L l 2019 is superjaar voor de fondsen Gouden tijden voor vrijetijdsindustrie SuRt&tïkn ECONOMIE 17 We hebben voor dit jaar de premie gelijk gehouden voor deelnemers en de pensioenopbouw ook. En we heb ben de uitvoeringskosten per deelne mer verlaagd. Wij zijn 62 euro kwijt per deelnemer. Voor alle pensioen fondsen is dat gemiddeld 106 euro. Wij zijn de goedkoopste van de vijf grootste pensioenfondsen. Ook de kosten voor vermogensbeheer zijn gedaald. Maar het klopt dat de dek kingsgraad omhoog moet om de pen sioenen weer mee te laten stijgen met de inflatie.'' ,,Wij kijken heel erg uit naar de uit werking van het vorig jaar gesloten pensioenakkoord. We bieden straks geen zekerheid meer over de hoogte van het pensioen, alleen over de hoogte van de premie. Dat zou moe ten betekenen dat we niet langer met de rekenrente hoeven te rekenen, maar uitgaan van een verwacht ren dement op de beleggingen. Dat schatten we heel voorzichtig in op zo'n 2 tot 3,5 procent per jaar. Als we daar onder zitten moeten we de pen- sioenen verlagen. Als we daar boven zitten kunnen we de pensioenen ver hogen.'' ,,De grote vraag is hoe we die bijna 240 miljard euro over de generaties verdelen. We zitten nu op een grote berg geld die we niet kunnen uitke ren, maar moeten bewaren voor later. Alleen weten we niet wanneer later begint. In het nieuwe systeem hoe ven we geen grote bedragen meer te reserveren en kunnen we dus sneller uitkeren. Daar staat wel tegenover dat we ook sneller moeten verlagen als de rendementen tegenvallen.'' ,,Als dat in één keer moet gebeuren is er waarschijnlijk niet voldoende geld. We kunnen het ook in de loop van de tijd betalen, dan moeten de premies omhoog. Maar hoe dat er precies uit gaat zien, weten we nog niet. Minis ter Koolmees heeft een stuurgroep ingesteld die zich bezighoudt met de uitwerking van het pensioenak koord. Die moet met voorstellen ko men. Ik begrijp dat er voortvarend gewerkt wordt, dus mogelijk hebben we voor de zomer duidelijkheid over hoe het nieuwe stelsel er uitziet.'' ,,Ik heb een dubbel gevoel over 2019. In de zomer was iedereen euforisch over het nieuwe pensioenakkoord. Aan de andere kant maken we een rendement van 19 procent op onze beleggingen en kunnen we toch de pensioenen niet verhogen. Voor dit jaar ben ik niet optimistisch en niet pessimistisch.'' Daarmee zet de vermogensgroei van de pensioenfondsen door. In totaal hadden de vijf grootste pensioenfond sen (ABP, PFZW, PMT, bpf Bouw en PME) 910 miljard euro in kas aan het eind van 2019. De grote fondsen maak ten rendementen van 16,7 tot 18,8 pro cent op hun beleggingen. Alleen amb- tenarenfonds ABP zag het vermogen al met 67 miljard euro toenemen. Ondanks de enorme winsten is er maar één van de vijf grote pensioen- S Fondsen kunnen de huidige en toekomstige pensioenen niet betalen, ondanks winst fondsen dat de pensioenen kan verho gen, bpf Bouw. Het fonds voor de bouwsector verhoogt de pensioenen met 0,26 procent in 2020. Alle andere fondsen hebben nog steeds minder geld in kas dan nodig om alle huidige en toekomstige pensi oenen te kunnen betalen. Een korting doorvoeren, waarvan eerder sprake was, hoeven de fondsen niet. Minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid Wouter Koolmees besloot dat eind vorig jaar. Of dat volgend jaar wel moet, hangt afvan de ontwikkelingen. De fondsen profiteerden vooral van het sterke jaar voor aandelen. Ook vastgoed en alternatieve beleggingen, zoals private equity, maakten goede rendementen. Daarnaast profiteerden de fondsen van de