Topclubs zitten aan het stuur 'Kracht bepaalt niet hersteltijd, maakt niet uit 20 De gescheurde voorste kruisband is een gevreesde sportblessure. Hij is helaas volop in het nieuws. Tal van topvoetballers (inclusief Memphis Depay en Jetro Willems) zijn erdoor geveld. Kort Korte kür Ziyech weken aan de kant Ajax kan de komende weken geen beroep doen op Hakim Ziyech (26, foto). De spel maker moet herstellen van een scheurtje in een kuitspier. Hij liep de blessure afgelopen zondag op tegen Sparta (2-1). De blessure van Ziyech is een fikse tegenvaller voor coach Erik ten Hag. De middenvelder mist in elk geval de topper tegen PSV op zondag 2 februari in Amsterdam. Zware blessure Van Gendt De olympische missie van fietscrosser Twan van Gendt (27, foto) is in gevaar gekomen door een zware handblessure. De regerend wereldkampioen BMX is zeker acht tot twaalf weken uitgeschakeld. Van Gendt was er bij op de Spelen van Londen (2012) en Rio (2016) en wil in Tokio voor olympisch goud gaan. ,,Een enorme tegenslag'', laat de Bra bander weten vanuit Australië. ,,Dat dit tij dens de laatste krachttraining in de voorbe reiding gebeurt, is waardeloos." NAC zegt Van Wonderen af NAC heeft de stekker uit de gesprekken met Kees van Wonderen getrokken. Dat melden goed ingevoerde bronnen. De Bredase club dus gaat niet in zee met de trainer waarmee het vanaf begin januari tweemaal aan tafel zat en eenmaal telefonisch contact had. De leiding is er niet volledig van overtuigd ge raakt dat hij de ideale trainer is voor NAC. Flitsen Quote van de dag EK Voetbal Jetro Willems postte deze week een aandoenlijke boodschap op sociale media. De middenvelder van Newcastle United maakte de we reld deelgenoot van zijn verdriet over een net opgelopen kruisband blessure. ,,Terwijl ik dit tik zijn mijn ogen vol tranen'', schreef de 25-jarige speler. Bijna trof het noodlot dinsdag avond ook Willem Janssen. De ver dediger van FC Utrecht landde on gelukkig na een duel tijdens het be- kertreffen met FC Eindhoven. Jans sen scheurde eerder in 2013 zijn voorste kruisband, maar zó slecht is het nu niet, blijkt na onderzoek. 'De hartaanval voor het kniege wricht'. Zo wordt één van de zwaarst mogelijke sportblessures ook wel genoemd. Jaarlijks lopen zo'n 15.000 Nederlanders een kruisbandblessure op. Bij een groot deel van de sporters die het mee maken, komt de kwetsuur binnen twee jaar terug. Liever spelers nog extra beschermen dan geforceerd te werk gaan, dat inzicht wint terrein Loopt de frequentie in het top voetbal op? Of lijkt dat alleen zo nu blikvangers zoals Leroy Sané, Gior gio Chiellini en Memphis Depay er gelijktijdig door zijn geveld? ,,Er wordt veel meer gevoetbald dan vroeger. En alles komt op tv. Maar of het vaker voorkomt, dat vraagt echt een langere periode van kijken en vergelijken", stelt Rien Heijboer. ,,En dan nog'', zegt de bekende or- thopeet: ,,het kenmerk van voorste kruisbandletsel is dat het geen con tactblessure is. Het kan op allerlei manieren en momenten ontstaan. Ik was consulent bij Sparta en zag ineens vijf man in korte tijd met deze blessure, maar in een lange pe riode bij Feyenoord: helemaal niks. Er zijn ook zat spelers die er nipt aan zijn ontsnapt.'' Donyell Malen bijvoorbeeld. De international van PSV heeft zich net in Amerika laten opereren aan de knieblessure die hij in december opliep tegen Feyenoord. Ook Malen landde ongelukkig en ligt er maan den uit. ,,Maar ik heb nog geluk ge had'', beseft hij. Hersteltijd Dat de kruisbandblessure extra in de aandacht staat, komt zeker ook door hoe Memphis Depay nu zijn revalidatie beleeft. De spits van Oranje deelt elk stapje