Gevulde schoenendozen voor jonge azc'ers ül 5 Nergens heen. Van de Vrie en zijn medearbeiders krijgen een kwartier om hun spullen te pak ken. De mannen eten een stuk brood in de cantine en moeten zich buiten opstellen in rijen van vier. 'Degenen die we niet zagen, waren waarschijnlijk nog op de vlucht'. In de stromende regen marcheren ze vervolgens naar kamp Luttelgeest. Daar krijgen ze een warme hap en brengen ze de nacht door. 'Weldra sliepen we de slaap der rechtvaardi gen', schrijft Van de Vrie. Bommenwerpers De volgende dag zien ze 'achter de dikke regenwolken' Engelse bom- menwerpers richting Duitsland vliegen. 'We hoopten, en hadden moed, dat de Engelsen ons niet in de steek zouden laten. Zij konden toch wel weten van grote razzia's in de polder? De polder was toch een bij uitstek geschikt land voor een geheime zen der?' Hij moet nog maanden wachten op de bevrijding. Lopend gaat het vervolgens naar Meppel, vanwaar Van de Vrie per trein naar het Duitse Haren wordt gebracht. Met een grote groep mannen slaapt hij in een bioscoop om overdag bo men te kappen in een bos. Het werk is zwaar, de leefomstandig heden slecht. 'Honger is een scherp zwaard', schrijft Van de Vrie. Gewond aan voet Via Bad Zwischenahn en Olden burg wordt hij naar een voormalig marinekamp in het dorp Sande bij Wilhelmshaven gebracht. Daar raakt de Zeeuw gewond aan zijn voet en belandt in het ziekenhuis. ,,Dat is misschien wel zijn geluk geweest, vertelde mijn vader", zegt zijn zoon. ,,De verzorging is daar goed en hij hoeft maanden niet te werken." Wel is er steeds minder eten be schikbaar, Van de Vrie schrijft dat hij vaak met een rammelende maag naar bed gaat. Op 6 mei wordt Wilhelmshaven bevrijd door het Poolse leger. 'Vanaf de eerste dag der Amerikaanse be zetting van ons gebied is ons ver blijf in Duitsland werkelijk een feest geworden', tekent Van de Vrie opgetogen op. Op 20 mei 1945, eerste pinkster dag, staat hij weer op station Goes. Daar eindigt het dagboek. Zoon Adri: ,,Hij loopt van het station naar huis. Hij heeft geen idee of het er nog staat. Als hij de kerktoren van 's-Heer Abtskerke ziet, zijn woon plaats, is dat een opluchting. In de verte ziet hij twee fietsers aanko men: zijn vader en zijn broer, die op weg zijn naar de kerk. Zijn vader, mijn opa, gaat met hem mee terug naar huis, waar mijn oma was. Zijn broer fietste naar de kerk om te ver tellen dat Kees terug was." Dit heeft zijn vader hem later verteld. ,,Hij kon smakelijk vertel len over de oorlog. Als kind be delde ik vaak om verhalen uit die tijd." Vooruitstrevend Kees van de Vrie bewaart zijn dag boek niet achter slot en grendel, zegt zijn zoon. ,,Het lag gewoon thuis, met een paar losse foto's erin. Mijn vader was vooruitstre vend, hij had in 1940 al een camera en nam die mee naar de Noord oostpolder." Hij heeft niet de indruk dat zijn vader heel erg bang is geweest. ,,Hij kon toch niks veranderen aan zijn situatie. Hij kwam uit Zee land, de Noordoostpolder en om geving waren onbekend terrein voor hem. Vluchten was geen op tie." Tientallen dozen lagen in het mid den van een kring kinderen met hun ouders. Voor ieder kindje in het asielzoekerscentrum was een schoenendoos gevuld. De spullen zijn ingezameld door leerlingen van Aventurijn. Met de actie wil de school een steentje bijdragen aan een mooiere wereld. Directrice Kirstie van der Heide- Güthe van Aventurijn is initiatief neemster van de actie. Zij vindt het belangrijk dat haar leerlingen leren dat iedereen meetelt in de maat schappij. ,,Het asielzoekerscentrum ligt in de buurt van onze school en dat is interessant. Leerlingen zien dat een heel andere wereld toch dichtbij kan zijn." In het begin van het jaar zijn er per groep, twee kinderen uitgeko zen die gisteren hielpen met het uitdelen van de schoenendozen. Eén van hen is Boy Houtman (8) uit Middelburg. Hij zit in groep 5 en gaf een schoenendoos aan de 3-jarige Abdul Khadir Aiagha. ,,Ik vind het belangrijk dat mensen die het min der hebben ook eens verwend wor den." Hij vindt het een leuke actie en is blij dat hij heeft meegedaan. Programmamanager Wim Hen driks van het AZC Middelburg is dankbaar. ,,Steun is altijd welkom en dergelijke acties zijn hartver warmend." Aventurijn-directrice Van der Heide vindt de actie ook geslaagd. ,,Het is zeker voor herha ling vatbaar." De schoenendoosac tie is bewust in januari gehouden omdat het een sombere maand is. ,,Maar het heeft niks te maken met Blue Monday", knipoogt ze. Mft dinsdag 21 januari 2020 dat leest als een roman De kinderen van Kindcentrum Aventurijn uit Middelburg heb ben gistermiddag schoenendo zen uitgedeeld aan kinderen van het asielzoekerscentrum Mid delburg. In de schoenendozen zaten spullen als tandpasta en shampoo, maar ook kleurpotlo den, knutselspullen en speel goed. Michiel van Dongen Middelburg Boy Houtman (r) van Kindcen trum Aventurijn in Middelburg geeft Abdul Khadir Aiagha een schoenendoos met spullen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Kees van de Vrie op zijn persoons bewijs uit 1940

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37