Jachtenbouwer Amels wekt eigen stroom op II 9 KACOO/v centjes. In het Engels mag ik pak ken wat ik mooi vind. Niemand kan me daarop afrekenen, maar in het Nederlands wel. Ik moest dus ontdekken hoe ik eigenlijk praat. Daar heb ik inmiddels vrede mee, dankzij Oceaan. Ik heb geleerd me er gemakkelijk bij te voelen." De Wereld Draait Door gaf het laatste zetje. Racoon was het afge lopen seizoen huisband. In tegen stelling tot hun voorgangers wei gerden de Zeeuwen covers te spe len. Ze schreven voor elke uitzen ding vier korte nummers, in het Nederlands. De redactie gaf pas kort van te voren de onderwerpen door. Soms moest een nummer nog in de bus naar de studio in elkaar worden gezet. ,,Maar als het lukt, is het fantastisch. Dat geeft een enorme kick", zegt Huige. ,,Het zorgde bij ons voor een schrijfboost", vult Van der Weide aan. „We merkten dat een beetje druk op de ketel bij ons heel goed werkt." Die erva ring over tuigde de band ervan om een Nederlandsta lig album op te nemen. ,,Dennis heeft veel meegeschreven", zegt Van der Weide. Hij is merkbaar opgelucht. ,,Ik wilde die Neder landse dingen altijd een beetje voor mezelf houden. Maar ik ben erachter gekomen dat ik met nie mand anders muziek wil maken dan met Dennis, Maarten en Paul. Ik ben erachter gekomen dat ik met niemand anders muziek wil maken dan met Dennis, Maarten en Paul - Bart van der Weide, zanger Racoon Ik ben blij dat zij daar hetzelfde over denken. Ik kan het niet al leen." De single Het is al laat toch smaakt naar meer: onversneden Racoon, maar toch fris klinkend, met een sterke tekst over een rela tie die ondanks de onvermijdelijke sleur sterker blijkt dan gedacht. ,,Voorheen ontstonden nummers vooral uit de melodie", zegt Huige. ,,Bij dit album was de tekst te allen tijde nummer 1. Daar vouwde de muziek zich omheen." De veelzijdige Maarten van Damme, die twee jaar geleden Ste fan de Kroon in de band opvolgde, drukte mede zijn stempel op de muziek. ,,Niets ten nadele van Ste- fan, maar we hebben echt een sprong vooruit gemaakt", zegt Van der Weide. ,,Het mooie van Maar ten is dat hij ons begrijpt en het gevoel achter de teksten prachtig weet om te zetten in muziek." Bij de single hoort een videoclip, met in de hoofdrol het geani meerde poppetje dat ook op het hoesje staat afgebeeld. Het is niet zomaar een figuurtje. Van der Weide ontbloot zijn rug. ,,Ik was een jaar of 18 toen ik, heel dom, een tatoeage liet zetten. Dat leek me stoer. Datzelfde mannetje gaat al mijn hele leven mee. In mijn schrijfschriften komt het in aller lei gedaanten terug. Nu komt het tot leven." Wanneer het album uitkomt, is nog niet bekend. Enkele nummers krijgen in elk geval in april hun vuurdoop op het podium. Dan doet de band drie grote optredens in Eindhoven, Utrecht en Gronin gen. ,,Dat worden reguliere Ra coon-shows, met een blokje Ne derlandstalige liedjes." Franse plaat Of het bij een eenmalige uitstapje blijft of dat Racoon permanent voor Nederlandstalig kiest, kun nen de bandleden nog niet zeggen. ,,Ik vind het wel leuk dat alles nu open is", zegt Huige. ,,Misschien maken we wel een Franse plaat", grapt Van der Weide. ,,We zijn ook weer bezig met Engels. Er liggen al veel mooie dingen." Huige is benieuwd hoe het Ne derlandstalige werk valt. ,,Dat blijft altijd spannend. Het went nooit." Van der Weide maakt zich niet druk. ,,Al flopt alles wat we in het Nederlands hebben gemaakt, mij krijg je niet meer chagrijnig, want ik heb mijn pa een traan zien laten bij een van de nieuwe liedjes. Dat is goud." Medewerker Gerwin Supheert kwam met het idee. „Tijdens een wandeling over de zeedijk zag ik hoe de vormen van onze hallen bij uitstek geschikt zijn voor zonnepa nelen." Supheerts voorstel aan de direc tie heeft niet alleen tot de plaatsing van zonnepanelen op de daken in Vlissingen geleid. ,,Damen in Go- rinchem heeft het idee overgeno men en daarmee is een landelijke actie bij alle Damen-werven in Ne derland ontstaan," zegt Victor Ca- minada, marketing manager. ,,In totaal worden 39.000 zonnepane len geïnstalleerd. Dat zorgt voor 12 MegaWatt aan stroom." Ook op de daken van de werf in Vlissingen-Oost komen zonnepa nelen. Gemiddeld zal het bedrijf door het jaar heen bijna een derde van de be nodigde elektriciteit zelf opwek ken. ,,Daarmee daalt onze jaarlijkse CO2-voetafdruk met 20 procent", zegt Bert Beckers, hoofd productie bij Amels. ,,Als we zelf minder stroom nodig hebben, zoals in het weekend en tijdens vakantieperio- Als we zelf minder stroom nodig hebben leveren we onze stroom aan het lokale netwerk den, leveren we onze stroom aan het lokale netwerk." Op piekmo menten levert dat stroom op voor vijfduizend huishoudens. donderdag 23 januari 2020 GO •r zingen in het Nederlands Artwork voor de single Het is al laat toch van Racoon. foto racoon Racoon treedt vrijdag 10 april op in Muziekgebouw Eindhoven, za terdag 11 april in TivoliVreden- burg in Utrecht en zaterdag 18 april in De Oosterpoort in Gronin gen. De voorverkoop begint vrij dag 24 januari om 10.00 uur. Vlissingen -Bert Beckers, hoofd productie Op een zonnige zomerdag staat de elektriciteitsmeter bij jach tenbouwer Amels, onderdeel van Damen Shipyards, op nul. Duizenden zonnepanelen op de daken van de constructiehallen in Vlissingen leveren dan ge noeg elektriciteit voor het be drijf om alle lampen te laten branden, de computers te laten zoemen en de machines te laten draaien. Theo Giele Bert Beckers (links) en Gerwin Supheert op het dak van jachten bouwer Amels in Vlissingen. foto amels yachting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37