van het tra ject in filmpjes op sociale media. Een leek die hem deze week alweer een bal zag trappen, staand op een trampoline, amper een maand na zijn operatie, kan denken: die speelt binnenkort weer. En: het EK gaat hij makkelijk halen! Maar is dat ook de praktijk? Is in zijn algemeenheid de hersteltijd (doorgaans zes tot negen maanden) ingekort door vorderingen in de medische wetenschap? ,,Nee'', zegt specialist Heijboer, die decennia lang in knieën sneed en na zijn pensionering in 2017 nu nog steeds in de staf van het Nederlands elftal zit. Heijboer: ,,In algemene zin ad viseert de orthopedische wereld om langer te revalideren en niet korter. Misschien goed om te schet sen: de nieuwe kruisband doet er anderhalf jaar over voor hij op de goede sterkte is. Zó lang gaat nie mand wachten, profvoetballers ze ker niet. Maar je moet absoluut niet hebben dat-ie opnieuw scheurt. Voor het eerst is de haalbaarheid van een zogenoemde Beneliga grondig onderzocht. Vandaag pre senteert accountantsbureau De- loitte een rapport aan de zes groot ste clubs van Nederland (Ajax, PSV, Feyenoord, AZ, Vitesse en FC Utrecht) én de vijf Belgische top clubs (Anderlecht, Standard, Club Brugge, RC Genk en Standard Luik). Ook de Eredivisie CV, de KNVB, de KBVB en de Belgische Pro League schuiven aan bij het topoverleg. De elf profclubs hebben Deloitte gezamenlijk opdracht ge geven voor een grondig haalbaar heidsonderzoek. Cruciale vraag: le vert een gezamenlijke Belgisch/Ne derlandse competitie significant meer inkomsten op uit marketing en televisie dan beide bestaande competities bij elkaar opgeteld? En hoe verhoudt zich dat in 2025, wan neer het Nederlandse televisiecon tract met Fox Sports afloopt? Alleen wanneer er sprake is van 'één plus één is drie', hebben de plannen een reële kans van slagen. Voor de topclubs is dat in deze fase 'Vooruitzicht van een vijfde keer geel in de Tour is een enorme motivatie' donderdag 23 januari 2020 GO VOETBAL BMX VOETBAL Yassin Ayoub (25) verlaat Feyenoord per direct en vervolgt zijn loopbaan bij de Griekse topclub Panathinaikos. De midden velder tekent een contract voor 3,5 jaar. ADO Den Haag heeft de Engelse verdedi ger Jordan Spence (29) aan de selectie toe gevoegd. Spence had geen club. De hockeyers Diede van Puffelen (Rotter dam) en Bob de Voogd (Braxgata) zijn uit de olympische trainingsgroep voor de Spelen. Bondscoach Max Caldas kiest voor anderen. Kunstrijder Thomas Ken- nes heeft het tijdens de korte kür bij de EK in het Oos tenrijkse Graz niet gered. De 23-jarige Bra bander kwam niet verder dan plek 33. De eerste 24 kwa lificeerden zich voor de vrije kür vandaag. De Neder landse water- poloërs sloten het EK in Boe dapest af met een vijftiende plek door een 19-9 overwin ning op Malta. Guus van IJpe- ren (foto) was topscorer met zes treffers. 4,5 Lennart Czy- borra vertrekt bij Heracles en stapt over naar Atalanta Ber gamo. De 20- jarige verdedi ger heeft een contract voor 4,5 jaar gete kend bij de Serie A-club. o a 0) Tijd belangrijk bij Maarten Wijffels Rotterdam -Rien Heijboer (arts) Jetro Willems schreeuwt het uit van de pijn. De verdediger van Newcastle United scheurde afgelopen weekend zijn kruis band in het duel met Chelsea. FOTO BSR AGENCY Beeld uit Antwerp-AZ. Straks voor de competitie? foto bsr De weg naar de Beneliga, een gezamenlijke competitie in Bel gië en Nederland, ligt vol hob bels. En is mogelijk zelfs doodlo pend. Een rapport moet van daag wat meer helderheid geven. Sjoerd Mossou Rotterdam —Chris Froome (34) maakt na zware val volgende maand zijn rentree

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20