Australië <l> \^m Dieselschandaal nog niet klaar PSYCHOLOGELD 16 ECONOMIE In het INTERVIEW PETER BORGDORFF Maar liefst 40 miljard euro verdiende Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PFZW) in 2019 met beleggingen. Toch scheelde het een haar of de pensioenen waren gekort. Het is niet alleen maar kommer en kwel met de pensioenen Heb jij al gedoneerd aan Australië? Bij rondvraag onder vrienden en collega's vind ik werkelijk niemand die zijn por temonnee heeft getrokken voor het door bos branden en overstromingen geteisterde land. De Australiërs hebben dringend geld nodig voor voedsel, water en toiletspullen in de eva cuatiecentra, om mensen psychische hulp te kunnen geven en om familieleden met elkaar te herenigen. Maar de animo om te geven lijkt niet bijzonder groot. 'Zo'n rijk land, daar ga ik geen geld aan geven', luidt steevast het antwoord. Zelf heb ik ook nog geen geld gestort. Ik voel niet zozeer weerstand vanwege het bruto bin nenlands product van het land - als er in Neder land ooit een grote ramp komt, zoals een over stroming, hoop ik ook dat we worden geholpen - maar vanwege het stemgedrag van de Austra liërs. In 2019 stemde een meerderheid op de conservatief Scott Morrison, die bekendstaat als klimaatscepticus. Hij is groot fan van de Austra lische steenkoolindustrie en niet bereid om ver antwoordelijk klimaatbeleid te voeren. En dat wist de Australische kiezer maar al te goed. De Australiërs stemden met hun portemon nee. Morrison hield kiezers voor dat het kli maatbeleid van de oppositie meer dan 160 mil jard euro zou kosten. En bijna 170.000 banen. Dat maakte indruk: in het stemhokje kreeg eco nomie voorrang boven kli maat. Daarmee zeg ik echt niet: eigen schuld, dikke bult. De gevolgen van deze onverantwoordelijke keuze zijn onevenredig, zeker 28 mensen kwamen om door de bosbranden. Dat wilde geen enkele kiezer. stemhokje in Australië kreeg economie voorrang boven klimaat Maar het ontneemt mij wel de zin om geld over te ma ken naar down under. Op fi nancieel vlak hebben de Australiërs gegokt en verlo ren. Ze keken alleen naar de kosten van klimaatbeleid. Hoe ironisch is het dan dat ze nu hun handje ophouden voor de kosten van klimaatverande ring. In het beste geval is dit een les voor kiezers over de hele wereld. Politici die alleen praten over de kosten van klimaatmaatregelen, vertel len het halve verhaal. Niets doen kost ook geld. Ook in Nederland. Denk alleen al aan waterbe heer en mislukte oogsten. Begrijp me goed, deze column is geen oproep om niet te doneren aan Australië. Ik weet niet of het land een beter klimaatbeleid gaat voeren als het nu ook financieel op de blaren moet zitten. Bovendien, de vervuilers, of degenen die hen aan de macht helpen, zijn lang niet altijd dege nen die de prijs betalen. Denk alleen al aan de kinderen die al hun spulletjes, hun huis of zelfs een ouder kwijtraakten. En vergeet ook niet dat een miljard dieren het leven lieten als gevolg van de bosbranden. Zij hadden echt niets te kie zen. Alfen IMCD Boskalis Prosus FZW-directeur Peter Borgdorff (67) heeft een dubbel gevoel over 2019. Het drei gende onheil van een korting kon vo rig jaar ternauwer nood worden afgewend en dat was positief. Tegelijkertijd was 2019 ook een jaar van gemiste kansen voor PFZW en de deelnemers uit de zorg en welzijnssector. ,,Nee. We kunnen heel veel geld ver dienen, maar kunnen het niet uitde len. We hebben inmiddels 238 miljard euro aan pensioenvermogen. Dat ver haal vind ik steeds moeilijker uit te leggen. De economie draait al jaren goed, maar onze gepensioneerden hebben inmiddels al 22 procent koop kracht moeten inleveren.'' ,,Het beroerde is dat de rente heel do- minant is. De rekenrente waarmee wij onze pensioenverplichtingen moeten berekenen was begin 2019 nog 1,44 procent. Eind van het jaar was dat 0,8 procent. Dat betekent dat we veel meer geld moeten reserveren om de toekomstige pensioenen uit te kunnen betalen. Dat geld kunnen we dus niet gebruiken om de pensioe nen te verhogen.'' ,,De kans dat we volgend jaar moeten korten is nog steeds aanwezig. Aan vankelijk leek het erop dat we dit jaar al moesten korten, maar dat was uit eindelijk niet nodig. Minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken en Werk gelegenheid), deed ook een handrei king waardoor korten niet nodig zou zijn geweest, maar daar hoefden we uiteindelijk geen gebruik van te ma ken. Maar als onze financiële situatie niet verbetert dreigen er volgend jaar wel kortingen.'' ,,Ik wil even benadrukken dat het niet alleen maar kommer en kwel is. STUTTGART De Duitse auto fabrikant Daimler, moeder concern van Mercedes-Benz, denkt dat het dieselschandaal nog eens 1,1 miljard tot 1,5 mil jard euro extra gaat kosten. Het gaat om kosten voor het terug roepen van auto's en juridische perikelen. Het concern had vo rig jaar al 1,6 miljard euro opzij gezet voor het gesjoemel met de uitstootwaarden van diesel motoren. Op basis van voorlopige cij fers rekent Daimler voor 2019 op een winst van 5,6 miljard euro. Een jaar eerder was dat nog 11,1 miljard euro. In de prognose voor de winst in 2019 zijn de extra kosten voor de dieselfraude nog niet verwerkt. Daimler kende een lastig jaar, met meerdere winstwaarschu wingen vanwege de handels spanningen, afzwakkende we reldeconomie en productiever storingen. Ook kampt het be drijf met hoge kosten voor de productie van elektrische au to's en technologie voor zelfrij- dende voertuigen. Invallen De Duitse justitie heeft deze week op tien plekken invallen gedaan als onderdeel van een onderzoek naar dieselfraude met auto's van Mitsubishi. Het onderzoek richt zich op diesel wagens met 1,6 en 2,2 liter-mo toren. ,,Er is een vermoeden dat die motoren zijn uitgerust met een apparaat waardoor ze tijdens testen in het laborato rium minder vervuilend lij ken'', aldus een verklaring van justitie in Duitsland. Een woordvoerder van Mitsubishi in Japan bevestigde dat er in vallen zijn gedaan bij zijn Duitse distributeurs en onder- zoeks- en ontwikkelingsfacili teiten in het land. Bij Volkswagen heeft justi tie vorige maand ook invallen gedaan in verband met de die selfraude. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. WIJS» Reageren? economie@dpgmedia.nl O donderdag 23 januari 2020 GO De laadpalenfa- brikant gaat een mini-elektrici teitsnetwerk le veren voor een biomassacen trale in Estland. +2JK De chemicaliën- distributeur hoorde tot de koplopers bij de hoofdfondsen. De baggeraar bungelde onder aan de MidKap. -m De techinves- teerder was hek kensluiter in de AEX. E o Borgdorffs vingers jeuken om pensioengeld uit te delen Peet Vogels Zeist Proficiat, 40 miljard euro erbij in één jaar tijd. Kunnen de pensioenen nu eindelijk omhoog? Probeer het toch maar. Is het gevaar van pensioenkortin gen voorbij nu het zo goed gaat? Wordt het ooit nog wat met de pensioenen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16