1 7 Joey D. overleden 'Tanja Nijmeijer verlaat Farc' Belgische cipiers staken Marine blij met meevaren vrouwelijke bemanningsleden Het was het laatste mannenbolwerk binnen het leger, maar vrouwen mogen nu meevaren op onderzeeërs. Sitara Hartsteen en Marieke van Dijk zijn de eerste opvarenden. Het lijkt een harde wereld, maar veel collega's hebben juist een klein hartje rineschip, waar ik altijd op heb geva ren.'' Geen moment heeft Hartsteen wakker gelegen van het idee dat ze een traditioneel mannenbolwerk binnenstapte. Dat ze speciaal voor haar komst in de boot enkele kleine aanpassingen hebben gedaan, is mooi meegenomen. Zo is er nu een deur die op slot kan in de douche in plaats van een gordijntje dat open wapperde als er collega's voorbij lie pen. Iets wat de mannen overigens ook wel prettig vinden. Foute vrouwengrappen Ook zijn leefregels aan boord aange scherpt. Zo is het niet langer toege staan om in een handdoekje van de douche naar de slaapvertrekken te lo pen. Ongemakkelijke situaties heeft Hartsteen nog niet meegemaakt en zelfs op foute vrouwengrappen heeft ze haar nieuwe collega's nog niet kunnen betrappen. Het vooroordeel dat vrouwen alleen maar voor span ning zouden zorgen in zo'n bolwerk van testosteron, kan volgens haar ook overboord. ,,Er is veel respect voor el kaar en de collega's zijn ontzettend toegewijd om nieuwe dingen te le ren. Verschillen in rang verdwijnen hier omdat iedereen op elkaar is aan gewezen. Ik heb gemerkt dat dit ook zo is tussen mannen en vrouwen. Het lijkt een harde wereld, maar ik merk dat veel collega's juist een klein hartje hebben.'' Nog een positief ef fect van vrouwen aan boord: er is meer aandacht voor de kleine, leuke dingen. Een cadeautje bijvoorbeeld voor de collega's die jarig zijn of af scheid nemen. ,,Daar hadden ze zelf niet aan gedacht. Ik denk dat wij toch wat zorgzamer zijn'', lacht Hartman. rine personeel keihard nodig heeft. Door vrouwen toe te laten, wordt de vijver om nieuwe rekruten uit te vis sen twee keer zo groot, zo is de ge dachte. Andere landen lieten boven dien al wel vrouwen zonder proble men toe op hun onderzeeërs en dus is vorig jaar besloten ook in Neder land een experiment te houden. Vijf aanmeldingen Vijf vrouwen meldden zich aan en zijn vooralsnog allemaal dolenthou siast. ,,De groep waarin ik werk is veel hechter'', zegt van Dijk. Hoe kan het anders. Op een onderzeeboot zit de 55-koppige bemanning weken lang op elkaars lip in één ruimte die niet groter is dan vier dubbelassige caravans achter elkaar. Officier Sitara Hartsteen moest daar best even aan wennen. Vooral slapen was een pro bleem, met collega's die voortdurend langs lopen omdat ze bijvoorbeeld met oefeningen bezig zijn. ,,Ik ben nergens echt even alleen als ik daar behoefte aan heb. En ik had moeite met slapen omdat je steeds zes uur op en zes uur af bent. Dat is in het be gin heel vermoeiend. Na drie dagen voelt het alsof je al twee weken weg bent.'' Maar als Hartsteen dan weer een dienst boven water draait en op de brug staat met alleen een verrekij ker in de hand, is dat een heel mach tig gevoel. ,,Je bent veel meer één met de elementen dan op zo'n groot ma- Het bed. Dat was mis schien wel het meeste wennen toen onderoffi cier Marieke van Dijk vorig jaar voor het eerst aan boord stapte van onderzeeboot De Zeeleeuw. Ze was toen nog nieuw en kreeg het slechtste plekje toege wezen; bijna op de vloer, weggestopt achter een bank waar tijdens haar slaap collega's studeerden en zichzelf vermaakten. In deze ruimte sliep ze maximaal zes uur. En kleedde ze zich om. Privacy was er bijna niet. Een gordijntje. Meer niet. En dus kleedde ze zich aan in de ruimte waar ieder een haar zou kunnen zien. ,,Als ik mijn bikini aan heb, is er meer bloot te zien dan wanneer ik in mijn on dergoed sta, dus ik heb daar geen en kele moeite mee.'' Decennialang was varen op een onderzeeboot strikt verboden voor vrouwen. Het ontbreken van ge scheiden slaapvertrekken, doucheruimtes en toiletten was het grootste struikelblok en en zou al leen maar tot spanning en ongemak kelijke situaties leiden. Dat moest maar eens afgelopen zijn, vonden ze bij de marine. De gedachte van ge scheiden werelden is niet alleen niet meer van deze tijd, maar ook steeds moeilijker vol te houden nu de ma- donderdag 23 januari 2020 GO ROSMALEN Joey D., die dinsdagavond was opge pakt in Rosmalen en zich zelf ernstig had verwond, is overleden. Dat heeft zijn advocaat Jan-Hein Kuijpers laten weten. D. werd dins dag in hoger beroep ver oordeeld tot 15,5 jaar cel voor het doodschieten van zijn oom in 2014. De recht bank had hem eerder vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. De politie wilde hem na de veroordeling op pakken, maar D. ver schanste zich in een huis in Rosmalen. Er werd ge schoten en na enkele uren viel een arrestatieteam bin nen. D. werd daarna zwaar gewond afgevoerd. BOGOTA Tanja Nijmeijer is vertrokken bij de voorma lige Colombiaanse guerril labeweging Farc. Volgens de krant El Tiempo heeft de Nederlandse te kennen gegeven dat ze niet meer bij de Farc past. Nijmeijer zat sinds 2002 of 2003 bij de gewapende rebellen en maakte later deel uit van een delegatie van de Farc die op Cuba vredesonder handelingen voerde met de Colombiaanse regering. Het vredesakkoord tussen de guerilla's en de regering van Colombia is getekend in 2016. Het grootste deel van de circa zevenduizend Farcstrijders legde de wa pens toen neer. BRUSSEL Belgische vak bonden beginnen stakings acties in verschillende ge vangenissen uit protest tegen mislukte onderhan delingen met de minister van Justitie over een mini male dienstverlening bij stakingen. In Leuven leg gen cipiers gisteravond 24 uur het werk stil en in Brugge 16 uur. Voor de ko mende dagen staan ook acties gepland in de an dere gevangenissen, aldus de socialistische bond Acod. Volgens de vakbon den wil de minister Koen Geens een ruime regeling doordrukken waardoor maar erg weinig perso neelsleden daadwerkelijk zouden kunnen staken. 'In onderzeeër vallen de verschillen weg' Kijk op de site bij /video voor beelden uit de aangepaste onderzeeër. —Sitara Hartsteen Sitara Hartsteen en Marieke van Dijk zijn enthousiast over de werkzaamheden op zee. FOTO MARCO OKHUIZEN Raymond Boere Den Helder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7