Burgemeester: pyjama gaat niet samen met een ambtsketting IN DE REGIO 6 Nieuwe expositie musea MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee Waar overig Zeeland na de gewon nen Slag om de Schelde in 1944 werd bevrijd, moest Schouwen- Duiveland de Duitse bezetting tot het eind toe uitzitten. De capitula tie werd grootst gevierd. Mensen keerden terug van hun onderduik adressen, gedwongen verhuizing en ook van het front. Misdragingen werden berecht. In de jaren daarna begon het voorzichtige herstel, met als één van de hoogtepunten het feest in 1949 waarmee het 1100-ja- rig bestaan van Zierikzee groots werd gevierd. Vijf thema's Bevrijding, terugkeer, berechting, herstel en het feest zijn de vijf the ma's die de samenwerkende musea nog eens nadrukkelijk voor het voetlicht willen brengen. ,,We zijn vooral op zoek naar de verhalen over toen", vertelt Geluk. „Mensen die toen een jaar of 15 waren en alles dus heel bewust hebben meege maakt. We hebben er al een aantal op ons lijstje staan, maar we zoeken er nog meer om een zo duidelijk mogelijk beeld te krijgen van hoe dat precies was en ging in die tijd." Vrijwilligers van de musea zullen de vertelde herinneringen zo veel mogelijk filmen. De bedoeling is (een selectie van) die vertellingen te laten zien in de Burghse Schoole, de Museumwerf in Zierikzee, Bru- sea in Bruinisse, het Brouws Mu seum en Goemanszorg in Drei- schor. De presentatie wordt aange vuld met foto's, filmbeelden, docu menten en eventueel ook originele kleding, die aansluiten bij de vijf centrale thema's. Geluk hoopt dat er nog veel (ver geten) materiaal op zolders ligt en in bruikleen wordt gegeven. ,,Het zou bijvoorbeeld fantastisch zijn als iemand nog een Poorterskostuum heeft liggen, dat werd gedragen bij het feest in 1949. We zitten verder niet echt te wachten op allerlei spulletjes. Maar een sigarendoosje of iets dergelijks waar wat speciaal in heeft gezeten, kan zeer zeker toch ook weer aardig zijn." Het wordt de tweede grote expo sitie van de vijf samenwerkende musea rond de bevrijding van Schouwen-Duiveland. Het afgelo pen seizoen werd het laatste oor logsjaar uitgelicht. Ook daarin ston den persoonlijke verhalen centraal. Het Stadhuismuseum in Zierikzee doet hier niet aan mee, zegt Geluk, maar komt met een tentoonstelling over cultuur en kunst in de oorlog. Marcel Modde Zierikzee Tussen alle kinderen van de Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee zou de burgemeester gis teren amper opvallen in slaapte- nue. Ter gelegenheid van de lande lijke Voorleesdag hadden ze hun favoriete pyjama of huispak aange houden. Net als de juffen. Het drie delig kostuum met ambtsketen viel dus ietwat uit de toon. Maar daar had schooldirecteur Esther van der Schee rekening mee gehouden. Ze had voor de zeker heid een paar modelletjes meege- nomen voor de burgemeester, va riërend van een standaard heren pyjama, tot een knusse onesie en een tijdloos slaaphemd voor hem en haar. Rabelink liet zich evenwel niet door jufLeonie Boot verleiden een keuze te maken uit het aanbod. Hij zocht de ontsnapping in zijn ambtsketen. ,,Die mag je niet dra- U bent mij een beetje aan het plagen gen op een pyjama", zei de burge meester lachend tegen de leerlin gen. Voor Boot zat er niets anders op dan de nachtkleding weer in de boodschappentas op te bergen. ,,Want jullie horen het, de burge meester heeft dag en nacht zijn ketting om." ,,Nou, dat is nu ook weer niet waar", verzekerde Rabe- link. ,,U bent mij een beetje aan het plagen." Rabelink las voor uit Julius Zebra, Bonje met de Britten van Gary Northfield. Daarbij viel op dat hij zijn didactisch vermogen, uit de periode dat hij zelf voor de klas stond, nog niet is verleerd. Boot nodigde hem spontaan uit zich na zijn