EUWS 11 ASML PETER WENNINK ASML-topman Peter Wennink is niet bang dat Chinezen zijn superchipmachine nabouwen. ASML staat centraal in een internationale rel, nu de overheid onder druk van de VS een exportvergunning weigert. Er kunnen meerdere rede nen zijn om een export vergunning voor een ge avanceerde chipmachine van ASML te weigeren. Maar angst voor kopieergedrag van de Chine zen zou daar niet bij moeten zit ten, vindt Peter Wennink topman van ASML. „Vijftien jaar geleden is het al eens geprobeerd. Hij werkt nog steeds niet.'' Dat geldt al hele maal voor de chipmachine waar het nu om gaat die werkt met ex treem ultraviolet (EUV) licht, zegt Wennink. „Je kunt de onderdelen van deze machine proberen na te maken en die dan in elkaar zetten. Maar dan werkt die machine nog niet zonder de begeleiding van onze systeemingenieurs en soft- warespecialisten.'' Wennink reageert op de com motie over de levering van dit nieuwste model chipmachine aan een Chinese klant. De overheid houdt, onder Amerikaanse druk, een exportvergunning tegen. Deze machine maakt chips met de kleinste details die nog waardevol ler zijn in de nieuwste mobieltjes, maar ook in een oorlogsdrone of kruisraket. Om die laatste reden valt de technologie onder het zo geheten Verdrag van Wassenaar, waardoor voor de machine uit Veldhoven een exportvergunning nodig is. Over dit soort overwegingen laat Wennink zich niet uit. „Dat is een afweging die de politiek moet maken en daar hebben wij ons aan te houden. Maar we doen al dertig jaar zaken met China en al twintig jaar met de klant waar het nu over gaat. Die produceert trouwens chips die gewoon op de chipmarkt over de hele wereld worden ver handeld.'' Wennink wil met plezier uitleg gen waarom hij niet bang is dat China een chipmachine na zal ma ken. „Dat komt omdat wij een sys teemintegrator zijn. Wij brengen technologie van honderden be drijven, onze toeleveranciers in de brainportregio en daarbuiten, bij een tot een werkende machine bij de klant. Zo'n machine heeft 80.000 onderdelen waarvan er veel zeer complex zijn. Neem het Duitse bedrijf Carl Zeiss. Deze technologiepartner van ons maakt Tien jaar ASML voor onze machines lenzen, spie gels en andere optische onderde len. Er is geen bedrijf op de wereld die ze dat nadoet. Als extra beveili ging hebben we bovendien onze machines helemaal vol sensoren zitten. Zodra die iets ongewoons detecteren, gaat er bij ons in Veld hoven meteen een alarm af.'' Ook ziet Wennink niet hoe China profijt kan hebben van een nagemaakte machine. „Hoe zie je dat voor je? Het lukt je nooit om het stiekem te doen, want je moet heel veel specialisten erbij betrek ken. Als het dan toch zou lukken, komen ze met chips op de markt waarvan de herkomst niet kan worden achterhaald. Dat kunnen we altijd aanvechten, want uiter aard testen we de wetten rond in tellectueel eigendom van ieder land waarnaar we exporteren. En de tijd is allang voorbij dat dit in China niet goed is geregeld. Dat willen ze zelf ook omdat ze hun eigen technologie, bijvoorbeeld op het gebied van 5G mobiele com municatie, maar al te graag willen beschermen. Die regels gelden ook voor onze machines.'' Wennink zegt rustig af te wach ten wat het besluit van minister Kaag over de exportvergunning (x 1000) 20 15 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 zal zijn. „Daar wachten we op en als de vergunning niet afkomt le veren we deze machine wel aan een andere klant. Ik kan gerust zeggen dat deze kwestie nul im pact heeft op ons bedrijf. Er is in de chipmarkt behoefte aan een aantal EUV-machines