Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 10 ZEELAND Van alle FILOSOFISCH CAFÉ MIDDELBURG TIEN JAAR wetenschappen lijkt de filosofie het verst af te staan van de man in de straat. Maar dat filosofen zich helemaal niet in ivoren torens verschuilen, bewijst het Filosofisch Café Middelburg, dat zaterdag zijn tiende verjaardag viert. „Iedereen doet mee. En er hoort een drankje bij." Het Filosofisch Café be gon in Ko D'oooooo- oor, de espressobar die kunstenaar Wil liam Verstraeten en zijn vrouw Marijke van 2007 tot 2014 runden in de Lange Noord straat in Middelburg. ,,Naar voor beeld van een trend die 25 jaar ge leden in Frankrijk ontstond", ver- telt mede-organisator Pieter Ippel. ,,Het idee is dat filosofie niet alleen wordt beoefend op universiteiten, waar mensen heel geleerde dingen uitbroeden. Het is kennis die je op veel plekken kunt delen met een geïnteresseerd publiek, bijvoor beeld in een café." Tegenwoordig is het café van het Zeeuws Museum de plek waar zes tot zeven keer per jaar wordt gefi losofeerd, met een drankje erbij. Behalve zaterdag. Dan wordt het tienjarig bestaan gevierd in socië teit De Vergenoeging, in de Mid delburgse Gortstraat. Met onder meer betogen over Schopenhauer en Nietzsche, maar ook liedjes van Birdy en Ed Sheeran (gezongen door Noa Hiemstra Frederique van Luijk) en gitaarmuziek van Tonie van den Buuse, de initiatief nemer van het Filosofisch Café. Het thema is geluk. Bij het eerst lustrum was het liefde. ,,We zoe ken niet te zware onderwerpen, maar ze worden wel ingeleid door mensen die onderlegd zijn in de filosofie", stelt Ippel. „Kwalitatief is het dik in orde, al zijn er mensen die het niveau niet hoog genoeg vinden. Wij willen laagdrempelig zijn. Het publiek hoeft niet stil te luisteren naar een lang intellectu eel betoog. We streven er juist naar iedereen mee te laten praten." De deelname blijft niet beperkt tot Middelburgers. Ippel ziet trouwe bezoekers uit Goes, Zierik- zee en van Noord-Beveland. ,,Het is een Zeeuws initiatief. Je hebt door de jaren een aantal filosofi sche cafés gehad in Nederland. Vergeleken met veel daarvan, bloeit het onze." Het aantal bezoe kers ligt gemiddeld tussen de der tig en vijftig, schat Ippel, met een uitschieter naar boven de honderd toen Frits Bolkestein te gast was. Uit het filosofiecafé is ook de Zeeuwse Nacht van de Filosofie ontstaan, die vrijdag 24 april voor derde keer wordt gehouden. ,,Dat is een succesvol evenement dat zonder het Filosofisch Café niet mogelijk was geweest." ADVERTENTIE Estate planner Marco Driesprong geeft 11 februari een heldere lezing bij ZB Bibliotheek Middelburg ERFRECHTPLAN. www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 100 donderdag 23 januari 2020 PM 'We willen iedereen mee laten praten' Ernst Jan Rozendaal Middelburg t 1 K. Pieter Ippel, mede-organisator van het Filosofisch Café Middelburg. foto mechteld jansen Midwintergeluk, jubileumbijeen komst Filosofisch Café Middel burg in Sociëteit de Vergenoe ging, zaterdag aan de Gortstraat 30 in Middelburg, aanvang 15.00 uur. Met o.a. Sabine Bierens, Nico Out, Joyce Pijnenburg, Maya van Kempen, en poëzie van Anna de Bruyckere en Thijs van Bragt. MIDDELBURG - Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. Het merendeel van de vijftigplussers denkt dat de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minder waar, stelt estate planner Marco Driesprong van Erfrechtplan. Volgens hem kan het opstellen van een testament mensen veel familieleed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een overlijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door diverse wetswijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu eigenlijk wettelijk is geregeld. "Met het opstellen van een testament, weten mensen vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt", zegt Marco Driesprong. "Bij verhalen over testamenten, erfenissen en nalatenschappen wordt onterecht vaak gedacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Marco Driesprong verder. "Binnen de huidige generatie vijftigplussers heeft dan misschien niet iedereen een kapitaal in geld op de bank opgebouwd, een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheekvrij is. Ook dat is vermogen waarover (eventueel) erfbelasting verschuldigd is." In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden van één van de ouders, de overblijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstlevende is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn weliswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Marco Driesprong uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlijden van een partner tot een financieel drama voor de achterblijvers kan leiden. "De nog levende partner heeft weliswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afrekenen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erfbelasting betalen?" Marco Driesprong kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familie leed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een notaris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Marco Driesprong ook. "Mensen vrezen vaak dat het ze handenvol geld gaat kosten of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of praten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt beden ken, dus schuiven ze het opstellen van een testament voor zich uit. Soms té ver." Erfrechtplan heeft daarom in samenwerking met een groot aantal gerenommeerde notariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opgesteld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze specialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. Na eventuele aanpassingen gaat de specialist samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een gewoon testament, dat pas na een overlijden in werking treedt, kan ook een levenstestament familiedrama's voorkomen, legt Marco Driesprong uit." "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan beschikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de partner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten voor het opstellen van een testament wegen niet op tegen de lasten die mogelijk anders voor rekening van nabestaan den en partners komen", zegt Marco Driesprong tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Dinsdag 11 februari om 13:30 uur geeft Marco Driesprong een lezing over de noodzaak van een actueel testament en levenstes tament. U kunt deze lezing kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl ofte bellen met 085 - 8000100. Locatie: ZB Bibliotheek Middelburg Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg Datum: dinsdag 11 februari 2020 Aanvang: 13:30 uur Inschrijven kan via: www.erfrechtplan.nl 085-8000100

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38