II China: de mens kan coronavirus doorgeven NIEUWS 3 Extra beveiligde unit maakt isoleren crimineel mogelijk PANDA'S PAREN Het dodelijke virus woedt voor namelijk in de provincie Hubei in China en kan zowel mensen als dieren besmetten. Volgens Chinese staatsmedia zijn er tot nu toe 217 besmettingen geregis treerd. Zeker drie mensen zijn aan het virus overleden. Gisteren werden voor het eerst ook be smettingen op andere plekken in China gemeld. De klachten door het virus kunnen variëren van een gewone verkoudheid tot ernstig nierfalen. Onderzoekers melden dat het coronavirus is ontstaan op een markt in de Chinese stad Wu han, in Centraal-China. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) liet afgelopen weekend weten alert te zijn op het virus. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft zijn reisadvies naar de Chi nese regio rondom de stad Wu han aangepast. 'Vermijd contact met zieke mensen, pluimvee- en vismarkten en -producten en was steeds goed uw handen', al dus het departement. Het coronavirus wordt ge vreesd omdat het verwant is aan het virus dat Sars veroorzaakt. Aan die ziekte overleden in 2002 en 2003 bijna achthonderd men sen in 37 landen na een uitbraak in China. ,,Hoe meer van dit soort gevaarlijke en roekeloze gedetineerden we bin nen trekken, hoe meer plekken we voor hen nodig hebben'', zegt mi nister Sander Dekker van Rechts bescherming. Het ministerie van Justitie en Veiligheid komt met de details en de openingsdatum (1 maart), niet toevallig kort nadat vier Marokkaanse Fransen zondag probeerden de beruchte crimineel Omar L. te bevrijden. Dekker wil om veiligheidsrede nen nog niet zeggen in welke ge vangenis de nieuwe extra bevei ligde vleugel komt. Wel dat deze plaats biedt aan maximaal twaalf gevangenen. ,,We zien helaas dat er steeds meer criminelen zijn die na hun veroordeling niet berouwvol in de gevangenis gaan zitten naden ken over de toekomst, maar die vol harden in criminele praktijken." Voorlopig wordt begonnen met één extra beveiligde unit ergens in één gevangenis in Nederland. Dek ker zegt dat er meer zullen volgen 'als dat nodig is'. De bewindsman houdt er sterk rekening mee dat dat het geval is. ,,Al zal niet elke gevan genis in Nederland zo'n afdeling krijgen. Maar je ziet wel dat gevan genissen zich steeds meer speciali seren. We hebben centra voor gede tineerden met psychische proble- men, inrichtingen voor stelselma tige daders, voor drugsverslaafden en draaideurcriminelen. En nu dus ook een gevangenis met extra be veiliging voor dit soort zware cri minelen.'' Boeiluiken Het beveiligingsregime in die nieuwe unit is strenger dan in ge wone gevangenissen, maar minder heftig dan in de Extra Beveiligde In richting (EBI) in Vught. In de nieuwe beveiligingsunit is extra personeel, komt een aparte extra beveiligde entree, worden crimine len gelucht in een aparte luchtkooi en krijgen de cellen boeiluiken. Door deze voorziening kunnen ge detineerden al in hun cel geboeid worden. Ook worden telefoonge sprekken standaard afgeluisterd en is er extra toezicht op bezoek. Ge vangenen in de nieuwe extra bevei ligde unit mogen onderling niet of nauwelijks contact hebben en zeker niet met 'gewone' gedetineerden. De Dienst Justitiële Inrichtingen gaat straks bepalen wie er in de nieuwe gevangenisvleugel ge plaatst moet worden. Het kan gaan om gedetineerden die net veroor deeld zijn, maar ook om veroor deelden uit de EBI in Vught die overgeplaatst worden. Van elke ge detineerde in Vught wordt elk half jaar getoetst of die daar nog moet Hoe meer roekeloze criminelen we binnen trekken, hoe meer plekken nodig zijn blijven. ,,We hebben al de moge lijkheid om een gedetineerde bin nen een gevangenis apart te behan delen, maar isoleren is nog altijd moeilijk. Dat proberen we met deze nieuwe unit op te lossen'', zegt woordvoerster Eveline Petit. Overigens blijven ontsnappings pogingen van vluchtgevaarlijke topcriminelen nog steeds een re den voor overplaatsing naar de EBI in Vught. Dat gebeurde eergisteren dus ook met Omar L. De vier mannen die zondag zijn aangehouden in verband met de ontsnappingspoging van L., hebben de Franse nationaliteit en een Ma rokkaanse achtergrond. Alle vier komen uit de Parijse banlieues. De Fransen worden ervan ver dacht dat ze zondag met een busje tegen de entree van de gevangenis in Zutphen zijn geknald. De wagen vloog daarna in brand. De vier mannen werden later opgepakt, toen een melding was binnengeko men over een auto met vier moge lijke verdachten bij Zevenaar. Bij Wehl werden de Fransen aange houden. Onduidelijk is hoe de verdachten Omar L. (29) wilden bevrijden. L. is na het spektakel meteen overge bracht naar de extra beveiligde ge vangenis in Vught. Dat is niet de eerste keer dat hij moet 'verhuizen'. Begin vorig jaar werd hij met spoed overgeplaatst (hij zat in de gevange nis in Krimpen aan den IJssel) om dat er plannen bestonden hem bin nen de gevangenismuren te ver moorden. De tot levenslang veroordeelde crimineel Omar L. werd vorig jaar samen met Hicham M. schuldig be vonden aan betrokkenheid bij twee liquidaties en drie pogingen tot li quidaties. L. wordt ook gelinkt aan de groep rond crimineel Benaouf A., die in 2017 nog tevergeefs per he likopter probeerde te vluchten uit de gevangenis in Roermond. dinsdag 21 januari 2020 Dolblij zijn de verzorgers van Ouwehands Dierenpark: de reuzenpanda's Wu Wen (vrouwtje) en Xing Ya (mannetje) hebben voor het eerst met elkaar gepaard. De die ren zijn sinds 2017 in Nederland. De verzorgers hebben er alles aan gedaan om de natuur een handje te helpen. Zo kreeg Xing Ya training om op zijn achterpoten te staan, zodat hij in staat zou zijn de daad te volbrengen. De reuzenpanda is een be dreigde diersoort die alleen in China in het wild voorkomt. Volgens de laatste telling leven er nog 1864 exemplaren in het wild. fotos ouwehands dierenpark De gezondheidsraad in China bevestigt dat het recent op gedoken coronavirus over draagbaar is van mens op mens. Tot nu toe was daar nog onduidelijkheid over, al werd mensen in het getroffen gebied al wel geadviseerd mondkapjes te dragen. Bonne Kerstens Bilthoven/Wuhan Nieuwe vleugel voor hardleerse gevangene Er komt een extra beveiligde af deling in een gevangenis in Ne derland voor zware criminelen bij wie het gevaar bestaat dat ze binnen de gevangenismuren verdergaan met hun criminele praktijken. Victor Schildkamp Den Haag Minister Dekker licht het plan voor de nieuwe afdeling toe. foto anp —Minister Sander Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3