Toch zonnepanelen op brede school IN DE REGIO 6 Nieuwe kans Zelzaatse wijk ONTBOSSING BRAAKMANWEG MIJN DORP, MIJN STAD De wijk is jarig. Precies een eeuw geleden ontwierp Huib Hoste de modernistische tuinwijk. Een ruim opgezette wijk met volop groen. Een vernieuwende gedachte in de tijd dat arbeiders nog in rijtjeshui zen woonden. Wat na honderd jaar rest, is ver paupering en leegstand. De wijk vecht voor lijfsbehoud, maar veel kleine Russen zijn er niet meer. Vijf jaar geleden stonden zestig huizen leeg; nu is dat aantal gegroeid naar honderd. In 2018 werden diverse scenario's geschetst voor de wijk, variërend van sloop tot complete renovatie. Gouverneur Briers advi seerde de Vlaamse overheid in 2018 de wijk te slopen en elders wonin gen te bouwen. Zelzate mocht met ruim vijftig miljoen euro nieuwe huizen bouwen voor de bewoners. Intussen heeft Zelzate een links bestuur gekregen en voor de nieu we burgemeester Brent Meuleman (Socialistische Partij Anders), ligt sloop van de wijk niet zo voor de hand. En omdat de vijftig miljoen van Vlaanderen een lening is die Zelzate terug moet betalen, durft Meuleman van het advies af te wij ken. Als het aan Meuleman ligt, krijgt Klein Rusland een herstart. Samen met de veel linksere PvdA, die zich altijd opwierp voor behoud van de wijk, heeft Meuleman een dieprode meerderheid in Zelzate. Op de vraag of zijn idee realistisch is, is de eerste burger kort: 'Ja'. ,,Het moet een voorbeeld worden voor allerlei nieuwe woonvormen, een schoolvoorbeeld van het nieu we wonen. Net als Klein Rusland dat honderd jaar geleden ook was. Het moet een wijk worden die ook honderd jaar mee kan. Met het zon- nepark zo dichtbij? Daar moeten we wat mee doen." Argumenten vóór ,,Lange tijd werden er allerlei argu menten aangevoerd waarom de wijk niet zou kunnen voortbestaan. De gipsberg, het slibdepot, de die pere tunnel die aangelegd zou moe ten worden onder het kanaal. De gipsberg is nu een zonnepark, het slibdepot wordt een natuurgebied, voor de tunnel hoeft Klein Rusland niet te wijken. Sterker, deze zou voor een betere aansluiting van de wijk met de rest van Zelzate kun nen zorgen." ,,Wat overblijft zijn argumenten vóór het behoud van Klein Rus land. Het is een wijk waar kinderen echt nog op straat kunnen spelen. Een wijk die straks te midden van het groen ligt. Daarnaast zijn er ook gewoon de financiële argumenten. De gehele wijk is in bezit van CVBA Wonen. Als zij de wijk willen ont wikkelen, wie zijn wij dan om dat te weigeren? Moet er anders elders grond gekocht worden? Dat kost veel meer en zoveel ruimte hebben we in Zelzate nu ook niet. Of we moeten allemaal naar Sas van Gent verhuizen." Peter Beije, voorzitter en secretaris van Zonne Energie Coöperatie Terneuzen BS Othene U.A., is blij dat het zo ver is. ,,We begonnen er juli 2018 mee en gelukkig is een re sultaat nu binnen handbereik." Daar zag het halverwege vorig jaar niet naar uit. De gemeente Terneuzen, eigenaresse van het schoolgebouw, en de coöperatie lagen met elkaar overhoop. De kans dat de gemeente toestem ming zou geven voor de plaatsing van zonnepanelen leek verkeken. Ambtelijk was enthousiast gerea geerd op het initiatief, maar be stuurlijk was het nog niet afge- Voorzitter Peter Beije rekent erop dat dit voorjaar de 192 zonnepanelen worden geplaatst kaart. 'Moeten we wel voor niets een eigen dak beschikbaar stellen voor een zonnepark van anderen?', was de hamvraag. Zo heet als de soep medio 2019 werd opgediend, wordt die uitein delijk niet gegeten. Wethouder Ben van Assche kon onlangs in de gemeenteraad meedelen: ,,We zijn eruit." De gemeente neemt zelf voor 20 procent deel in de coöpe ratie, de 22 particulieren voor de resterende 80 procent. De scholen in het gebouw zullen ook van het zonnepark profiteren. Beije rekent erop dat dit voorjaar de 192 zonnepanelen worden ge plaatst. Dat zouden er eerst 264 zijn, maar dat aantal kan het dak niet aan. De