Herdenking Watersnood Kruiningen trekt mensen van heinde en verre Steuntje in de rug voor campinghouders 7 Opinie ALCOHOLBELEID KAPELLE De ophef bestaat vooral uit het feit dat onder nemers niet eerst een waarschuwing krij gen, maar gelijk een torenhoge boete. Die boete, van 1360 euro, is volgens velen buiten proporties. Voor hetzelfde bedrag kan je volgens de ANWB namelijk in een auto zonder remverlichting (€140,-) met 169 km/u over de snelweg (€431,-), terwijl je met de telefoon in je hand (€240,-) en zonder de gordel om te doen (€140,-) rechts inhaalt (€240,-). Daarna is er binnen de 1360 euro nog net ruimte om de auto dubbel geparkeerd weg te zetten (€95,-) en zelfs dan hou je nog 74 euro over voor een hapje en een drankje. Intentie helder Maar goed, de intentie van Kapelle is helder. Alles is geoorloofd om het doel, geen druppel alcohol voor minderjarigen, te bereiken. Ook het tot in het absurde naleven van regeltjes die zijn verzonnen om tot dat doel te komen. Regel tjes ook die zijn verzonnen door mannen en vrouwen die stammen uit een tijd waarin het nog heel gewoon was om voor je achttiende verjaardag alcohol te nuttigen. Zij proberen nu de jeugd te behoeden voor wat zij zelf vroeger wel heb ben gedaan. Dat riekt toch een beetje naar schijnheiligheid en hypocrisie. Laat die volwassenen die het zo goed voor hebben met onze jeugd dan op zijn minst zelf het goede voorbeeld geven. Want alcohol is ook niet goed voor volwassenen. Daarnaast moet je als overheid ook niet de overtuiging hebben dat al- coholgebruik door jongeren uitge bannen kan worden door onder nemers strenge regels op te leggen. Drinkende jongeren zijn van alle tijden en laten zich niet allemaal tegenhouden door overheidsre gels. Vanachter een bureau is het erg makkelijk om te zeggen hoe het in een café, restaurant, sport kantine of hotel moet toegaan. In de praktijk ligt dat echter vaak heel anders. En een foutje maken we allemaal wel eens op het werk, al leen kost zo'n foutje in de horeca gelijk 1360 euro. De vraag is of je dat die vrijwilli ger in een voetbalkantine of die student die in zijn vrije uurtjes wat bijverdient in een café, wel kan aanrekenen. En is het ook niet te veel gevraagd van een onderne mer om die (met zulke grote ge volgen) verantwoordelijk te hou den voor elk foutje van één van de medewerkers? Wil degene die nooit een fout maakt op zijn werk nu even zijn hand opsteken. Kapelle zou er goed aan doen het handhavingsbeleid aan te pas sen. Want het huidige biedt te veel ruimte voor discussie en onbegrip. Elke scheidslijn die je trekt is na melijk arbitrair. Of die lijn nu ligt op 18, 25 of zelfs 30 jaar, altijd blijft er een schemergebied waarbij het aankomt op inschatting. Als de overheden willen blijven handhaven is dat schemergebied maar op één manier te voorkomen: stuur die loktiener met pensioen en laat iedereen een ID-bewijs to nen bij aankoop van alcohol. Zon der ID geen druppel meer. Maar dan ook voor opa achter de rolla- tor. Kruiningen Het zijn al tien jaar lang onmisbare onderdelen op de jaarlijkse bijeen komst in Kruiningen waar de slachtoffers van de watersnood ramp van 1953 worden herdacht. ,,En tot nu toe is het ook altijd ge lukt om elk jaar iemand te vinden die een ooggetuigenverslag geeft. Dat wordt wel steeds moeilijker", zegt Sjaak van Loo van comité Herdenkingen Kruiningen. Niet iedereen praat gemakkelijk over de ingrijpende gebeurtenis sen. Bovendien worden de men sen die de ramp bewust hebben meegemaakt steeds ouder. Daar naast willen de organisatoren ook het liefst elk jaar een andere oog getuige uitnodigingen. Van Loo heeft dit jaar Paul van der Maas bereid gevonden zijn herinneringen te delen. ,,Hij woonde in 1953 in Kruiningen en vertelt over zijn belevenissen en die van zijn vader. Hij heeft zijn ouders, dus de grootouders van Paul, gered." Net als vorig jaar, zorgt ook mu- ziekvereniging EMM voor een muzikale omlijsting. Volgens Van Loo heeft de herdenking onder tussen een tamelijk hoog reünie gehalte gekregen. ,,Veel mensen die al lang niet meer in Kruinin- gen of omgeving wonen, komen elk jaar naar de herdenking. Na dien is er altijd gelegenheid om een kopje koffie en thee te drinken en samen te zijn." In de kerk zullen ook weer af drukken en dia's uit de grote col lectie watersnoodfoto's van Sjaak van Loo worden vertoond. De bij eenkomst begint 1 februari om 19.00 uur en eindigt met het leg gen van de kransen en de bloemen bij het monument naast de kerk. Tholen Thoolse ondernemers in de ver- blijfsrecreatie (zoals park- en cam pinghouders) kunnen voortaan een steuntje in de rug krijgen als ze plannen hebben om hun bedrijf verder te ontwikkelen. Daarvoor wordt tot en met 2021 een budget van 20.000 euro be schikbaar gesteld door de ge meente. Camping- en parkhouders kunnen een beroep doen op dat fonds als ze plannen hebben om hun onderneming verder te ont wikkelen. Per aanvraag wordt maximaal de helft van de kosten vergoed, met een maximum van 5000 euro. Met dat geld kan een externe ex pert worden ingehuurd. Bijvoor beeld een toeristisch adviseur die kan helpen bij het ontwikkelen van een nieuw bedrijfsplan of een ont werpbureau dat een landschappe lijk inrichtingsplan kan maken. De eis is wel dat de nieuwe ontwikke ling van het bedrijf bijdraagt aan kwaliteitsverbetering. Ondernemers die een beroep willen doen op het budget, wacht eerst een intakegesprek met pro vinciaal economisch bureau Impuls en Recron, de vereniging van re creatieondernemers, waarin de uit daging voor het bedrijf besproken wordt. dinsdag 21 januari 2020 Loktiener moet maar met pensioen In Kapelle is onrust ont staan onder horeca-on- dernemers. Een loktie ner heeft daar voor vette boetes gezorgd. Meer dere bedrijven moeten 1360 euro aftikken omdat ze alcohol zouden hebben verkocht zonder een ID-bewijs te vragen. Toch was de koper in al die gevallen wel degelijk 18 jaar. Willem Adriaansens Kapelle Het voorlezen van de namen van de 77 Reimerswaalse slachtoffers, een toespraak van de burgemeester, de samen zang in de Johanneskerk en na tuurlijk de kranslegging bij het monument van Jan Wolkers. Michiel Bouwman Biertje? Dan altijd je ID laten zien, ongeacht je leeftijd. foto gpd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52