en als we ze niet aan de ene klant leveren zal er bij andere klanten meer behoefte zijn. We leveren waar dat mag.'' Afwachten Maar als de levering niet doorgaat is China boos en als zij wel door gaat de Verenigde Staten. Met beide landen heeft ASML nauwe banden. Maar Wennink vindt niet dat hij in de positie is hiervoor sce nario's op te stellen. „De realiteit is toch altijd anders, dus hou ik me er liever niet mee bezig. Het is voor ons gewoon afwachten wat er gebeurt. Binnen de groep van 42 landen die meedoen aan het Was senaarverdrag kunnen we zonder problemen leveren. Natuurlijk ho pen we we op de vergunning, an ders hadden we de order niet geac cepteerd. Hoe de VS daarop re ageert zien we dan wel weer.'' Die nieuwe chipmachines van ASML zorgen niet alleen voor dis cussie, maar ook dat de omzet van het bedrijf blijft stijgen, zo meldde ASML. In het vierde kwartaal van 2019 werden er acht van de veelbe sproken machines verkocht en werden er opnieuw negen besteld. Dit laatste droeg bij aan het totaal van 11,7 miljard euro aan orders over het hele jaar. De omzet over het vierde kwartaal was met 4 mil jard euro een record, tegen 2,99 miljard in het vorige kwartaal. De jaaromzet over 2019 was hoger dan verwacht en kwam op 11,82 miljard euro uit, tegen 10,94 miljard een jaar eerder. De winst van het be drijf bleef gelijk en was 2,59 mil jard euro. Thaise groet van ontsnapte 'Misschien lek door Citrix-gat' V Verkrachters later aan galg donderdag 23 januari 2020 ASML-topman Peter Wennink: ,,De vergunningkwestie heeft nul impact op ons bedrijf.'' foto reuters EUV brings cost reduction and complexity reduction with respect to multiple patterning immersion A5ML 30nm 40nm 'Wij zijn niet bang voor kopiërende Chinezen' Harrie Verrijt Veldhoven ASML gaat ervan uit dat ook 2020 een jaar van groei wordt. Werknemers Koers Omzet 10 (miljard euro) Winst (miljard euro) TURNHOUT Oualid Sek- kaki, die op 19 december ontsnapte uit de gevange nis in Turnhout, lijkt naar Azië te zijn gevlucht. De gevangenisdirectie kreeg maandag een aangetekend postkaartje van hem: „Groeten uit Thailand'', stond erop. Hij bezorgde ook zijn gevangenisbadge terug. Sekkaki (26) ont snapte door met enkele medegevangenen over een muur te klimmen. De crimi neel knipte kabels van 10.000 volt door en liet zich via touwen naar bene den zakken. DEN HAAG Na het gat in de beveiliging van Citrix heb ben tot nu toe 29 organisa ties aan de Autoriteit Per soonsgegevens gemeld dat ze een mogelijk datalek hebben. Dat wil niet zeg gen dat er echt gegevens zijn gestolen. Volgens de privacywaakhond hebben de melders het uit voorzorg gemeld. Namen noemt de autoriteit niet. Honderden Nederlandse bedrijven, overheden, ziekenhuizen, onderwijsinstellingen en andere organisaties ge bruiken Citrix. Werknemers kunnen via de systemen van afstand werken. In de cember ontdekte Citrix dat er een gat in de beveiliging zat. Tientallen gebruikers hebben tijdelijk hun syste men uitgezet. DELHI India gaat de ver krachters van een studente op 1 februari verhangen. Op 16 december 2012 nam de 23-jarige verpleegkun- destudent Jyoti Singh met een vriend een bus naar huis. Enkele momenten later stapten de daders in. De buschauffeur zat in het complot en sloot de deu ren. Een voor een vermink ten en verkrachtten ze de studente. Ze stierf twee weken later. De mannen zouden aanvankelijk giste ren worden verhangen, maar dat is uitgesteld tot 1 februari. Naar verwachting zal een beul van Uttar Pra desh de executie uitvoeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11