len. U staat precies een jaar aan het roer van AH. Hoe kijkt u terug op deze periode? Jumbo groeit nog sneller, online- boodschappendienst Picnic tim mert flink aan de weg en Amazon komt eraan. Opleiding: De 46-jarige Van Eg- mond groeide op in Etten-Leur. Ze studeerde le vensmiddelen technologie aan de HAS in Den Bosch en volgde managementpro gramma's aan Harvard Business School en Cornell University. Loopbaan: Kwam in 1997 bij Ahold binnen als managementtrai- nee. Werkte onder meer in Shanghai. Was tussen 2011 en 2014 ceo van Gall&Gall, de slij terijketen van Ahold. Sinds 2014 directielid van Albert Heijn. Volgde in februari 2019 Wouter Kolk op als ceo van Al bert Heijn. Er zijn ook mensen die zweren bij de caissière. Die zitten niet te wachten op contactloos betalen. Hoge bomen vangen veel wind. Wakker Dier is bezig met een felle campagne tegen jullie kippenvlees. Skip de AH-kip. Wat vindt u daar van? Het is toch zielig dat kippen maar zo weinig ruimte hebben? Kopen mensen hierdoor minder kip of ander vlees?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9