3 Commissie doet voorstellen om doorgeschoten flexwerk terug te dringen Coronavirus legt Wuhan plat MAATREGELEN CHINA De invoering van deeltijdontslag is een van de voorstellen die de com missie Regulering van werk doet om de doorgeschoten flexibilise ring van de arbeidsmarkt terug te dringen. De commissie concludeert dat flexwerk nu te goedkoop is en werknemers met een tijdelijk con tract te weinig beschermd zijn te gen baanverlies, ziekte of kennis- veroudering. ,,De zwakste schou ders dragen daardoor nu de zwaar ste lasten", stelt commissie-voor zitter Hans Borstlap. De inhuur van flexibele krachten moet in de eerste plaats duurder worden, bijvoorbeeld door hogere premies te heffen, het minimum loon voor flexwerkers te verhogen of door de invoering van een flex- toeslag bovenop hun salaris. Omdat bedrijven blijvend behoefte hebben aan flexibiliteit, stelt de commissie daarnaast voor de wet zo te wijzi gen dat zij met hun vaste personeel sneller kunnen inspelen op veran deringen in de markt. Afgezien van werknemers min der uren te laten werken, zouden zij ook op andere locaties of voor an dere taken ingezet moeten kunnen worden. Bij tegenwind kunnen ge dwongen ontslagen op die manier voorkomen worden, denkt Borst lap. Bovendien zullen werkgevers Rapport trapt heilige huisjes omver met ideeën die alle partijen aangaan door een 'grotere interne wend baarheid' eerder geneigd zijn om personeel een vast contract aan te bieden, verwacht hij. In het rapport, dat vanmiddag wordt overhandigd aan het kabinet, worden flink wat heilige huisjes omver getrapt. Zo pleit de commis sie er ook voor om fiscale voordelen voor zelfstandigen, zoals de zelf standigenaftrek en de mkb-winst- vrijstelling, volledig af te schaffen. Iedereen die werkt moet op de zelfde manier over de inkomsten uit arbeid worden belast. Hierdoor verdwijnt volgens Borstlap de financiële prikkel waar door regulier werk steeds vaker door zelfstandigen wordt gedaan. Mensen die eerder in loondienst waren, zoals pakketbezorgers, be ginnen (al dan niet daartoe ge dwongen) voor zichzelf, terwijl hun werk hetzelfde is gebleven. Vervolgens lopen zij meer risico, doordat ze zich vaak niet hebben verzekerd tegen arbeidsongeschikt- heid en geen pensioen opbouwen. Borstlap stelt verder voor het ar beidsrecht zo aan te passen dat niet langer de contractvorm, maar de feitelijke werkzaamheden bepalen of iemand als werknemer in een dienstverband of als zelfstandig on dernemer moet worden gezien. Geboorte Daarnaast moet er voor iedereen die werkt een collectieve arbeids ongeschiktheidsverzekering wor den opgetuigd. Ook krijgt iedereen bij de ge boorte de beschikking over een ge lijk, persoonlijk ontwikkelbudget dat gedurende de gehele loopbaan kan worden gebruikt om bij te blij ven of op tijd om te scholen.P15 Hesen weet pas sinds mei 2019 dat hij hartpatiënt is. Hij moest naar ziekenhuis Rijnstate in Arnhem om stents te laten plaatsen, buisjes die bloedvaten openhouden. Zijn eerste ervaringen waren al niet bij zonder prettig. ,,De dienstdoende arts wilde on danks mijn bezwaren de katheter toch via de slagader in mijn rech terpols inbrengen, omdat dat vol gens hem wel kon. Op voorhand heb ik al tegen artsen en verpleeg kundigen gezegd dat de slagaders in mijn polsen daarvoor te slecht zijn'', aldus Hesen. ,,De arts zette toch door. Hij duwde het slangetje langs de vernauwing in de slagader van mijn rechterpols om de eerste stent op zijn plaats te brengen. Ik verging van de pijn, heb gegild als een speenvarken. 