Waterpolosters hopen op hulp van Spanje in race naar Tokio 23 'Kon kans net niet pakken' TENNIS AUSTRALIAN OPEN Tien maanden geleden stond ze nog niet eens in de top 10. Nu is Ashleigh Barty de absolute nummer 1 van het vrouwentennis en de lieveling van het publiek. „Niemand zal mij vertellen wat ik kan en wat ik niet kan.'' ,,If you love Ash Barty, clap your hands. If you love Ash Barty, clap your hands' De 'Barty Army', een stuk of vijftien fans in 'Australische' gele shirts, hoeft verder niet aan te drin gen. Meteen klappen de 13.000 mensen in de Rod Laver Arena hartstochtelijk mee. Want iedereen houdt op dit moment van Ashleigh Barty. Iedereen bij de Australian Open en ook iedereen in het mon diale vrouwentennis, waarvan zij nu de onbetwiste nummer 1 is. De 23-jarige Australische heeft in korte tijd veel vrienden gemaakt, terwijl ze vroeger als kind juist zo werd gepest. Op school, maar ook rond de tennisbaan. ,,Ik ben als tie ner vaak voor 'kleintje' uitgemaakt ARANXTA RUS en was volgens veel mensen ook ze ker te klein voor het tennis'', aldus de 1,66 meter lange Barty (ter ver gelijking: Kiki Bertens meet 1,82). ,,Maar niemand zal mij vertellen wat ik kan en wat ik niet kan. Hoe lang je ook bent, hoe je er ook uit ziet, je moet gewoon je dromen achternagaan.'' En dat doet de vrouw uit Queens land met Aboriginal-bloed in haar aderen. Als activiste van een cam pagne die meisjes meer aan het sporten wil krijgen, maar vooral na tuurlijk op de tennisbaan. Amper tien maanden geleden stond Barty nog niet in de top 10, maar na haar zege op Roland Garros is alles ver anderd. En nu kan ze de eerste Aus tralische worden die de eigen Open wint sinds Chris O'Neil in 1978. En de eerste Aboriginal die een grand- slamtitel verovert sinds Evonne Goolagong, haar grote voorbeeld, in 1980 op Wimbledon. Verwachtingen Overal in Melbourne is het gezicht van Barty op re clame-uitingen te zien. Zelfs zoveel dat ze er 'een beetje ziek' van wordt, zoals ze deze week zei. Maar de druk die al die adoratie, media- aandacht en ver wachtingen met zich meebrengen, was haar gisteren in de Rod Laver j| Arena niet aan te zien. Ze won haar partij in de tweede ronde vlot met 6-1 6-4 van de Slo veense Polona Her- cog. Ze liet als altijd formidabel voeten- werk zien, maakte weinig fouten en wisselde haar virtuoze slice-back hand goed af met haar harde, vlakke forehand. Een spel dat door voor malig grandslamwinnaar Lley- ton Hewitt vergeleken al werd met dat van Roger Federer. Hoe de bescheiden Barty in deze om standigheden zo koel haar werk blijft doen? Er is geen extra druk", beweert ze. „Er zijn op dit moment heel wat belangrijkere zaken gaande in Australië, met de bosbranden en het bestrijden daarvan, de slachtof fers enzovoort. Wat ik doe, is maar een spel. Ik lees de kran ten niet en focus me met mijn team op exact dezelfde wijze als altijd op de din- gen die ik moet doen. En als het tij dens een partij soms even tegenzit, concentreer ik me al op het vol gende punt. Elk punt is evenveel waard.'' Cricket Ze heeft dat wel moeten leren. In 2014 stopte zij met tennis, vooral vanwege heimwee. Ze koos voor cricket, speelde op hoog niveau in Queensland, maar ging na bijna twee jaar weer tennissen. ,,Ik heb geleerd van die eerste periode'', al dus Barty. ,,Ik wil vooral gelukkig zijn en ga dus zoveel mogelijk na toernooien terug naar huis. Ook al moet ik daarvoor veel vliegen.'' Daar, aan de oostkust van Austra lië, laat ze met haar vriend Garry nu een huis