Terry Jones was de allerbeste vrouw van Monty Python MEDIA CULTUUR 25 Ga 3 tot 5 dagen op verrassingsreis Terry Jones, lid van het legendarische Britse gezelschap Monty Python, is gisteren op 77-ja- rige leeftijd overleden. De ac teur en regisseur leed al en kele jaren aan primaire pro gressieve afasie, een vorm van dementie die het spraak vermogen aantast. Behalve als komisch talent was Jones, die aan de Univer siteit van Oxford studeerde, ook geschiedkundige. De middeleeuwen waren zijn specialiteit. Hij publiceerde daar enkele goed beoordeelde boeken over. Maar Jones was vooral be kend als lid van de baanbre kende komische bende die als Monty Python geschiede nis schreef. Samen met John Cleese, Eric Idle, Michael Pa- lin, Terry Gilliam en Graham Chapman (die in 1989 over leed) maakte Jones baanbre kende, surrealistische en ab surde humor. Eerst voor de BBC, daarna voor de bios coop met films als The Mea ning of Life, Life of Brian en Monty Python and the Holy Grail. Vaak vertoond is de scène uit The Meaning of Life waarin Jones zich zo vol vreet dat hij uit elkaar spat. Met onberekenbare humor, zowel in woord, beeld en structuur, was het zestal zijn tijd ver vooruit. Ook waren zij niet te beroerd om alles en iedereen, vooral Britse ge woonten, op de hak te ne men. In dit geniale gezelschap was de in Wales geboren Jo nes, die zijn hele leven een licht spraakgebrek had, een van de meest productieve schrijvers. Net als zijn collega's ver kleedde Jones zich graag als vrouw als de sketches azarus mag als musical geen allemansvriend zijn als Mamma Mia! of The Lion King, toch had de voorstelling over het leven van David Bowie gisteravond ieders aandacht. In de zaal vol heren in smoking en dames in galajurken sleepte Lazarus vier prijzen in de wacht, voor beste grote musical, be ste mannelijke hoofdrol, beste regie en beste vormgeving. Pieter Embrechts, die de hoofdrol in Lazarus vanaf dit jaar gaat delen met William Spaaij, kreeg de prijs voor de beste man. De Belg deed in Nederland al bekendheid op met rol len in Smeris, de Familie Kruys en de film Instinct, al bewaart Embrechts niet alleen warme herinneringen aan het regiedebuut van Halina Reijn. Tijdens de opname van een scène scheurde hij bij een ongeval bijna alle banden in zijn linkerknie. Tij dens de revalidatie werd hij tot over maat van ramp ook nog aangereden door een auto, waarbij hij zijn andere been beschadigde en een hersen schudding opliep. ,,In 2018 heb ik mijn portie wel gehad'', aldus Em- brechts, die sinds oktober van afgelo pen jaar in het DeLaMar Theater de rol van Valentine vertolkt. De musical award voor de beste vrouwenrol was voor Renée van Wegberg. De Limburgse (35) maakte bij de jury meer indruk dan haar eveneens genomineerde collega's Eva van der Gucht ('t Schaep met de 5 pooten) en Tessa Sunniva van Tol (Anastasia). Van Wegberg speelde de rol van Alison in de musical Fun Home, over een verknipt gezin dat een uitvaartcentrum (funeral home) runt. De musical was in de zomer slechts twee weken te zien, maar veroverde desondanks ook de prijs voor beste kleine musical en die voor aanstormend talent (Dominique de Bont). Op de traditioneel door Frits Sis sing gepresenteerde gala-avond kwam de jury met een verrassing voor Soldaat van Oranje. De musical die zijn tiende jaar ingaat, werd on derscheiden met een eenmalige prijs, de Musical Award voor Unieke Pres tatie. De publieksfavoriet trekt nog altijd volle zalen en gaat bovendien ook draaien in Engeland. daarom vroegen. In een in terview verklaarde John Cleese daarover: ,,Terry stak vaak als eerste zijn vinger op als iemand van ons een vrouw moest spelen. Hij was daar het beste in. Ik weet niet precies wat dat over hem zegt.'' Naar een bestemming binnen Europa Boek nu op pzc.nl/vliegreis donderdag 23 januari 2020 Ab Zagt Op de rode loper vlnr Reneé van Wegberg, Pieter Embrechts, Gerrie van der Klei en Dennis Willekens. FOTO'S DANIEL KROLL AD Publieksprijs Beste Musical Anastasia Alexander van Eenennaam Vrouwelijke hoofdrol Renée van Wegberg (Fun Home) Mannelijke hoofdrol Pieter Embrechts (Lazarus) Vrouwelijke bijrol Gerrie van der Klei (Anastasia) Mannelijke bijrol Dennis Willekens (Kinky Boots) Aanstormend talent Dominique de Bont (Fun Home) Beste regie Ivo van Hove (Lazarus) Beste musical groot Lazarus Beste musical klein Fun Home Met wie ga jij op reis? Vanaf €99,- per persoon maak je een 3-, 4- of 5-daagse stedentrip naar een bestemming binnen Europa. Waar de reis exact naartoe gaat is nog een verrassing. Waar je wel zeker van kunt zijn is dat het een waanzinnige stad is. De reis is inclusief vlucht en verblijf in een 3-sterrenaccomodatie, zodat jij met een heerlijk ontspannen gevoel op vakantie kunt gaan! Vertrek vanuit Nederland gegarandeerd mogelijk 4 dagen voor €129,-*, 5 dagen voor €149,-* Vertrekperiode: t/m 23 oktober 2020 Voor €5,- per bestemming kun je bestemmingen uitsluiten *Prijzen zijn exclusief weekendtoeslag. Bekijk alle aanvulLende voorwaarden op de website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25