Stormloop op nieuwe Lidl in Terneuzen 10 ZEELAND Wie maakt lekkerste drank van Zeeuws-Vlaanderen? Dorpshuis Aardenburg wil wel verhuizen maar niet inleveren Van alle FILOSOFISCH CAFÉ MIDDELBURG TIEN JAAR die het niveau niet hoog genoeg vinden. Wij willen laagdrempelig zijn. Het publiek hoeft niet stil te luisteren naar een lang intellectu eel betoog. We streven er juist naar iedereen mee te laten praten." De deelname blijft niet beperkt tot Middelburgers. Ippel ziet trouwe bezoekers uit Goes, Zierik- zee en van Noord-Beveland. ,,Het is een Zeeuws initiatief. Je hebt door de jaren een aantal filosofi sche cafés gehad in Nederland. Vergeleken met veel daarvan, bloeit het onze." Het aantal bezoe kers ligt gemiddeld tussen de der tig en vijftig, schat Ippel, met een uitschieter naar boven de honderd toen Frits Bolkestein te gast was. Uit het filosofiecafé is ook de Zeeuwse Nacht van de Filosofie ontstaan, die vrijdag 24 april voor derde keer wordt gehouden. ,,Dat is een succesvol evenement dat zonder het Filosofisch Café niet mogelijk was geweest." wetenschappen lijkt de filosofie het verst af te staan van de man in de straat. Maar dat filosofen zich helemaal niet in ivoren torens verschuilen, bewijst het Filosofisch Café Middelburg, dat zaterdag zijn tiende verjaardag viert. „Iedereen doet mee. En er hoort een drankje bij." Het Filosofisch Café be gon in Ko D'oooooo- oor, de espressobar die kunstenaar Wil liam Verstraeten en zijn vrouw Marijke van 2007 tot 2014 runden in de Lange Noord straat in Middelburg. ,,Naar voor beeld van een trend die 25 jaar ge leden in Frankrijk ontstond", ver- telt mede-organisator Pieter Ippel. ,,Het idee is dat filosofie niet alleen wordt beoefend op universiteiten, waar mensen heel geleerde dingen uitbroeden. Het is kennis die je op veel plekken kunt delen met een geïnteresseerd publiek, bijvoor beeld in een café." Tegenwoordig is het café van het Zeeuws Museum de plek waar zes tot zeven keer per jaar wordt gefi losofeerd, met een drankje erbij. Behalve zaterdag. Dan wordt het tienjarig bestaan gevierd in socië teit De Vergenoeging, in de Mid delburgse Gortstraat. Met onder meer betogen over Schopenhauer en Nietzsche, maar ook liedjes van Birdy en Ed Sheeran (gezongen door Noa Hiemstra Frederique van Luijk) en gitaarmuziek van Tonie van den Buuse, de initiatief nemer van het Filosofisch Café. Het thema is geluk. Bij het eerst lustrum was het liefde. ,,We zoe ken niet te zware onderwerpen, maar ze worden wel ingeleid door mensen die onderlegd zijn in de filosofie", stelt Ippel. „Kwalitatief is het dik in orde, al zijn er mensen Yvonne was de gelukkige allereer ste klant. Haar lootje werd getrok ken, nummer 746. Ze mocht ver volgens één minuut gratis winke len en deed dat wonderwel goed. Voor 168,20 euro wist ze bij elkaar te grissen in twee winkelwagentjes, en dat bij toch niet de duurste su permarkt van Nederland. Onder tussen wachtte een massa mensen buiten lijdzaam af tot de Terneu- zense wethouder Jack Begijn en su permarktmanager Richard Pijcke klokslag 09.00 uur de winkel open den. Voor de eerste honderd klan ten stonden bossen bloemen klaar. Die waren zo weg. Met een oppervlakte van 1300 vierkante meter behoort de nieuwe Lidl in Terneuzen (de tweede in de stad) tot de grootste van Nederland. En de winkel kan nog groter. Agri- markt, die tot eind oktober in het pand zat, had ook een grote afdeling Voor de eerste honderd klanten stonden bossen bloemen klaar. Die waren zo weg met onder meer dierbenodigdhe- den. Lidl benut deze extra ruimte nog niet. Die gaat achter een hou ten wand schuil. Wethouder Begijn liet gisterenna de opening weten dat er bij een ge meente een verzoek ligt van Lidl ook de nog onbenutte vierkante