stijgende rente in het laatste kwartaal van 2019. Dat leidde weliswaar tot verliezen op de obligatieportefeuille, maar het zorgde er ook voor dat fondsen minder geld in kas hoefden te houden voor de uitbe taling van de pensioenen. Dat blijkt uit de laatste sectorprog nose Leisure van ABN Amro. Vol gens de grootbank zijn het vooral babyboomers - de eerste naoor logse generatie die nu massaal met pensioen gaat - die de sector een flinke impuls zullen geven. Het Economisch Bureau van de bank verwacht dat 65-plussers tot 2023 maar liefst 100 miljoen euro per jaar extra zullen uitgeven aan vakanties. Mede daarom groeit de reisbranche in 2020 en 2021 met 5 procent. J onge een aankomende pensionado's zijn een interessante doelgroep voor de vrijetijdssector, omdat hun aantal snel toeneemt, zowel in Nederland als in de rest van Europa. Zij hebben veel tijd en beschikken volgens de bank over meer inkomen of vermo gen dan jongere generaties. Oude ren gaan ook vaker buiten het hoogseizoen op vakantie en zorgen zo voor een betere spreiding van het toerisme over het jaar. Vakantiehuisjes Ook buitenlandse toeristen, van wie het merendeel uit de EU komt, zullen vergrijzen. In Europa neemt het aantal 55-plussers in de ko mende vijfjaar met ruim 12 miljoen toe, terwijl de leeftijdsgroep tussen 15 en 55 jaar juist met ruim 5,5 mil joen krimpt. Nederland blijft volgens ABN Amro ook de komende jaren profi teren van de toename van buiten landse toeristen. Sinds 2012 is het aantal overnachtingen van deze groep in hotels, vakantiehuisjes en campings met 8 procent per jaar ge stegen. Buitenlandse toeristen ne men inmiddels 55 procent van de hotelovernachtingen voor hun re kening en zijn goed voor 40 procent van de toeristische uitgaven. ,,Door de stijgende welvaart in opko mende economieën groeit ook het toerisme uit deze landen sterk. Daarnaast profiteren toeristen uit de Verenigde Staten en Azië van de relatief zwakke euro", zegt eco noom Paul Metzemakers (ABN). In 2020 is N ederland gastland van veel grote internationale evene menten, waaronder de Formule 1, het Eurovisie Songfestival en het EK Voetbal. ,,Die zullen nog meer buitenlandse toeristen naar ons land trekken'', aldus Metzemakers. De groei van de vrijetijdsindustrie is welkom, omdat 2019 behoorlijk tegenviel. De omzet van restaurants groeide slechts 0,6 procent, café's moesten 1 procent inleveren. Wat de horeca vooral parten speelde, was de grote schaarste aan perso neel en nieuwe regelgeving. ABN Amro verwacht dat de vrije- tijdsssector komende twee jaar een groei van 2,5 procent laat zien. donderdag 23 januari 2020 GO Hoe kan dat bereikt worden? Peter Borgdorff: ,,We maakten een rendement van 19 procent op onze beleggingen." FOTO KOEN VERHEIJDEN Dat pensioenakkoord pakt dus gunstig uit voor ouderen? Zij zien hun pensioen sneller stijgen? Voor oudere deelnemers van de pensioenfondsen dreigt juist een strop bij de overgang naar een nieuw stelsel. Zij gaan minder pen sioen opbouwen dan in de huidige situatie. Is er voldoende geld om hen te compenseren? Dit is uw laatste jaar als directeur van PFZW. Kunt u straks met een goed gevoel afscheid nemen? De grote pensioenfondsen hebben allemaal uitstekend geboerd in 2019. Bij elkaar zagen ze hun ver mogen met ruim 138 miljard euro stijgen. Peet Vogels Zeist De vrijetijdsindustrie gaat mooie tijden tegemoet. Vooral gepensi oneerden zullen voor een flinke groeiversnelling zorgen. Leo Roggeveen Amsterdam SONG CONTEST ROTTERDAM 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17