II €349 vroegboekvoordelen 8 NIEUWS PASSEND ONDERWIJS ZORGLEERLINGEN Ook dit schooljaar zitten er ruim tweeduizend extra leerlingen op speciale scholen. Het plan om meer kinderen die zorg nodig hebben in gewone klassen te houden, komt niet van de grond. Basis school De Kroevendonk in Roosendaal bewijst dat het wél kan. Wij kijken niet naar wat leerlingen niet kunnen, wij kijken naar wat ze wél kunnen Alléén te boeken op Sunweb.nl Profiteer nu van de Appartementen Oasis Duna Hotel Hl O Ocean Suites Terwijl meester Carlos nog snel iets op het bord schrijft, houdt hij een jongetje vast dat met het hoofd op zijn schouder ligt. Het is de 8-jarige Lars*, een leerling met het syndroom van Down. ,,Af en toe wil hij even knuffelen", legt meester Carlos uit. Sinds dit schooljaar zit Lars in groep 4/5 van De Kroevendonk. Met een aangepaste tafel en stoel, aparte lesmethoden en eigen begeleiders, maar hij zit wél in een gewone klas. Dat kan op de meeste basis- en middelbare scholen nog niet. Die verwijzen juist steeds meer kinderen door naar het speciaal onderwijs, omdat ze hen niet de zorg kunnen geven die ze nodig hebben. Terwijl het totale aantal leerlingen in het re guliere basisonderwijs dit schooljaar is gedaald, kreeg het speciaal (basis)onderwijs er juist leerlingen bij. Na de invoering van de wet Passend onderwijs in 2014/15, waar bij meer kinderen die extra zorg nodig hebben in gewone klassen moeten blijven, kromp het speciaal onderwijs alleen in de eerste twee jaren ietsjes. Ondersteuning Op De Kroevendonk peinzen ze niet over doorverwijzen. ,,Als wij ja zeg gen tegen een kind, is het ook ja'', zegt directeur-bestuurder Teun Dekker beslist. De basisschool heeft leerlingen met het syndroom van Down, met autisme en met ernstige diabetes. „Eigenlijk wil ik dat zo helemaal niet zeggen. Hier zitten gewoon kinderen die onderwijs krijgen met de ondersteuning die ze daarbij nodig hebben. Wij kijken niet naar wat leerlingen niet kunnen, wij kijken naar wat ze wél kunnen.'' De invoering van de wet Passend onderwijs veranderde op deze basis school helemaal niets. De Kroeven- donk besloot al twintig jaar geleden om meer kinderen die wat extra's nodig hebben in de gewone klassen te houden. ,,Dat ging echt niet van de ene op de andere dag, hoor. Vooral in het begin verwezen we heus nog wel door naar het speciaal onderwijs. Werkdruk Maar dat is de afgelopen jaren slechts één keer gebeurd, zegt Dekker. Twee jaar geleden zat er een jongetje in de kleuterklas dat niet sprak en zwak begaafd was. ,,Het lukte niet om het juiste onderwijsaanbod te organise ren. Het ging gewoon niet.'' Die ene doorverwijzing voelde toen als een zware belasting. ,,Ik dacht: er komen mensen uit Duits land en Vlaanderen bij ons kijken en nu moet ik verwijzen. Maar uiteinde lijk kiezen we altijd in het belang van de kinderen.'' In principe staat de school voor alle leerlingen open. Bij een aanvraag buigen de leerkrachten, intern be geleiders, onderwijsassistenten en directie zich meteen over de vraag: wat hebben we nodig om dit kind in de klas te hebben? Dat gaan ze rege len. Dat geldt ook voor leerlingen die allang op de school zitten. Laatst kreeg een jongen uit groep 7 een vrij ernstige vorm van diabetes. ,,Nooit eerder hadden we een leerling met diabetes, dus we hadden er nooit iets mee gedaan'', aldus Dekker. Intern begeleider (ib'er) Katinka Dekker klopte aan bij de diabetesverpleeg- kundige van een nabijgelegen zie kenhuis. ,,Die is op school gekomen om ons hele team te informeren over diabetes en wat er in welke situaties moet gebeuren.'' Prikken behoorde ook tot de opties, een handeling waarop veel andere scholen afhaken omdat ze die te medisch vinden. Ib'er Dekker: ,,Er waren een paar mensen die het prikken zagen zitten. We zorgden dat een van hen altijd aan wezig was.'' Uiteindelijk bleek het niet eens nodig. De leerling had het prikken snel zelf onder de knie. Nog een voorbeeld van hoe het op deze school werkt. Er kwam een aan vraag van ouders voor hun 2-jarige zoon, die via een pijpje in zijn hals ademde. ,,Toen waren er serieuze dinsdag 21 januari 2020 GO De Kroevendonk verwijst niet Ellen van Gaaien Roosendaal —Teun Dekker, directeur De Kroevendonk Sunweb per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Vanaf per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen "Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. LOGIES Spanje - Fuerteventura - Corralejo Mooie tropische tuin Vermaak voor jong en oud Groot zwembad en waterglijbanen Sunweb is aangesloten thuiswinkel waarborg HALFPENSION Spanje - Fuerteventura - Corralejo Twee ruime zwembaden Strand en centrum op loopafstand Ruime suites met stijlvolle inrichting Scan de QR-code en bekijk al de Vroeg boek Deals online!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8