g-a s? Uitstel ophogen strand is vreemd Drie kleintjes zouden na fusie een grote zijn Kerstcadeau Brommers en scooters zijn favoriet bij dieven 2 Dit wordt de zomer van de smalle stranden. Van zand zonder loopplanken, van zoeken naar prullenbakken en van strandhuisjes die noodgedwongen moeten verhuizen. Oorzaak? De stikstofcrisis. STIKSTOF GEEN ZANDSUPPLETIE Commentaar De Zeeuwse kust snakt naar zand. Daarom worden regel matig stukken strand opgespoten. Maar nu vertragen de stikstofregels het werk. Rijkswaterstaat laat het pas uit voeren als het voor de veiligheid nodig is. Dan mag het wel. On dertussen zien gemeenten en recreatieondernemers de strookjes strand hier en daar snel smaller worden. Dit gebeurt altijd in de aanloop naar een volgende zandsuppletie, maar door het uitstel is het effect nu groter. Het dreigt de recreatie op sommige stranden te ontregelen. Het strand is een dynamische, natuurlijke omgeving, geen zandbak in een park. De charme zit in de continue beweging: eb en vloed, wandelende duinen, veranderingen na elke storm. Toeristen die dit inzien, zullen er geen moeite mee hebben als een deel van de Zeeuwse stranden een paar jaar aan de smalle kant is. Als daar tijdelijk minder voorzieningen zijn, trekt de massa vanzelf naar bredere plekken. Het uitstel van de zand suppletie zal gemeenten en ondernemers mogelijk iets voor zichtiger maken met het volbouwen en inrichten van het hele strand. Toch is het een beetje vreemd de aanvoer van zand voor zich uit te schuiven. Want later ophogen betekent ook méér opho gen. Rijkswaterstaat kan de baggeraars nu wel een jaartje laten wachten, maar over een lange periode blijft de stiksto- flast van de zandsuppletie waarschijnlijk gelijk. Alleen de ver groening van de baggervloot maakt straks misschien een klein verschil. Wachten met zandsuppletie dreigt de recreatie op de stranden te ontregelen De drie gemeenschappelijke rege lingen praten inmiddels enkele maanden over nauwere samenwer king. Zij zien daar voordelen in, omdat het nu relatief kleine organi saties zijn. Dat maakt ze kwetsbaar. Er kan in elk geval worden sa mengewerkt op het gebied van per soneelsbeleid, financiën en auto matisering. Ook inhoudelijk kun nen de organisaties waarschijnlijk van elkaar profiteren, waardoor de ALMANAK dienstverlening verbetert en er ef ficiënter wordt gewerkt. Verder valt er mogelijk winst te behalen op het gebied van huisvesting. De provincie, de Zeeuwse ge meenten en het waterschap zijn er mee akkoord dat de mogelijkheden GGD, VRZ en RUD sturen aan op nauwere samenwerking met elkaar van samenwerking verder worden verkend. Berenschot onderzoekt nu hoe dat het beste kan worden aan gepakt. Het is de bedoeling dat de uitkomsten van de verkenning me dio dit jaar worden gepresenteerd. Tip? redactie@pzc.nl Een kinderbestekje leek de grootouders uit Nieuwdorp een goed idee als kerstgeschenk voor hun kleinzoontje. Opa had nog een digitale cadeaubon dus het werd online besteld. Maar de kerst ging voorbij, het nieuwe jaar brak aan en er was nog niets bezorgd. Oma belde naar de leverancier. ,,Kinderbe- stekje. Oh ja, dat zijn ze nog aan het inpakken." Hoe lang zal het versturen dan wel niet duren, dacht oma. Ze zette wat druk op de ketel: Als u maar weet dat als mijn kleinzoon 18 is, hij niet meer met dat bestek wil eten. Dan sturen we het terug." Drugschemicaliën in garagebox: 'Levensgevaarlijk' Politie haalt lichaam uit water van kanaal In het kanaal bij de Bene- luxweg in Terneuzen is gistermiddag een lichaam gevonden. De omgeving voor het waterschaps kantoor, vlak bij de bin nenstad, werd afgezet voor politieonderzoek. De politie denkt dat het li chaam geruime tijd in het water heeft gelegen. Me dewerkers van Rijkswa terstaat aan boord van het dienstvaartuig RWS 88 vonden het lichaam omstreeks 14.10 uur, waarna het ongeveer een half uur later uit het water werd gehaald. Vlissingen Kindercolleges bij Maritiem MuZEEum De Zeeuwse stranden kunnen door de stikstofcrisis niet opgespoten worden. Intussen knabbelt de zee wel onvermoeibaar stukjes 'droog zand' van het strand af.Op veel plekken is het al akelig smal gewor den. ,,Misschien moeten we van be paalde stukken strand gaan zeggen: bij hoog water niet gebruiken." Aan het woord Theo Nieuwen- huizen van Habo, dat