'We stoppen er mee', zei de arts tegen mij, 'we heb ben u genoeg gebeuld'.'' Drie maanden later moest Hesen terugkomen voor de afronding van de gestaakte behandeling. Toen ver ging het lachen hem helemaal. Bij Er zijn geen gekke dingen gebeurd, maar de schrik zat er goed in die behandeling werd Hesen voor meneer Poort aangezien. ,,Vlak voor ik de operatiekamer opging, was er een uitgebreide check. Het was meneer Hesen voor en na'', zo vertelt hij. „Eenmaal op de opera tietafel gaat het mis. Een vrouwe lijke arts komt naar me toe en vraagt: 'hoe is het met de wond na uw openhartoperatie'? Ik was zo verbaasd dat ik niks kon zeggen. Ze zei: 'Bij u is toch een ader uit uw arm gehaald?' Ze tilt het laken om hoog en kijkt verbaasd op. Ze ziet geen 'ritssluiting' op mijn borstkas. 'U bent toch meneer Poort?, vraagt ze. Nee, zeg ik, ik ben Henk Hesen. Ik ben van de operatietafel afgestapt en weggegaan. Na mij mocht me neer Poort de ok in.'' Hesen is nog beduusd van 'al dat gedoe'. ,,Het is gelukkig tijdig ont dekt. Er zijn geen gekke dingen ge beurd, maar de schrik zat er goed in'', vertelt hij. ,,Ik was al gestrest, maar door de persoonsverwisseling was mijn vertrouwen in een goede afloop helemaal weg. Ik zag dat de artsen in de ok ook geschokt re ageerden. Zo van: hoe kan dit nu?'' Hij heeft inmiddels een klacht in gediend bij ziekenhuis Rijnstate in Arnhem. Het gaat hem niet om schadevergoeding. ,,De artsen had den beter moeten luisteren. Ook hadden ze beter met elkaar moeten communiceren, dan was er ook geen sprake geweest van een per soonsverwisseling.'' Klacht Het ziekenhuis wil inhoudelijk niet reageren. Een woordvoerder zegt om privacyredenen niet aan te kun nen geven of het ziekenhuis de klacht van Henk Hesen ontvangen en in behandeling heeft: ,,Als de pa tiënt een klacht heeft ingediend dan krijgt hij/zij een bericht van ontvangst van de klacht.'' Als inderdaad sprake was van een persoonsverwisseling is de vraag hoe dit mogelijk was. Bij Rijnstate wordt al jaren gewerkt met het 'controlemodel', dat ook wordt ge hanteerd in cockpits van vliegtui gen: de hele operatieprocedure wordt uitvoerig met elkaar doorge nomen en gecheckt. In januari is de ingreep alsnog doorgegaan. donderdag 23 januari 2020 GO Tijdelijk ontslag, minder loon Werkgevers moeten de moge lijkheid krijgen om vast perso neel tijdelijk minder te laten werken als er minder opdrach ten zijn. Werknemers krijgen in die periode minder loon uitbe taald. Laurens Kok Den Haag Verkeerde ok-patiënt: 'U bent meneer Poort?' Henk Hesen is uit de operatiekamer weggelopen. foto gerard burgers Het is de nachtmerrie van iedere patiënt: persoonsverwisseling op de operatietafel. Het over kwam de 53-jarige hartpatiënt Henk Hesen uit Heelsum, die zich rot schrok toen hij vlak voor een dotterbehandeling conse quent als 'meneer Poort' werd aangesproken. ,,Ik ben de opera tiekamer uitgevlucht. De schrik zat er goed in.'' Paul Bolwerk Arnhem Heelsum -Henk Hesen Vliegtuigen, treinen, bus sen: vanaf vandaag gaat alle uitgaande verkeer vanuit de Chinese stad Wuhan door de dreiging van het coronavirus plat. Geen enkele inwoner van de stad met elf miljoen inwoners mag er nog uit, ten zij er een 'bijzondere nood zaak' voor is. De Chinese au toriteiten nemen de draconi sche maatregel nu ze de aan het SARS-virus verwante ziekte niet onder controle krijgen. Het aantal mensen dat aan het virus stierf, is tot zeventien gestegen. En in de provincie Hubei, waar Wuhan ligt, zijn inmiddels bijna 450 ziektegevallen vastgesteld. Na de uitbraak in Wuhan zijn er ook besmettingen vastge- steld op andere plekken in China maar ook in Japan, Zuid-Korea, Taiwan en de VS. Het Londense vliegveld Heathrow krijgt speciale ruimtes voor screening van reizigers die aankomen uit de regio's waar het virus heerst. Noord-Korea heeft zijn gren zen gesloten voor toeristen uit China om verspreiding van het virus te voorkomen, volgens een aantal tourope rators. Omdat vooral Chine zen en toeristen die via buur land China reizen Noord- Korea bezoeken, loopt het straatarme communistische land voorlopig zijn belang rijkste bron van buitenlandse inkomsten mis. foto's ap, afp ALL GATES TRANSFER chuyêri liep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3