meters te mogen gebruiken voor gewone detailhandel. Bij de vesti ging van Agrimarkt is daar zo'n drie jaar geleden een hoop gedoe over geweest. De eigenaar van het vlak bij gelegen winkelcentrum Schut tershof was er met name op tegen. De gemeente laat de aanvraag van Lidl daarom nu eerst juridisch toet sen. Als er groen licht komt van de ge meente, is het nog maar de vraag of Lidl de extra ruimte al snel zal ge bruiken, liet supermarktmanager Pijcke weten. ,,We zijn net open, la ten we daar eerst een succes van maken." Bij de Lidl-vestiging wer ken in totaal 38 mensen, voltijds en in deeltijd. CLINGE Wie thuis zijn of haar ei gen bier brouwt, wijn maakt of li keur bereidt, kan het eigen drankje ter keuring aanbieden bij de zevende Zeeuws-Vlaamse kampioenschappen voor ama teurs. De keuring is pas in april, maar goed spraakwater maken, kost nou eenmaal tijd. De organisatie is in handen van bier-, wijn- en likeurgilde Am- brasserie Hulst. Thuis drank ma ken is tegenwoordig een populaire hobby, dus elke amateur mag een gooi doen naar de winst in het ka der van 'laat een ander eens proe ven van uw brouwsels.' AARDENBURG De Sluise ge meenteraad kan wel willen dat het dorpshuis in Aardenburg naar het nieuwe multifunctioneel cen trum (mfc) verhuist, de stichting dorpshuis gaat daar niet zomaar mee akkoord. De gebruikers heb ben nu veel ruimte en of dat in het mfc ook zo is, is maar de vraag. Het dagelijks bestuur van Sluis kreeg dinsdagavond groen licht van gemeenteraadsleden. De bouw van het mfc op de plek van basisschool Op Dreef kan begin nen. De bouw kost 4,5 miljoen euro. Dat is veel geld, vinden meerdere partijen, en daarom moeten burgemeester en wethou- In Malpertuus in Clinge komen zaterdag 4 april landelijk gekwali ficeerde keurmeesters bijeen om de inzendingen te keuren volgens de reglementen van Ambrasserie Hulst. Wie wil meedoen, kan zich van 13 tot en met 23 maart aanmel den. De brouwsels moeten op 23 maart vanaf 19.30 uur ingeleverd worden bij Malpertuus. De kampioenen worden gehul digd tijdens de Bierproeverij Nieuw Namen op zaterdag 18 april in De Kauter in Nieuw Namen. ders onderzoeken of ook het dorpshuis onderdak in het mfc kan krijgen. Paul Scherbeijn, voorzitter van de stichting dorpshuis, stond 'perplex' toen hij dat hoorde. ,,Want we hebben in het verleden gezegd dat we wel naar het mfc willen, maar dat we er niet op ach teruit moeten gaan." Het huidige dorpshuis is name lijk ideaal voor de gebruikers, zegt Scherbeijn. ,,In de bergingen lig gen de instrumenten en outfits van de fanfare, net als carnaval- spakken en de kleding van Sinter klaas. Of we in het mfc net zo veel ruimte krijgen, is maar de vraag." donderdag 23 januari 2020 'We willen iedereen mee laten praten' Midwintergeluk, jubileumbijeen komst Filosofisch Café Middel burg in Sociëteit de Vergenoe ging, zaterdag aan de Gortstraat 30 in Middelburg, aanvang 15.00 uur. Met o.a. Sabine Bierens, Nico Out, Joyce Pijnenburg, Maya van Kempen, en poëzie van Anna de Bruyckere en Thijs van Bragt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Pieter Ippel, mede-organisator van het Filosofisch Café Middelburg. foto mechteld jansen Het blijft verbazingwekkend en ook weer niet, elke nieuwe of verbouwde supermarkt die de deuren (her)opent, zorgt voor een grote toeloop van klanten. Bij de opening van de nieuwe, grote Lidl-winkel aan de Ken- nedylaan-West in Terneuzen was het gisterochtend niet an ders. Harmen van der Werf Terneuzen Waar de inzendingen aan moe ten voldoen, is te vinden via am- brasseriehulst.nl Nette stormloop na de officiële opening van de Lidl aan de Kenne- dylaan-West in Terneuzen. foto harmen van der werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63