II Wachttijden bij het CBR 5 AUTORIJDEN NA OPERATIE WACHTEN OP CBR Na een zware operatie is Michèl Obrie (30) verlost van epileptische aanvallen. Eindelijk weer autorijden, dacht hij. Maar dat pakte anders uit. AANVRAAG Michèl Obrie (30) uit Lamswaarde dacht weer te kunnen au torijden. Hij was dankzij een zware operatie verlost van epileptische aanvallen. Het liep anders door de wachttijden voor herkeuring van zijn rijbewijs. Jarenlang domineerde de epi lepsie zijn leven. Dat begon toen Michèl op zijn zestiende hersen vliesontsteking kreeg. Het is een wonder dat hij er nog is, vertelt zijn vader Ronnie. ,,Hij lag een week in het ziekenhuis en werd alleen maar zieker." Op een MRI- scan zagen artsen twee abcessen en sinustrombose, een vorm van trombose in de aders van de her senen. ,,Ze brachten hem als een haas naar Gent. In de ventrikel, de hersenkamer, is een gat geboord zodat het vocht weg kon." Littekens Michèl lag een week in coma. ,,We werden apart geroepen. Houd er maar rekening mee dat hij over lijdt, zeiden ze." Maar Michèl, fit en sportief, overleefde. Hij hield er niet-aangeboren hersenletsel aan over. Na een maand of acht kwa men er littekens in zijn hersenen met epilepsie tot gevolg. Ronnie: ,,Die eerste aanval vergeet ik nooit meer. Ik hoorde ineens een brul." Toen Michèl achttien was, had hij een periode nauwelijks aanvallen en haalde zijn rijbewijs. Er werd gekeken naar wat voor opleiding hij kon en wilde doen. Michel: ,,Meerdere dingen tegelijk ont houden of iets plannen, gaat niet." Het werd lassen. Michèl: ,,Ik ben begonnen op mbo-niveau één en heb uiteindelijk drie gehaald." Hij vond een baan, maar de aanvallen werden heviger. ,,Ik nam veertien pillen per dag om de epilepsie te Ik nam veertien pillen per dag. En dan had ik nóg aanvallen - Michèl Obrie onderdrukken. En dan had ik nóg aanvallen." Toen hij lever- en nierproblemen door de medicij nen kreeg en hij minder innam, werden de aanvallen frequenter. ,,Ik had een paar keer per week een aanval op mijn werk." Drie jaar geleden moest hij noodge dwongen stoppen, sindsdien zit hij thuis. Op zijn twee kinderen passen als zijn vriendin aan het werk was, kon ook niet vanwege de aanvallen. Heftig In december 2018 kwam het keer punt. Na onderzoeken van twee ënhalf jaar kwam Michèl Obrie in aanmerking voor epilepsiechirur- gie in Maastricht. Volgens het Epilepsiefonds worden er in Ne derland jaarlijks 75 mensen geope reerd. Een heftige ingreep van 8,5 uur. Zijn hoofd werd open ge maakt om het littekenweefsel weg te snijden. Terwijl Michèl wakker moest blijven. ,,Ze boren en dat hoor je ook." Afgelopen december kwam het verlossende woord: de epilepsie is weg, hij is nu een jaar aanvalsvrij. Hij wil met het UWV kijken hoeveel uur hij kan gaan werken. De eerste stap bij het CBR is het invullen van een gezondheidsver klaring. Ronnie: ,,Er wordt daarin gevraagd of hij de laatste vijf jaar een epileptische aanval heeft ge had. Maar hij hééft sinds een jaar geen epilepsie meer. Er was ons verteld dat het minimaal tweeën twintig weken zou duren voor die verklaring beoordeeld is." Domper En dat is pas de eerste stap van het traject. De lange wachttijd is voor Michèl een domper. Hij wil aan de slag en zijn leven terug, maar hij heeft daar in Zeeuws-Vlaanderen wel een auto voor nodig. ,,Je wordt minder gauw aangenomen als je geen auto hebt. Als ik ga werken, kom ik weer onder de mensen. Ik wil vooruit." Bekijk apjtrv.nl el onze 295wereldwijde rondreizen al vanaf529,"f Boek vóór 30/1 donderdag 23 januari 2020 Michèl overwint epilepsie Sophie Stockman Lamswaarde Michèl Obrie mag nog niet autorijden. Vader Ronnie schiet hem te hulp. foto anne hana Als iemand in de gezond heidsverklaring aangeeft dat hij korter dan vijf jaar gele den een epileptische aanval heeft gehad, wordt hij ver wezen naar een neuroloog, reageert een woordvoerster van het CBR. ,,Dat is in Neder land zo geregeld." Op dit mo ment is de wachttijd op een besluit van het CBR gemid deld vier en maximaal zestien weken: ,,We zien dat de wachttijd aan het afnemen is." Ook Sjaak Beukers (54) uit Geersdijk zat sinds 1 januari zonder geldig rijbewijs, ver telde hij onlangs in deze krant. De afgelopen weken bracht zijn vrouw hem naar het werk en andere afspraken, maar in middels mag Beukers zelf de weg weer op. Afgelopen vrij dag kon hij - na een spoed aanvraag bij de gemeente Noord-Beveland - zijn pasje ophalen. „Heerlijk om mijn vrij heid en zelfstandigheid terug te hebben. Helaas is het gedoe hiermee niet helemaal afgerond. Ik moet nog een claim bij het CBR indienen om de kosten voor de spoedpro cedure vergoed te krijgen." Wildparken van Zuid-Arnka Ga op zoek naar de Big Five in de mooiste nationale wildparken en beleef beestachtig mooi Zuid-Afrika Groepsreis 16 dagen 5 Hoogtepunten van China Van de Chinese Muur tot Hong Kong, beleef in 3 weken alle hoogtepunten van het meeslepende China Groepsreis 22 dagen 8,5 Mooiste van Mexico (nieuw!) Treed in de voetsporten van de Maya's en ontdek koloniale steden, witte zandstranden en tropisch oenwoud Groepsreis 17 dagen TWee gezichten van Marokko Een individuele rondreis met een comfortabele huurauto van het levendige Marrakech naar de ongerepte binnenlanden Privéreis 8 dagen 5,3 Beste van Bali Beleef alles wat 'godeneiland' Bali zo bijzonder maakt met uw eigen privéchauffeur Privéreis/15dagen/ 7 neemt je mee Prijs incl. korting, exct reserveringskosten 25,- en calamiteiten fonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl af Jt' *^2* *ic.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33