EENS EEN ZEEUW... n Jfc I ZEELAND 11 Peter Jan de Werk (43) woonde tot zijn negentiende in Middelburg en via Tilburg belandde hij in Rotterdam. Jarenlang werkte hij er in de politiek. Hij leerde de stad kennen en ontdekte wat hij in Zeeland miste. In Zeeland kon ik niet studeren, daar had ik te weinig keuze. Ik ging in Tilburg wonen om daar journalistiek te studeren. Toen ging ik nog elk weekend terug. Zeeland was toch thuis. Op die manier kon ik lid blijven van de muziekvereniging Juliana Middel burg. Via die hobby kwam ik mijn toen malige vriend tegen. Hij had een mooi appartement in het centrum van Rotterdam en ik kon daar stage gaan lopen. Binnen zes we ken ben ik bij hem ingetrokken, en nooit meer weggegaan uit Rotter dam. Ik heb altijd wel iets met Rotterdam gehad. Mijn opa kwam ervandaan en als kind kwam ik er vaak. Eigenlijk ben ik niet heel be wust bezig geweest met het ver trek uit Middelburg, al wist ik wel dat mijn toekomst daar niet lag. Eigenlijk is Zeeland te klein voor mij. Ik vind Middelburg een mooie, bruisende stad, maar als ik in Middelburg loop met mijn ou ders komen zij om de tien meter iemand tegen. Daar heb ik niks op tegen, maar ik vind het heerlijk dat ik hier door de stad kan fietsen en dat ik lekker anoniem ben. Dat spreekt mij gewoon veel meer aan. De Zeeuwse trots heb ik nog altijd. Ik kan het Zeeuwse volkslied zo opdreunen, maar als ik er kom voelt het meer als vakantie. Laatst liep ik met mijn familie door de duinen van Zoutelande. Dat is pure nostalgie voor mij. Ik zou nooit meer in Middelburg kunnen wonen. Als ik op dat kleine sta tionnetje sta en ik stap de trein naar Rotterdam weer in denk ik: lekker, ik ga weer naar huis. Als ik de randstedelijke arrogantie te genkom gaan de haren wel gelijk omhoog. Dan zeggen ze dat Zee land zo ver weg is, maar ze pakken makkelijk een last-minute naar Mallorca. Daar kan ik slecht tegen. Als kind was het drumkorps mijn leven. Bij Juliana kon ik echt me zelf zijn. Ik was een beetje anders en werd best vaak gepest. De school waar ik op zat was redelijk conservatief. Op dat front kon ik mijn ei dus niet echt kwijt in Zee- t - - land, behalve bij de muziekvereni ging en thuis. Ik ben in die tijd ook nooit volledig uit de kast geko men. Dat wilde ik pas echt doen als ik ging studeren. Niet dat het moeilijk lag in mijn familie, hele maal niet zelfs. Maar dat was ge- woon een gevoel. Ik miste er best veel dingen. Wat ik zocht, kon ik niet krijgen in Zeeland. Dus ging ik naar de grote stad. Zeker. In Rotterdam zijn de men- sen erg direct tegen elkaar. Dat vond ik in het begin heel lastig. Ook was het wennen dat ik ineens in zo'n grote stad woonde. Rotter dam-Zuid heeft evenveel inwo ners als heel Zeeland. Maar al vrij snel was ik het gewend. Zo geniet ik echt van de multiculturele stad. Mijn ouders belden mij laatst vol trots dat er een sushirestaurant was geopend. Toen moest ik wel even lachen. Ik heb er al vijf in mijn wijk. Uiteindelijk leerde ik in Rotterdam pas echt het bruisende leven kennen. Altijd was ik geïnteresseerd in de politiek. Door een vriend werd ik gebeld of ik een keer mee wilde gaan. Niet veel later kwam ik in de deelgemeenteraad en in 2011 werd ik campagneleider voor Groen Links in Rotterdam. En ineens werd je raadslid Klopt. Ik mocht iemand vervan gen. Dan realiseer je pas echt dat je Rotterdam als de allermooiste rotstad van Nederlad. Dat klopt wel van zo'n grote stad een van de 45 mensen bent die de schone taak heeft om te controleren. Dat was best bijzonder. Ik leerde de stad echt kennen. Zo heb ik gezien hoe groot en schrijnend de armoede is. Jules Deelder zei dat Rotterdam de allermooiste rotstad is van Neder land. Dat klopt wel. Als je lang in de politiek zit, kom je in een bubbel terecht. Ik was om ringd door gelijkgestemden. Dat vond ik gevaarlijk. Op den duur weet je niet meer of je zelf echt iets vindt of dat je dat moet vin den. Sinds deze maand ben ik me dewerker Marketing Communi catie voor het Maritiem Museum. Het mooie landschap. Zo'n tien keer per jaar kom ik terug en als ik in Middelburg het station uitstap en ik ruik de lucht van de zee, merk je meteen dat de lucht er veel schoner is. In Rotterdam ben ik een half uur verder als ik naar een plek wil met veel natuur. Natuur lijk mis ik ook mijn familie. Een familiebezoek moet ik altijd plan nen. Middelburg is supermooi en gezellig, maar ik ga er niet meer wonen. donderdag 23 januari 2020 GO 'Middelburg is supermooi, maar ik ga er niet meer wonen' Koen Florusse Hoe ben je in Rotterdam te rechtgekomen? Hoe kwam dat? Voel je je dan nog wel een echte Zeeuw? Hoe was het dan voor jou om in Middelburg op te groeien? metm Peter Jan de Werk in zijn 'mooiste rotstad' Rotterdam. foto privécollectie peter jan de werk Moest je je aanpassen? Hoe ben je in de Rotterdamse politiek beland? -Peter Jan de Werk Waarom ben je daarna de poli tiek weer uitgegaan? Zijn er wel dingen die je mist aan Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39