'Bij dit bedrijf krijgen we veel commissie 19 Hoeveel verdien je? €5000 werkgevers vragen aanbevelingen te schrijven, zodat je extra sterk overkomt. Houd deze pagina dus up-to-date, dat is heel belangrijk." Een andere ontwikkeling die de sollicitatiewereld verandert: algorit mes. Werkgevers krijgen vaak meerdere sollicitaties binnen en als dat er te veel zijn om handmatig door te lopen, doet een computer het werk. Dat is belangrijk om rekening mee te houden, zegt De Beer. „Sommige mensen gebruiken synoniemen, of bij het bedrijf waar je werkte was je 'sales executive', terwijl de functie-inhoud overeenkomt met die van een accountmanager buiten dienst, de rol waarop je solliciteert. Bij een sollicitatie is het belangrijk dat de woorden uit de vacature terug komen. Het zou zonde zijn als je niet eens door een systeem komt omdat kwaliteiten niet herkend worden." Persoonlijk Cees Bakker, oprichter van het SollicitatieLAB, lanceerde zeven jaar geleden de verkiezing 'cv van het jaar'. ,,Het is een podium voor werk zoekenden en tegelijkertijd voor ons een manier om inzichtelijk te krijgen wat recruiters belangrijk vinden." Hij bekijkt jaarlijks zo'n driehonderd inzendingen. Bakker signaleert een belangrijke trend: ,,Het cv is de afgelopen jaren steeds persoonlijker geworden. Nog meer dan vroeger is 'Mijn ervaring is dat men op internet gaat zoeken naar een foto als die niet op het cv staat. Zorg datje zelf de regie neemt' het je verkoopdocument." Ingrid Keestra (51) won de cv van het jaar-verkiezing in 2015: ,,Ik heb competenties van mezelf meegeno men en die gekoppeld aan ervaringen uit de praktijk. Ik heb bijvoorbeeld een foto geplaatst van de uitreiking van een prijs die ik in het leven had geroepen. Zo'n foto was een mooie kapstok om erover te vertellen en mijn competenties toe te lichten." Ze stuurde haar cv in voor de wedstrijd toen ze wist dat haar contract zou aflopen. ,,Het heeft me veel goeds gebracht. Ik mocht cv- workshops geven en heb een baan gevonden. Een goed cv geeft direct stof tot praten en van het een kwam het ander", aldus Keestra. ,,Het is dé manier om aan tafel te komen. Je moet iets van jezelf laten zien en opvallen." Dat beaamt Zarina Ardjoen (36), zij won de jaarlijkse cv-wedstrijd vorig jaar. ,,Mijn cv is heel opvallend. De kleuren matchen met de lay-out." Al moet dat bij je passen, zegt ze. ,,Er bestaat geen perfect cv. Het is jouw visitekaartje." Bak koffie Ardjoen werkt bij het UWV, waar ze werkzoekenden dagelijks helpt met het vinden van een passende baan. ,,In de ene sector is een cv belangrij ker dan in de andere. In logistiek en transport is men vooral op zoek naar relevante werkervaring en in de bouw kun je soms gewoon een bak koffie drinken en de volgende dag beginnen. Dat neemt niet weg dat het belangrijk is jezelf op papier te kunnen presenteren." Vertel in je cv iets over jezelf dat niet gebaseerd is op standaardzinnen als '9-tot-5- mentaliteit' en 'stressbestendig', adviseert ze. ,,Het is juist bijzonder om iets te vertellen over je passie, iets verrassends, zodat de werkgever echt een beeld krijgt van wie jij bent." Daarnaast: ,,Houd het overzichtelijk. Mensen zijn getraind om dingen eer der te lezen als ze kunnen screenen." En een cv zonder foto, kan dat vandaag de dag nog wel? Bakker: ,,Mijn ervaring is dat men op internet gaat zoeken naar een foto als die niet op het cv staat. Zorg dat je zelf de regie neemt door een foto op je cv te zetten, bovendien kan een goede foto een echte eyecatcher zijn." De Beer heeft nog een nuance: ,,Je moet alleen een profielfoto gebruiken als het een professionele foto is." En andersom: als je een leuke foto hebt maar je