de Schouwse stranden beheert. ,,Er zijn plekken waar we nu haast al niet meer langs kunnen, als het vloed is. Bij Re- nesse, op de Kop van Schouwen ook. Stukken strand waarvan we ons afvragen: kan de reddingsbri gade daar in geval van nood wel door?" Hij maakt zich zorgen, net als Tim Wouters van Stichting Strandexploitatie Veere (SSV): ,,Wij plaatsen op Walcheren elk jaar 15 kilometer aan loopplanken, prullenbakken en douches. We we ten nu al: dit jaar zijn er stukken waar het te smal is om dat soort voorzieningen te plaatsen." Brede stranden Rijkswaterstaat laat jaarlijks strand opspuiten om het zand aan te vul len dat de zee heeft opgeslokt. Op die manier blijven de stranden breed, wat fijn is voor de badgasten, en de kust beschermd, waardoor Zeeland niet verdrinkt. Voor Rijks- waterstaat telt eigenlijk alleen het laatste: de kustveiligheid. De kust is in stukken opgeknipt, die om de vier jaar - ongeveer - aan de beurt zijn. Zeeuws-Vlaanderen is net ge weest. In de periode 2020-2021 ko men de westkop van Schouwen en Als de veiligheid in het geding is, mag er wel 'n noodsuppletie worden gedaan de Walcherse stranden Breezand, Westkapelle-Zoutelande en Dis- hoek-Vlissingen. Maar de opdracht is nog niet ver strekt. ,,Dat werk had vorig jaar au gustus al aanbesteed moeten zijn", weet directeur Pieter Janssen van het Vlissingse bedrijf Delta Coastal Services. „Rijkswaterstaat wil die opdracht wel geven, maar kan niet." Vanwege de stikstofproblemen worden er geen vergunningen verstrekt voor activiteiten die zorgen voor extra neerslag van stikstof in de Natura 2000-gebieden. Janssen: ,,Alleen als de kustveiligheid in het geding komt. Dan mag er een noodsupple- tie worden gedaan." Nieuwenhuizen is er niet gerust MIDDELBURG Brommers en scooters staan vooral in Middelburg en Vlissingen niet veilig. Het aantal diefstallen is het afgelopen jaar fors gestegen. In 2019 werden in Zeeland bij el kaar 222 voertuigen gestolen, 59 meer dan in het jaar ervoor. Dat is een stijging van 36 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Landelijk Informatiecentrum Voertuigcrimi- naliteit. Voor het grootste deel gaat het om brommers en scooters: vorig jaar 139 stuks. Verreweg de meeste daarvan ver dwenen op Walcheren: 57 in de ge meente Middelburg en 41 in de ge meente Vlissingen. Ook Tholen valt op, met 12 diefstallen. In alle an dere gemeenten waren hooguit 5 brommers of scooters het doelwit van dieven. Auto's Autodieven waren vooral actief in de gemeente Terneuzen, waar zij 12 wagens buitmaakten. In Goes ging het om 8 auto's. In totaal hadden autodieven vorig jaar 50 keer succes in Zeeland. Veel gestolen voertuigen worden uiteindelijk teruggevonden. Auto's duiken vrijwel allemaal op een ge geven moment weer ergens op. Van de verdwenen scooters en brom mers is naar verloop van tijd onge veer de helft terecht. donderdag 23 januari 2020 De GGD, de Veiligheidsregio en milieudienst RUD in Zeeland worden mogelijk één organisa tie. Het is een van de scenario's die zij de komende maanden on derzoeken. Daarbij worden ze begeleid door adviesbureau Be renschot. Rolf Bosboom Middelburg BERGEN OP ZOOM De politie heeft gister ochtend duizenden liters aan drugschemicaliën aangetroffen in een gara gebox aan de Korenberg in Bergen op Zoom. Er was sprake van een le vensgevaarlijke situatie. Volgens de politie gaat het om minimaal driedui zend liter aan zeer ont vlambare stoffen. „Midden in een woonwijk, levensgevaarlijk!", stelt de politie. Er is niemand aangehouden. De politie probeert te traceren van wie de garagebox is. TERNEUZEN Over de identiteit van de gevonden persoon is nog niks bekend. Waarom bewaar je oude spullen? Op die vraag geven medewerkers van het MuZEEum antwoord op 2 februari tijdens het eerste kindercollege. Het Vlissingse museum is aangesloten bij de MuseumJeugduniversi- teit en net als bij echte universiteiten zijn er colleges. Die van het MuZEEum zijn bedoeld voor kinderen tussen de 8 en 12 jaar oud. Op 1 maart staat de vraag centraal: 'Wat wens je iemand toe als je boos bent' en op 5 april gaat het over slavernij. Er is plaats voor maximaal veertig kinderen. Verpest te Ondine van der Vleuten Vlissingen -Pieter Janssen Delta Coastal Services

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30