Tijdelijk museum in de Blaauwe Hoeve 7 ROADTRIP MET OUDE AMBULANCE LOEK EN NIKA SCHEEPERS/ Dochter Nika wilde na haar vwo-examen dolgraag de wijde wereld in. Vader Loek Scheepers spaarde jaren om eerder met pensioen te kunnen en nog eens door de Sahara te trekken. 'Waarom gaan we niet samen?' En niet pas over tien jaar, maar nu. Wat begon als grapje, wordt nu echt serieus. Op 25 januari ver trekt het tweetal richting Noord-Afrika. De oude Mercedes-ambulance uit 1965 is er bijna klaar voor. 27 jaar lang stond de auto zonder versnellingsbak en motor weg te roesten in de schuur achter het huis. Loek (55) was er aan gehecht en wilde hem niet wegdoen, maar hij had ook het geld niet - met twee opgroeiende kinderen - om de oldtimer op te knappen. Toen overleed zijn moe der Lies en kwam er wat geld vrij. Hét moment om het oude beestje vanonder het stof te halen en de naam Ut Lieske te geven. Een jaar lang werkten vader en dochter (nu 18) samen aan de ombouw tot camper. Campertje, welbeschouwd. Want met een matras erin is de achterbak vol. ,,Een beetje krap, maar wel knus natuurlijk." De laatste weken zijn de twee elk vrij moment bezig om Ut Lieske klaar te maken voor de grote reis. Niets wijst er nog op dat de auto tot vo rig jaar nog een wrak was. In de bodem hebben ze ingenieuze bergruimtes gemaakt. Een zonne- paneel op het dak voorziet de tele foons en het koffiezetapparaat van stroom en een zwarte watertank op het dak moet als douche gaan dienen. Een nichtje maakte nieuwe lederen bekleding en voor de veiligheid kwamen er 'toch maar' gordels in. Pech Vandaag hangen Loek en Nika de gordijntjes van oranje-bruine tweedstof op en monteren ze een boekenplankje boven de stoelen voor alle taal- en reisgidsen én de duur om deze nog te vervangen. Zenuwachtig? Best wel. Hij neemt zijn jonge dochter toch mee naar landen waar veiligheid 'een dingetje' is en waar mannen en vrouwen in publieke ruimtes niet altijd samen mogen verblijven. ,,We kunnen waarschijnlijk niet samen even een kopje koffie gaan drinken in het café.'' En Loek weet van zichzelf dat hij naïef kan zijn en weinig gevaar ziet. ,,We hebben beloofd elkaar niet in de steek te laten.'' Nika ziet het allemaal wel. Ze zal haar vader, wiens mond amper stil staat, vast wel eens beu zijn. ,,Ik fluit hem wel terug als hij door drijft." Het liefst had ze onderweg allerlei hulpprojecten aangedaan, maar dat zag Loek niet zo zitten. ,,Dan hadden we een crowdfun- dingsactie moeten starten en ben je verplicht om iets terug te doen voor de mensen die hebben gedo neerd. Misschien egoïstisch, maar ik wil ook gewoon vakantie vie ren." Wel gaan ze in Thessaloniki in Griekenland helpen bij de opvang van vluchtelingen. Een mooi com promis, vinden ze zelf. Ze hebben er vooral veel zin in. Emotioneel zal hun vertrek hoe dan ook zijn, want het is niet zeker dat Loeks' terminaal zieke broer er na terugkeer nog is. ,,Maar hij zegt ook: gaan!" Koran. De reis gaat naar Algerije, Tunesië, Italië, Albanië en Grie kenland. Om dan nog door te gaan naar Turkije en Iran. Tenminste, als Ut Lieske het zo lang volhoudt. ,,Ik verwacht dat we wel een keer pech zullen krijgen. Minstens één keer", denkt Nika optimistisch. De generale repetitie, een proef rit naar Limburg, verliep laatst be paald niet vlekkeloos. De wielbou- ten braken af. Loek knijpt hem ook een beetje of de versnellingsbak het houdt. ,,Hij lekt wel een beetje." Maar het is nu te laat en te HULDE ZorgSaam-locatie de Blaauwe Hoeve in Hulst verandert morgen in een museum. Het leven tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding van Zeeuws-Vlaande- ren staan centraal. Bewoners van het verpleeghuis zijn vaak zelf niet in staat om een bezoek te brengen aan een mu seum. Daarom haalt De Blaauwe Hoeve het museum naar de men sen toe. Om 10.00 uur wordt het tijdelijke museum in de Truffino- zaal geopend met een demonstra tie doedelzak spelen. Tot 16.00 uur is er van alles te zien en doen. Naast een tentoonstelling met spullen en foto's uit de Tweede Wereldoorlog is er speciale aan dacht voor de toren van de basi liek: die werd in 1944 eraf gescho ten. Ook worden er films vertoond en is er een presentatie over de communicatie-apparatuur die in de oorlog werd gebruikt. Een veld keuken laat zien hoe de soldaten in de oorlog kookten en er worden liedjes uit die tijd gezongen. Als het niet regent, staan er buiten ook voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Toegang is gratis en ook niet-bewoners kunnen het museum bezoeken. Het hele pro gramma staat op zorgsaam.org. dinsdag 21 januari 2020 'Op pad zo lang Ut Lieske het volhoudt' Pascalle Cappetti Koewacht Kijk op de site bij /video Met een oude ambulance op roadtrip De oude ambulance Ut Lieske is de komende 6 maanden de reis genoot van Loek Scheepers en zijn dochter Nika. foto peter nicolai De Mercedes uit 1965 moest eerst een flinke opknapbeurt krij gen. foto familie SCHEEPERS AXEL ,,Hoe we el kaar kennen? Alma de Poorter-van Bastelaar (90) moet even diep in het verleden duiken om te achterhalen waar ze haar man Constant de Poorter (94) van kent. ,,We kwamen elkaar tegen als we uitgingen. In de bioscoop in Hulst of op de kermis." Het paar vierde gisteren dat het 65 jaar gele den trouwde in Vogel waarde. Constant werkte 27 jaar bij Yara. Inmiddels woont het paar in Axel. FOTO ANNE HANA Sophie Stockman Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54