5 I mm De tip was serieus, dachten ze, dus de vooruitzichten waren hoopgevend: ,,Zal het nu echt een keer zo zijn", verzuchtte Francien Hidden (44), jeugdvriendin van Tanja Groen, gis teren op haar werk: ,,Gaan haar ou ders het dan toch nog meemaken?" Maar nee. Na een dag graven en speuren op een Maastrichtse begraaf plaats horen de ouders van Tanja thuis in Schagen de boodschap die ze al zo vaak hoorden: Tanja is niet ge vonden. Geen spoor. Weer niet. Fran cien: ,,Een megadomper." Tanja Groen (dan net 18) komt in september 1993 niet thuis na een feest bij haar studentenvereniging in hartje Maastricht. Zoektochten leve ren niks op, de politie vindt al die ja ren daarna 'nog geen fietsventiel'. Haar vermissing wordt in verband gebracht met beruchte kindermoor denaars, serieuze tipgevers maar ook paragnosten melden zich met in hun ogen cruciale aanwijzingen. Het poli tieteam laat weinig tips links liggen en gaan op zoek in grotten, maïsvel den en de Maas. Verantwoordelijk oud-rechercheur Peter van Heugten: ,,We trokken alles na. We hebben in rioleringen geke ken, ergens in de jaren 90 hebben we Als je na al dat zoeken weer niks vindt, dan komt dat heel hard binnen eens drie dagen lang met bergbe klimmers bij de Sint-Pietersberg ge zocht, na een tip van een paragnost Als je dan weer niks vindt, zoals nu, dan komt het heel hard binnen. Maar vooral voor de ouders van Tanja is dit gigaverdrietig. Dan zak je toch hele maal in elkaar?" Terwijl de dag nog begon met zulke bemoedigende berichten. Peter R. de Vries meldt namens Tanja's ouders Corrie en Adrie dat er naar aanlei ding van een 'zeer serieuze tip' ge zocht zou worden op een begraaf plaats aan de rand van Maastricht. Het scenario: het lichaam van de stu dente zou daar in 1993 een net gedol ven graf gedumpt zijn. Van Heugten is tijdens het zoekwerk nog optimis tisch: „De melding zal serieus zijn. Voordat je een graf kunt openen, moet je heel wat hordes nemen." Ook jeugdvriendin Francien kan het lastig bevatten, als ze 's avonds over de zoveelste tegenvaller in de vermissingszaak hoort. „Verplaats je eens in de ouders." Zij en Tanja ken nen elkaar uit Schagen: „Uit de buurt, ze woonde een straat ver derop. Hoe ze was? Rustig, ik was wat drukker misschien, maar ze was vooral heel lief. We deden wat vriendinnen doen: we sportten samen, speelden badminton, we zijn nog in Oostenrijk op wintersport geweest." Tanja gaat studeren in Maastricht, ze sluit zich aan bij stu dentenvereniging Circumflex. De ontgroeningsdagen, inclusief door waakte nachten, leveren haar een verkoudheid op. Het slotfeest van de introductieweek verlaat ze wat eer der, die bewuste nacht van dinsdag 31 augustus op woensdag 1 septem ber 1993. Ze stapt op de fiets richting Gronsveld, een dorp naast Maas tricht. Het is iets na middernacht, maar Tanja fietst alleen. Francien: ,,Best een stuk. Ze dacht waarschijn lijk, net als ik toen vaak: dat kan, er overkomt me heus niks." Tanja komt niet meer thuis. Haar vermissing wordt pas dagen later een zaak voor de politie. Vrijdagmiddag wachten Tanja's ouders nog vergeefs op hun dochter bij het station van Schagen. Zo nu en dan heeft Francien nog contact met de ouders van haar vriendin: ,,Ik hoop zo dat haar ouders de rust krijgen dat ze weten wat er met Tanja is gebeurd, nog voordat ze zelf overlijden. Maar ik vraag me wel af: als het vandaag niet lukte, gaat het dan ooit nog gebeuren? Ik had het hun zo gegund." donderdag 23 januari 2020 De politie deed de hele dag onderzoek op een begraaf plaats in Maas tricht. Tanja Groen (foto linksonder) werd niet gevon den. Journalist Peter R. de Vries (rechts) stond na mens de familie van Tanja de pers te woord. foto's anp 'Vooral voor de ouders is dit verdrietig' Van Noord-Holland tot Zuid-Lim burg zaten familie en vrienden in spanning: wordt er na 26 slopende jaren alsnog een spoor van Tanja Groen gevonden? Niels Klaassen Schagen —Oud-rechercheur Peter van Heugten Oud-rechercheur Peter van Heugten was tijdens het zoe ken nog optimistisch, maar eindigde zeer te leurgesteld. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5