bouwen. Barty, na haar partij tegen Hercog: ,,We hebben grote plannen daarmee, hopelijk komt het ooit af.'' Maar eerst moet ze iets afmaken in Melbourne. ,,Ik hoop dat ik de Aussie-fans trots kan maken.'' AUSTRALIAN OPEN Op het EK is één olympisch deelna mebewijs te verdienen. Om dat vandaag al in bezit te krijgen moet Nederland ten eerste in de halve fi nale (17.30 uur) afrekenen met Rus land. Vervolgens moet Spanje win- nen van het waterpologekke gast land Hongarije. In dat geval mag de ploeg van bondscoach Arno Ha- venga eindelijk weer naar de Spe len, want Spanje heeft als wereld kampioen al een olympisch ticket Hoe groot de belangen ook zijn - Oranje kan voor het eerst sinds het gouden toernooi van 2008 de Spelen halen - Havenga en zijn speelsters proberen het EK echt als een EK te zien. ,,We willen niet continu met olympische kwalifica tie bezig zijn'', aldus de bondscoach gisteren via de telefoon vanuit Boe dapest. ,,We gaan de komende twee wedstrijden voor de Europese titel. Als dat lukt, is een olympisch ticket een prachtige bijkomstigheid.'' De 45-jarige Rotterdammer noemt Rusland, de tegenstander van vandaag, een 'heel gevaarlijke en onberekenbare ploeg met crea tieve speelsters'. ,,Maar goed, wij zitten uitstekend in het toernooi. We spelen zeer overtuigend en gaan van onze eigen kracht uit.'' Mocht Nederland zich op dit EK niet plaatsen voor Tokio, dan volgt in maart de laatste kans op het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) in Italië. donderdag 23 januari 2020 GO MELBOURNE PARK T/M 2 FEBRUARI 'Kleintje' is nu rolmodel Carl Houtkamp Melbourne MELBOURNE Voor Arantxa Rus eindigde de Australian Open in de tweede ronde. De nummer 93 van de wereld ranglijst verloor van de als tiende geplaatste Ameri kaanse Madison Keys: 6-7 2-6. ,,Ik kreeg mijn kansen in de eerste set, maar kon ze net niet pakken'', zei Rus. ,,En dan blijkt zij daarna toch een grote speelster. Als ik het niet doe, doet zij het wel. Dat is gewoon het verschil.'' De 'Barty Army' moedigt Ashleigh Barty (onder) aan tij dens haar gewonnen partij tegen Polona Hercog. fotos ad, epa Mannen, tweede ronde: Sandgren (VS) - Berrettini (Ita/8) 7-6 (7) 6-4 4-6 2-6 7-5, Fognini (Ita/12) - Thompson (Aus) 7-6 (4) 6-1 3-6 4-6 7-6 (4), Paul (VS) - Dimitrov (Bul/18) 6-4 7-6 (6) 3-6 6-7 (3) 7-6 (3), Federer (Zwi/3) - Krajinovic (Ser) 6-1 6-4 6-1, Tsitsipas (Gri/6) - Kohlschreiber (Dui) walk-over, Cilic (Kro) - Paire (Fra/21) 6-2 6-7 (6) 3-6 6-1 7-6 (3), Bautista (Spa/9) - Mmoh (VS) 5-7 6-2 6-4 6-1, Schwartzman (Arg/14) - Davidovich(Spa) 6-1 6-4 6-2, Djokovic (Ser/2) - Ito (Jap) 6-1 6-4 6-2. Vrouwen, tweede ronde: Keys (VS/10) - Rus (Ned) 7-6 (3) 6-2, Barty (Aus/1) - Her cog (Slv) 6-1 6-4, Riske (VS/18) - Zhu (Chn) 6-3 6-1, Görges (Dui) - Martic (Kro/13) 4-6 6-3 7-5, Sakkari (Gri/22) - Hibino (Jap) 7-6 (4) 6-4, Aleksandrova (Rus/25) - Krejcikova (Tsj) 6-1 6-3, Kvitova (Tsj/7) - Badosa (Spa) 7-5 7-5, Osaka (jap/3) - Zheng (Chn) 6-2 6-4, Kenin (VS/14) - Li (VS) 6-1 6-3, Wozniacki (Den) - Jastremska (Oek/23) 7-5 7-5, Gauff (VS) - Cirstea (Roe) 4-6 6-3 7-5, S. Williams (VS/8) - Zidansek (Slv) 6-2 6-3. Na twee gemiste Spelen kunnen de waterpolosters zich vandaag op het EK in Boedapest al ver zekeren van olympische deel name. Maar dat heeft Oranje niet volledig in eigen hand. Natasja Weber Rotterdam/Boedapest Bondscoach Arno Havenga instrueert zijn speelsters tijdens de kwartfinale tegen Slowakije. foto ronald hoogendoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23