Bioteelt leeft steeds meer onder boeren ZEELAND 3 Tim Wouters van de Stichting Strandexploitatie Veere op het steeds smaller wordende strand van Zoutelande. foto lex de meester op. ,,Bij strandpaviljoen Zuid-Zuid West in Renesse en De Zwaluw zien we heel snel strand verdwij nen. Renesse is net opgespoten. Rijkswaterstaat heeft daar veel minder zand bij gedaan dan er weg gespoeld is. Daar maken we ons zorgen over. Een paar flinke stor men er overheen en we hebben een probleem. We hadden graag gezien dat daar een paar meter méér op was gegaan", zegt Nieuwenhuizen. ,,Bij Scharendijke hebben ze dat wél gedaan. Daar was het heel nodig." Als Habo werk heeft op het strand bij Renesse, houden ze al re kening met hoogwater, vertelt Nieuwenhuizen. ,,Er is daar een stuk waar het strand steeds smaller wordt. Als het daar erg druk is, moet je flink manoeuvreren om er langs te komen. Er zijn stukken waar de reddingsbrigade niet de kortste weg over het strand kan ne men, maar achter de duinen langs moet." Tim Wouters van de Stichting Strandexploitatie Veere kijkt uit over het strand van Zoutelande. De afkalving is goed te zien, wijst hij. „Strand is dynamisch; wind en gol ven laten het aangroeien of kalven het af.We wachten daarom tot maart voor we definitief besluiten wat er nog kan op een bepaalde plek. Tussen Zoutelande en West- kapelle zijn stukken strand waar van we nu al weten: daar kunnen we geen loopplanken leggen. Bij Dishoek ook. Douches of prullen bakken kun je hoger zetten, maar vóór een strandhuisje wil je toch zo'n zeven meter strand vrij laten. Je wil vanuit je strandstoel niet recht op een prullenbak kijken. In extreme gevallen moeten we de huurders wellicht voorstellen om naar een andere locatie uit te wij ken." Rijkwaterstaat laat weten dat het met de kustveiligheid wel goed zit. Een smal strand zegt niet alles: on der water liggen nog grote massa's zand voor de kust. Er is nog tijd: als het strand maar vóór 2022 opgespo ten is. De aanbesteding is uitgesteld tot komende zomer. Voor zomer 2021 Tim Wouters: ,,Het móet vóór de zomer van 2021 uitgevoerd zijn, an ders hebben we een serieus pro bleem met de recreatie. Met het zand dat er nu ligt, houden we het geen twee seizoenen meer vol." Bas Bareman Vlissingen Dat blijkt uit nieuwe cijfers van toe zichthouder Skal Biocontrole. Het areaal Zeeuwse landbouwgrond voor biologische producten breidde in 2019 met zo'n 375 voetbalvelden uit tot een totaal van 2218 hectare. Hoewel de provincie nog steeds het kleinste aandeel in het landelijke totaal van 70.000 hectare heeft, is ook Zeeland aan een opmars bezig. ,,Het aantal ondernemers groeit, omdat de consumentenvraag groeit", zegt Michael Wilde van branchevereniging Bionext, dat de cijfers naar buiten bracht. ,,Steeds meer mensen kiezen voor biolo gisch." Dat merken ook de Zeeuwse bioboeren Jaco Burgers en Hans Akkermans. ,,De vraag groeit ge staag, dat zie je ook terug in de su permarkten. Daar is steeds meer plek voor biologische producten", zegt Akkermans, tevens bestuurs lid bij landbouworganisatie ZLTO. Lange aanloop Akkermans transformeerde zijn akkerbouwbedrijf in Sint-Anna- land vorig jaar naar biologisch. ,,Het is een lange aanloop, met veel in vesteringen, maar ik geloof in duur- Nog los van de investeringen blijven boeren graag in hun comfortzone zitten zaam omgaan met landbouw grond." Ondanks de groeiende vraag, is het volgens hem nog wel een uitdaging om producten aan de man te brengen. ,,Je moet meer moeite doen voor j e afzet, veel meer mensen benaderen. Het is allemaal minder vanzelfsprekend dan bij de gangbare landbouw." Angst Voor veel boeren vormt dat nog het grootste struikelblok, zegt Jaco Bur gers van bioboerderij Ter Linde in Oostkapelle: ,,Het is de angst voor het onbekende. Nog los van de in vesteringen blijven collega's graag in hun comfortzone zitten. Daar naast zijn ze bang dat ze vreemd worden aangekeken door collega's in de buurt. Maar als er dan één boer overstapt naar biologisch, weet j e zeker dat er binnen een paar jaar meer omgaan." Biologisch boeren vergt ook an dere kennis, zegt Burgers. ,,Je moet meer afweten van plantenziekten en de 'vruchtvolgorde' van planten op je perceel. Verder is het aantal planten dat je teelt diverser." Dat vormt ook voor Akkermans de uit daging. ,,Dit jaar heb ik pompoe nen, suikermaïs en bruine bonen verbouwd. Dat zijn nieuwe gewas sen voor mij, waar je je in moet ver diepen. Maar dat is juist leuk." Het aandeel biologisch is nog marginaal in Zeeland, dat in totaal zo'n 2800 landbouwbedrijven telt. En ook in Europa bungelt Nederland onder aan, met 4,3 procent biogrond van het totaal. Volgens Bionext is de oorzaak daarvan dat boeren en consumen ten in Nederland niet worden gesti muleerd door de overheid, in te genstelling tot andere Europese landen. donderdag 23 januari 2020 smal strand zomerpret? Als er één boer overstapt, vol gen er meer. Het zou zo een nieuw spreekwoord voor de bio logische landbouw kunnen zijn. Afgelopen jaar steeg het aantal biologische boerenbedrijven in Zeeland met zo'n 41 procent en komt daarmee uit op zo'n 220, bestaande uit landbouw- en ver werkingsbedrijven. -Jaco Burgers, bioboerderij Ter Linde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31