cv een rommeltje is, word je ook niet uitgenodigd. ,,Het is uiteindelijk veel belangrijker dat je kunt laten zien wat je tot nu toe gedaan hebt." Krapte Het voordeel voor sollicitanten is dat veel werkgevers, door de krapte op de arbeidsmarkt, naarstig op zoek zijn naar goede mensen. De Beer: „Werk gevers zijn meer bereid om te inves teren in mensen die nog niet de ervaring hebben die gevraagd wordt." Sollicitanten kunnen daarop inspelen door een korte pitch boven aan het cv te zetten. ,,Zo'n honderd tot 150 woorden waarin je uitlegt waarom je potentie hebt. Dat laat zien dat je goed in de gaten hebt wat een bedrijf wil en waar je zelf goed in bent. Dat kan een organisatie net het zetje geven je uit te nodigen." En niet vergeten: na het insturen van je cv even de telefoon pakken en de werkgever bellen. ,,Dat kan echt verschil maken", zegt De Beer. ,,Er is een enorme druk op de arbeidsmarkt en recruiters en werkgevers zijn blij met ieder telefoontje dat ze krijgen. Het toont enthousiasme. Dat kan gewoon geen negatief effect hebben, al ben je de tiende die belt." II ,,Ik heb een basissalaris van 2600 euro bruto en daarnaast werk ik op commissie. Maandelijks komt er daardoor tussen de 4500 en 6000 euro bij. Daar gaat nog wel de helft vanaf voor de belasting. Gemiddeld zit ik netto op zo'n 5000 euro per maand." ,,Zeker. Ik weet dat het hoger is dan gemiddeld. Mensen die hetzelfde werk doen, tikken vaak de 3000 euro niet aan. Bij dit bedrijf is het commis siegedeelte heel hoog. Er zit een klein nadeel aan m'n werk: ik ben elke dag minstens twee, drie uur kwijt aan reizen. Al probeer ik die tijd nuttig te gebruiken door te bellen met klanten." ,,Stel dat ik vijftig klanten per maand moet bin nenhalen, dan krijg ik 3000 euro commissie. Als ik over die vijftig heenga, telt elke klant dubbel. Het is voor mij en m'n collega's heel rendabel om te blijven werken. Het geld stimuleert." ,,Ik zit bij een collectieve ziektekostenverzeke ring en daarvoor krijg ik een vergoeding van 30 euro netto. Ook krijg ik een kilometervergoeding van 250 euro, maar daar ga ik elke maand 300 euro overheen. Dat is mijn eigen keuze. Voor heen reisde ik met de trein en was de reiskosten vergoeding voldoende. De trein is sneller, maar met de auto ben ik vrijer. ,,Ja. Elke maand laten de managers weten wie de meeste commissie heeft binnengehaald. Wie stoot wie van de troon, haha. Ik zit redelijk vaak in de top drie. Daarna wordt het uitbundig gevierd. We hebben een 'work hard play hard'- mentaliteit. Het enige nadeel is dat je niet te lang vakantie kan nemen. Ik heb 160 uur aan vrije dagen. Dat ik geen vrij neem, komt omdat ik dan commissie mis. Ik ben zo gewend aan dit salaris, dat ik daardoor meer spendeer." Verdient Abdullah genoeg? donderdag 23 januari 2020 GO -CEESBAKKER Vandaag: Abdullah (33) werkt fulltime als business development manager. Hij doet dit nu twee jaar. Hiervoor werkte hij in de retail en voor telecomzaken. Wat verdien je? Blij mee? Hoe werkt de commissie? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Weet je wat je collega's verdienen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd33 jaar Aantal jaar werkervaring: twaalf jaar Functie: sales, business development Branche: ict Aantal werknemers: meer dan vijfduizend Vestigingsland hoofdkantoor: Verenigde Staten Leidinggevend: nee Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn fulltimefunctie 3960 euro bruto. ,,Zie je, ik heb niks te klagen." O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Zarina Ard joen (36) won vorig jaar met haar cv de jaar lijkse wedstrijd FOTO MILAN RINCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19