7 Wat geeft Harry nu precies op? QUEEN LEIDERSCHAP Onze hoop was dat we de koningin, onbetaald, konden blijven dienen Dat is hard aangekomen bij Harry, bleek toen hij zondag een geëmotio neerde speech hield bij een liefdadig heidsbijeenkomst. ,,Het doet me groot verdriet dat het zover heeft moeten komen", zei hij. ,,De beslis sing die ik voor mij en mijn vrouw heb genomen, is niet lichtvaardig ge nomen." Met de volgende woorden liet hij doorschemeren dat de toe komstige constructie niet zijn voor keur heeft: ,,Onze hoop was dat we de koningin konden blijven dienen, zonder daarvoor een toelage te ont vangen. Helaas was dat onmogelijk.'' Prins William en prins Harry be schreven hun oma in een BBC-docu- mentaire ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van de Queen eens als 'The Boss'. „Meestal zie ik haar als de baas, maar heel soms als mijn oma'', zei Harry toen. Dat spanningsveld was de afgelopen weken misschien wel groter dan ooit. De koningin benadrukte dit week end in haar persoonlijke statement dat ze erg gesteld was op het gezin Sussex. ,,Harry, Meghan en Archie zullen altijd zeer geliefde leden van mijn familie zijn'', schreef ze. ,,We hopen dat de overeenkomst die we hebben gesloten hun de kans geeft een gelukkig en vreedzaam leven op te bouwen.'' Het zijn de woorden van een liefhebbende oma. The Firm Maar in de verklaring van het paleis die daarop volgde stonden de details van het akkoord tussen Buckingham Palace en het gezin Sussex. Daarin was de toon koeler: voor vrijheid be taal je een prijs in de Britse konink lijke familie, niet voor niets ook wel 'The Firm' genoemd. Binnen de 'firma' geldt: zaken zijn zaken, nie mand is belangrijker dan de kroon. Op 93-jarige leeftijd heeft koningin Elizabeth de touwtjes in Buckingham Palace nog altijd stevig in handen. De rigoureuze beslissing om Harry en Meghan uit het Britse koningshuis te zetten, laat zien dat zij nog steeds de baas is. e is de langst regerende monarch ter wereld: over twee weken zit koningin Elizabeth II 68 jaar op de Britse troon. Tijdens haar regeerperiode maakte ze - tot nu toe - veertien premiers mee, ontmoette ze dertien presidenten van de Ver enigde Staten en overleefde ze elke crisis waarin de royals belandden. Steevast professioneel, rolvast en hardwerkend. Haar kinderen en kleinkinderen zijn van minder onbesproken gedrag. Meerdere keren leken schandalen de Windsors te veel te worden. De breed uitgemeten affaires binnen het huwelijk van Charles en Diana, de scheidingen van zowel prins Andrew als prinses Anne en de geruchten over het vreemdgaan van haar eigen man: uiteindelijk gleed het allemaal van de Queen af. Ze overwon de boosheid van het Britse volk over haar ijskoude reactie op de dood van Diana en zelfs de beschuldigingen van betrokkenheid bij het misbruik schandaal van Epstein aan het adres van zoon Andrew lijken haar niet van haar stuk te brengen. Altijd lost Eli zabeth het op, en altijd herwint ze de harten van het Britse volk. En nu, in de herfst van haar carrière als vorst, voelt ze zich gedwongen haar klein zoon Harry uit de koninklijke familie te verwijderen. Een harde beslissing die haar zwaar moet zijn gevallen, maar die voor de koningin onvermij delijk was: parttime royal, dat bestaat in haar optiek niet. Frictie Harry en Meghan kondigden twee weken geleden aan dat ze een stapje terug wilden doen: meer vrijheid en minder koninklijke verplichtingen. Maar afgelopen week werd tijdens crisisgesprekken duidelijk dat daar geen sprake van was: zo'n tussen vorm zou te veel frictie opleveren. De koningin is bang dat het koninklijk huis in diskrediet gebracht wordt als Harry en Meghan te veel hun eigen gang gaan, terwijl ze tegelijkertijd nog wel de koninklijke status en pri vileges hebben. Dit weekend kon digde het paleis dan ook aan dat het dinsdag 21 januari 2020 GO Soms liefhebbende oma, meestal bikkelharde Boss Koningin Elizabeth kijkt naar Meghan, die in 2018 in het huwelijk treedt met haar klein zoon Harry. foto afp —Prins Harry stel de werkzaamheden voor de Britse koninklijke familie volledig zal neerleggen. Voorlopig geeft Harry, zesde in de lijn van troonsopvolging, 'voor de rust en vrede' van vrouw Meghan en baby Archie vier koninklijke rechten op. Maar wat betekent dat? Royal tykenners geven hun visie. Eefje Oomen Rotterdam/Londen j Predicaat Vanaf nu worden de aan- I spreektitels 'Zijne of Hare Ko ninklijke Hoogheid' niet meer ge bruikt. Dit omdat er afstand moet worden gecreëerd tussen even tuele schnabbels van de twee en de Queen, zo legt Marc van der Linden, hoofdredacteur van Royalty, uit. „Stel dat Meghan een make-uplijn begint, dan kan een aanprijzing als 'make-up by Her Royal Highness' een smet werpen op het Britse koningshuis." Maar - let op - Harry is niet ineens prins af, hij blijft Prince Harry. 2 Officiële taken The Queen besloot dat alle klussen voortaan taboe zijn. Fred Lammers, schrijver van een aantal boeken over ons konings huis, vindt dat wel logisch. ,,Het publiek zou anders niet meer goed begrijpen waar hij namens de koningin optreedt en waar niet.'' Zijn koninklijke glans zal doffer worden. De Vlaamse ko- ningshuizenkenner Jan Van den Berghe: ,,Hoe minder hij als prins optreedt, hoe minder men hem zo zal zien.'' 3 Geld Harry ziet af van een toe lage en zegt nu ook toe de peperdure verbouwing van Frog- more Cottage, hun stek in Enge land, zelf op te hoesten. De prins, die miljoenen erfde van moeder Diana, kan het ook wel lijden. In de toekomst zal het paar, ver wacht Van der Linden, mogelijk in het 'lezingencircuit' opduiken. Waar Harry écht mee binnen zou lopen: memoires. Lammers: ,,Ik denk niet dat hij daar ooit aan be gint. Dan zou de breuk met zijn familie totaal zijn.'' 4 Militaire posities De militaire status opgeven valt Harry volgens intimi het zwaarst en Lammers begrijpt wel waarom. ,,Harry heeft niet zomaar militaire titels gekregen maar er ook echt iets voor gedaan, bij voorbeeld tijdens zware missies in Afghanistan." Suse van Kleef Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7