pensionering aan te melden als voorleesvrijwilliger. Ook danslerares Elly Geelhoed had een boek meegenomen naar de Jan Wouter. Zij las voor uit De Ongelooflijke avonturen van Merel Jansen door Will Mabbit. En als slagroom op de taart trakteerde Geelhoed de kinderen op 'de Boe kenwurm', een dansje dat ter plekke werd ingestudeerd en uit gevoerd. Breiers signeren Achtergronden van de opera houdt aanstaande zon dag een concert in de Driekoningenkerk van Noordgouwe. Het con cert wordt gegeven door het Houblon En semble. Acteur Howard van Dodemont vertelt over de achtergrond van de opera en de gezon gen delen. Er worden werken uit Fidelio van Beethoven, Rigoletto van Verdi en die Zauber- flöte van Mozart ten ge hore gebracht. Het con cert is zondag om 15.00 uur. Toegang kost vijf tien euro per persoon. Kinderen tot en met twaalf jaar mogen gratis naar binnen. Reserveren via kamermuziek@ hethofzicht.nl. Psalmzangavond donderdag 23 januari 2020 Focus op jaren net na de oorlog SD Gezocht: mensen die de bevrij ding van Schouwen-Duiveland in 1945 en de eerste jaren daarna nog levendig voor ogen staan en daarover kunnen vertellen. Vijf samenwerkende musea willen die verhalen gebruiken als hart van een nieuwe expositie. Om dat deel uit de geschiedenis nog één keer alle aandacht te geven, legt Ria Geluk uit. Mensen die willen meewerken aan het samenwerkingsproject, kunnen bellen (06-28513978) of mailen (riageluk.sd@gmail.com) of zelf contact opnemen met één van de vijf musea. Het was een uitgelezen kans om burgemeester Gerard Ra- belink een keer in pyjama voor een schoolklas te krijgen. In mei lonkt zijn pensioen, dus eventuele imagoschade bleef beperkt. - Gerard Rabelink, burgemeester NOORDGOUWE Het duo DenDennis en Mr. Knitbear is zaterdag aanwezig bij Mo More in Noordgouwe. Den- Dennis en Mr. Knitbear zijn hier om hun boek over breien te signeren en in gesprek te gaan met de aanwezigen. Be langstellenden zijn van 13.00 tot 14.30 uur wel kom bij Mo More, Brouwerijstraat 18 in Noordgouwe. NOORDGOUWE Stichting Kamermuziek Schouwen-Duiveland Het Houblon Ensemble is zondag te zien in Noordgouwe. foto ernesta verburg THOLEN In Tholen is zaterdag avond om 19.45 uur een psalmzangavond in de Rehobothkerk. Ds. P D. den Haan is de voorgan- ger tijdens de zang avond en Bart Burger en Peter Wildeman bespe len het orgel. Boven- stemgroep Scherpe- nisse verleent medewer king aan het concert. De toegang is gratis. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 09.30-12.30 uur: Thuis in je Dorpshuis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Bridge,19.30- 21.30 uur: Zangver eniging Zilt; Pelgrims- kerk, 10.15 uur: Yoga; DREISCHOR Dorpshuis, 18.45 uur repetitie CresKids muziekvereniging Crescendo, 19.45 uur repetitie Fanfare mu ziekvereniging Cres cendo; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; GOES Stadskantoor, 08.30 20.00 uur: Expositie schilderijen van Ron Westerweel; Service flat de Schakel, 09.30-11.30 uur: Digi taal Café; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuud- ènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten voor Oude ren; NIEUWERKERK Dorpshuis, 19.00 22.00 uur: Dansen; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/jokeravond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30 15.30 uur: Koersbal- middag van d'Antilo- pen; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Biljartclub, 19.30 uur: Klaverjasclub; ZIERIKZEE FiZi, 20.15 uur: Thea terconcert Marjon van Iwaarden ver draait Tina; Haven plein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt. Burgemeester Gerard Rabelink laat zich door juffen Esther Geelhoed (l) en Leonie Boot niet verlei den tot voorlezen in een pyjama. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57