II baldErman.nl All-lnclusive Reizen NIEUWS 13 Universiteit Utrecht: grootschalig misbruik bij Jehova's getuigen een instantie die je hele leven be paalt, die je hele leven is. Daarom hoopt ze dat het rapport van de universiteit de boel open kan bre ken. ,,Het is nu niet verboden om naar de politie te stappen, maar het wordt je wel zo verteld dat je er een heel slecht gevoel bij krijgt. Je geeft geen broeder aan, dat is het devies. Ik vind dat kinderen die dit overkomt beter geholpen moeten worden. Ouderlingen moeten ge dwongen worden om aangifte te doen als hen misbruikzaken ter ore komen.'' Alarmerende verhalen Het verhaal van De Voogd werd in 2017 naar buiten gebracht door dagblad Trouw. Tegenover die krant bevestigden twee oud-ou derlingen van de kerk in Meppel haar verhaal. De publicatie in Trouw vormde uiteindelijk de directe aanleiding voor het onderzoek van de Univer siteit Utrecht, in combinatie met alarmerende verhalen over mis bruik binnen de beweging uit an dere landen. Ze heeft haar verhaal gedeeld met de onderzoekers van de Uni versiteit Utrecht, en ze heeft ook melding gedaan namens een vriendin en namens haar vader, die in de jaren 50 misbruikt werd. ,,Ik hoop dat minister Dekker aan de hand van het rapport gaat in grijpen. Pak hen de status van kerk maar af, en de bijbehorende belas tingvoordelen. Uiteindelijk is het gewoon een uitgever die boekjes en tijdschriften als De Wachttoren wil verkopen.'' Ze zoekt niet de publiciteit om met modder te gooien, benadrukt ze. ,,Dat verwijt krijg ik van mijn familie, maar dat is het niet. Ik wil dat mensen die er nu nog in zitten, of die twijfelen of ze eruit stappen, het gevoel geven dat ze niet alleen zijn. Misschien kan ik ze net dat steuntje in de rug geven dat ze no dig hebben.'' Marianne de Voogd (56) werd als tiener misbruikt door een ouderling van de Jehova's getuigen. Ze hoopt dat het kritische rapport over seksueel misbruik binnen de geloofsgemeenschap de boel openbreekt. Een overlever, noemt ze zichzelf bewust. Geen slachtoffer, die rol wil ze niet meer. Marianne de Voogd is het seksu eel misbruik in haar jeugd de baas geworden. ,,Ik had ook met een spuit in mijn arm in de goot kun nen liggen.'' Maar dat is dus niet het geval, bepaald niet. De Voogd (56) is te genwoordig cruisemanager. In maart stapt ze weer aan boord, voor een tocht over de Portugese rivier de Douro. Ze is al druk in de weer om alles te regelen, maar be halve de vertrekdatum van die cruise staat er nóg een dag rood omrand in haar agenda, en die dag is vandaag aangebroken. Onderzoekers van de Universi teit Utrecht schreven een rapport over misbruik bij de Jehova's ge tuigen, waarvan de belangrijkste uitkomsten in handen zijn van deze krant. Jehova's getuigen heb ben een ernstig probleem wat be treft seksueel misbruik, melden beschuldigingen daarover niet (of met tegenzin) aan de politie en hebben 'een verscherpt staatson- derzoek' nodig omdat zij een 'ge sloten gemeenschap' zijn. ,,Ik hoop echt dat dit er voor zorgt dat we niet meer als leuge naars worden weggezet'', zegt De Voogd. Zelf was ze 13 toen ze mis- ONDERZOEK bruikt werd. De dader was een ou derling van haar kerk in Meppel, bij wie zij en haar leeftijdsgenoot jes regelmatig over de vloer kwam. Die leerde haar - achter een boom - hoe dat nou ging, zo'n tongzoen. Hij legde zijn handen op plaatsen waar ze niet hoorden, en die van haar ook. Bij een vriendin van Ma rianne deed de man hetzelfde. Eigen rechtssysteem Het verhaal kwam uit. De man werd onderworpen aan het eigen rechtssysteem van de Jehova's ge tuigen. Hij bekende schuld en raakte zijn functie als ouderling kwijt. Daarmee was de zaak afge daan. Marianne moest maar leren leven met haar kwelduivel, von den de leidinggevenden van de kerk. Ze zag hoe de man na ver loop van tijd weer kinderen onder zijn hoede kreeg. ,,Ik zeg niet dat kindermisbruik vaker voorkomt bij de jehova's. Overal waar kinderen komen, schuilt gevaar. Maar als zoiets bij een sportclub gebeurt, komt de politie erbij. Bij de jehova's wordt het intern afgedaan, en wordt het een 'zonde' genoemd. Maar er is nogal een verschil tussen een zonde en pedoseksueel gedrag, niet?'' Net als iedere ex-getuige heeft De Voogd geworsteld met haar losmaakproces. Op haar 17de ver liet ze gedwongen de kerk, om op haar 31ste weer terug te komen. Ik wil mensen die er nu nog zitten het gevoel geven dat ze niet alleen zijn Zonder familie leven, het ging ge woon niet. Inmiddels heeft ze de kerk weer verlaten, net als een van haar broers. Een andere broer zit nog wel 'binnen'. Marianne weet hoe moeilijk het is om in opstand te komen tegen Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Salzburgerland, Kaprun all-inclusive 8 dagen Ertsgebergte, Saksische zilverroute all-inclusive 10 dagen Tossa de Mar all-inclusive 12 dagen Costa Dorada all-inclusive 5 dagen Eifel all-inclusive 5 dagen Moezel en Rijn all-inclusive donderdag 23 januari 2020 'Noem ons geen leugenaars' Marianne de Voogd wil dat niet langer gezwegen wordt over misbruik. foto vincent jannink Sander van Mersbergen Utrecht Onderzoekers van de Univer siteit Utrecht ontvingen 751 meldingen van misbruik, mogelijk hebben dezelfde personen meerdere meldin gen gedaan. In totaal hebben de jehova's in Nederland zo'n 30.000 leden. 52 procent van de meldingen is gedaan door mensen die niet meer bij de kerk horen. Van de meldingen gaat 4 procent over misbruik door een ouderling van de kerk. Het merendeel vond bui ten de kerk plaats, in de fami liekring of bij leden thuis. De jehova's stellen op basis daar van dat het misbruik voorna melijk niet-institutioneel was. Ze vinden het bovendien on terecht dat het misbruik door ouderlingen direct aan hun re ligie wordt gekoppeld. Dat is discriminerend, aldus de orga nisatie. —Marianne de Voogd, klokkenluider Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13