r r WIELRENNEN IN PORTUGAL ii NIEUWS 15 primaverareizen.nl oP bel 010-2452555 Op de arbeidsmarkt dragen de zwakste schouders de zwaarste lasten, stelt Hans Borstlap. Zijn commissie roept politici op nu in te grijpen tegen de doorgeslagen flexibilisering, voordat het te laat is. Als Binnenhofveteraan weet Hans Borstlap dat je soms opschudding moet veroorzaken om de Haagse ba kens te verzetten. Met het rapport van zijn commissie Regulering van werk stelt de voormalig topambte naar en oud-lid van de Raad van State niet teleur. Lachend: ,,Wij schudden flink aan de boom van vanzelfspre kendheden.'' Vooral zijn voorstellen om de in huur van tijdelijke krachten fiks duurder te maken en tegelijkertijd bedrijven in zwaar weer de mogelijk heid tot deeltijdontslag te geven, zul len de nodige stof doen opwaaien. Om nog maar te zwijgen over het vergaande voorstel om alle fiscale voordeeltjes voor zelfstandigen af te schaffen. Borstlap weet heel goed dat de meeste aandacht zal uit gaan naar de concrete maatre gelen die zijn commissie vandaag voorstelt. Maar hij wil eerst uitleggen waarom verandering nodig is. ,,Het probleem is dat we nu regels hebben waar we de toekomst niet mee aankunnen, terwijl de proble men zo groot zijn'', meent hij. Borstlap wijst op grote tegenstellingen in de samenle ving, vooral als gevolg van doorge schoten flexibilisering. Daardoor werken steeds meer Nederlanders met een tijdelijk contract of als zelf standige. En daar gaat iets mis: „Flexwerkers zijn slecht be schermd tegen bijvoorbeeld ontslag of ziekte, kunnen geen huis kopen of durven geen ge zin te stichten. Dat is de nieuwe sociale kwestie van deze tijd. Te- Ik ben niet bang dat dit rapport in de onderste la verdwijnt gelijkertijd maken we het mogelijk dat een leraar op vrijdag ontslag neemt en op maandag aan de slag gaat als zzp'er om zo een paar dui zend euro meer te verdienen.'' Nergens in Europa is flex zo ge groeid als hier. En het bijzondere is dat Nederland deze ontwikkeling zelf in de hand heeft gewerkt. Schul digen wil Borstlap niet aanwijzen: ,,Ook als lid van de Raad van State heb ik dat destijds niet zo scherp ge zien'', zegt hij. Maar 'met de kennis en ogen van nu' is het bijvoorbeeld onbegrijpelijk dat de collectieve ar beidsongeschiktheidsverzekering begin deze eeuw is afgeschaft, terwijl er nu veel zzp'ers onverzekerd zijn. Herintroductie van zo'n verzeke ring heeft volgens Borstlap prioriteit, net als de invoering van een indivi dueel leerbudget, waardoor ook mensen die vroeg beginnen met werken ook op latere leeftijd nog recht hebben om zich bij te scholen. Dat mensen daar zelf over mogen beschikken - 'het is jouw geld' - zou ervoor moeten zorgen dat ook lager en middelbaar opgeleiden eindelijk meer gaan doen aan scholing. Want wie door kennisveroudering zich niet op tijd weet aan te passen aan de snelle veranderingen op de arbeids markt, loopt een groot risico zijn baan te verliezen. En dat kan vergrij zend Nederland, waar nog altijd een miljoen mensen langs de kant staan, zich helemaal niet veroorloven. Hervormingen ,,We gaan slordig om met de mensen in dit land'', meent Borstlap. De ar beidsmarkt moet meer activerend worden, zegt hij. De politiek heeft de afgelopen jaren met nieuwe wetge ving wel stappen gezet, maar daarbij kwam het meer dan eens voor dat het ene kabinet de hervormingen van het vorige terugdraaide. Zo werden bijvoorbeeld strengere regels voor ontslag weer versoepeld. Die houding kan de politiek zich niet meer veroorloven, stelt Borstlap. Geleidelijke maar gestage verande ring is nodig, om te beginnen bij de belasting op arbeid. Die moet voor ie dereen gelijk zijn, of hij of zij nou zelfstandige is of in vaste dienst. Dat zal grote consequenties hebben. ,,Er zullen zelfstandigen zijn die door het verlies van belastingvoordelen het niet zullen redden. De fiscale prikkel die de groei heeft veroorzaakt willen we eruit halen. Het aantal zelfstandi gen zal daardoor afnemen.'' Het kan zijn dat de politiek voor andere maatregelen kiest. Kom maar op, denkt Borstlap dan. Maar met de analyse die hij heeft gemaakt, zullen weinigen het oneens kunnen zijn. En daar was het zijn commissie om te doen: zorgen dat er ondanks alle po larisatie en loopgravenoorlogen ein delijk overeenstemming zou komen over de problemen. Borstlap: ,,Ik ben dan ook niet bang dat dit rapport in de onderste la verdwijnt. De politiek kan zich dat gewoon niet meer ver oorloven.'' donderdag 23 januari 2020 GO Borstlap: 'We gaan slordig om met de mensen in dit land' Laurens Kok Den Haag -Hans Borstlap, commissie Regulering van werk Steeds meer men sen werken als zelf standige of met een tijdelijk contract. Na deel is dat ze slecht zijn beschermd tegen ziekte of ontslag. FOTO HH Primavera "o.b.v. 2 personen De lente komt er alweer bijna aan, wat betekent dat we er weer lekker op uit kunnen met de fiets! Hoe leuk is het om je alvast hierop voor te bereiden door een weekend of een (mid)week te touren op een racefiets in het prachtige heuvelachtige landschap van de Algarve? Boek deze fietssportvakantie bijvoorbeeld i.c.m. Hotel Vasco da Gama***' o.b.v. halfpension in Monte Gordo, Algarve - Portugal. Prijzen zijn incl. huur Giant racefiets. X BB Meer informatie? Kijk op primaverareizen.nl Exclusief reserveringskosten en calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15