particuliere deelne mers in de coöperatie hebben zelf geen mogelijkheid zonnepanelen te plaatsen. Met het zonnepark op de school dragen ze toch bij aan de opwekking van duurzame energie, wat hen ook financieel voordeel oplevert. Viering van woord en communie Bingomiddag in de Halle Bijeenkomst over zorgpremie Rommelmarkt AARDENBURG donderdag 23 januari 2020 'Herstart voor Klein Rusland' VL PHILIPPINE Het is geen gezicht aan de Braakmanweg richting Philippine. Een gat is geslagen in de beeldbepalende rij populieren. Een mevrouw met een hondje loopt voorbij aan de overzijde van het Philippinekanaal waarlangs de populieren staan. Ze vindt het jammer dat ze verdwijnen. ,,Maar ja, vorig jaar is er zelfs nog één omgewaaid", weet ze. Om wonenden hebben bij storm ook last van af waaiende takken. In totaal worden deze keer 117 populieren gekapt; de andere langs het ka naal volgen later. Langs de Braakmanweg komen 98 iepen terug. „Hopelijk sneller dan in de polder verderop", zegt de vrouw met het hondje. ,,Die zijn al jaren weg en nog altijd is er niks voor teruggezet." foto anne hana Je moest lange tijd wel een echte onnozelaar zijn om nog te geloven in een toekomst voor de Zelzaatse wijk Klein Rusland. De nieuwe burgemeester Brent Meuleman heeft echter geloof in Klein Rusland 2.0. Guido van der Heijden Zelzate Op het dak van de brede school in de Terneuzense wijk Othene komen toch zonnepanelen. Een collectief van 22 particulieren en de gemeente Terneuzen slo ten na wat gedoe over en weer alsnog een akkoord. Harmen van der Werf Terneuzen HEIKANT In de Theresiakapel van de rooms-katholieke kerk in Heikant vindt donderdag een viering van woord en communie plaats. Voorganger is pastor Katrien van Wes ten. De aanvang is om 10.30 uur. AXEL Seniorenvereniging Ka naalzone houdt morgen een bingomiddag in Axel. Er worden zeven rondes gespeeld. Belangstellenden zijn om 13.30 uur welkom in de Halle in Axel. Een bingoplankje kost 1,50 euro. IJZENDIJKE De zorgpremie kan om laag, volgens de SP. Over de manier waarop, komt Tweede Kamerlid en huisarts Henk van Gerven vrijdag praten in het Mauritshof in IJzen- dijke. Van Gerven was jarenlang huisarts en kan uit ervaring vertellen over gezondheidspro blemen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is een initiatief van de SP, afdeling Sluis. Henk van Gerven komt vrijdag naar IJzendijke om uitleg te geven over de zorgpremie. AXEL In Axel is aanstaande zaterdag een rommel en brocantemarkt. Geïnteresseerden zijn van 09.00 tot 14.00 uur welkom in 't Sportuus aan Oud Oosteinde 1 in Axel. De toegang be draagt twee euro en dit is inclusief consumptie bon. De toegang voor kinde ren tot 12 jaar is gratis. Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 uur: Expositie Beeld schoon, beelden van Anita Dekker; CLINGE Voetbalveld, 10.00 uur: Elke stap telt, samen wande len; GRAAUW Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten (bieden); Galerie Terra Groda, 19.30 uur: Bottum up inloopavond n.a.v. bij de dorpsraad aange dragen ideeën voor het opfleuren van het dorp. HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur: Soos, kaarten en sjoelen; HULST Hotel Hulst, 13.30 uur: Kaarten (jokeren); Jongeren centrum Komma, 15.00 uur: Open; KLOOSTERZANDE Antonius, 10.30 uur: Kerkdienst; LAMSWAARDE Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor oude ren; OOSTBURG Eligius- zaal, 14.00 uur: Kaar ten; SAS VAN GENT Indu strieel Museum, 12.30 uur: Open; De Statie, 19.30 uur: Bridge; SINT JANSTEEN De Warande, 14.30 uur: Ouderensoos, sjoe len en kaarten; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 13.00 uur: Info cen trum geopend; Zwembad De Vlie gende Vaart, 11.15 uur: Aquajoggen; Scheldetheater, 20.00 uur: Pien en Bianca; WESTDORPE Café de Tukker, 13.30 uur: Kaarten (bieden); ZANDSTRAAT De Straete, 19.30 uur: Bijeenkomst wijkver- eniging De Straete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61