Leidde paniek tot doodschudden baby? ZEELAND 3 Wachtlijst bemiddeling op dit moment het langst: gemid deld 64 dagen bij Adrz en 70 dagen bij ZorgSaam. Ook een nieuwe knie laat flink op zich wachten: 45 dagen bij Adrz en 78 dagen bij ZorgSaam. Voor de wachttijden bij zieken huizen gelden normen. Een eerste bezoek aan de polikliniek moet binnen 4 weken zijn geregeld. Een behandeling mag dan hooguit 7 weken op zich laten wachten. Vooral de normen voor de eerste af spraak worden niet altijd gehaald. Bij Adrz lukt dat zelfs bij de helft van de specialismen niet. ,,Wij merken dat, net als lande lijk, de wachttijden oplopen", zegt woordvoerster Yvonne van der Weele van Adrz. ,,Dat heeft te ma ken met de beschikbaarheid van medisch specialisten, die moeilijk te krijgen zijn. Ook zien we dat de zorgvraag van patiënten groter en complexer wordt." ,,Als iemand snel zorg nodig heeft, dan zorgen we dat die sneller Wachttijd voor eerste bezoek polikliniek (in dagen)* Specialisme Cardiologie Chirurgie algemeen Dermatologie Maag-darm-lever Gynaecologie Interne geneeskunde Keel-, neus- en oorheelkunde Kindergeneeskunde Longziekten Neurologie Oogheelkunde Orthopedie Pijnbestrijding Plastische chirugie CT-scan MRI-scan Urologie ZorgSaam 7 4 11 15 7 14 4 6 21 24 21 7 56 60 5 11 41 Het begon allemaal in de avond van 20 mei 2016. De vroeggeboren baby huilde en krijste en F. wist zich daar geen raad mee. En toen was het stil. De ademhaling ging moeilijk, het huilen werd schokkerig en F. raakte in paniek. ,,Hij huilde wel meer, maar nu was dat anders'', vertelde hij. F. legde bij de rechtbank uit dat wanneer hij in paniek raakte, hij een black-out kreeg. Achteraf wist hij dan niet meer wat er was ge beurd. Ziekenhuis Die avond was zijn toenmalige vriendin met zijn moeder op stap. Omdat hij niet meer wist wat hij moest doen, belde hij zijn moeder. Inmiddels was de baby koud, een arm en beentje stijf, het hoofd slap jes en de oogjes draaiden weg. Enige tijd later verslechterde situa tie van de baby. Het kindje kreeg stuiptrekkingen. Een ambulance bracht de baby met spoed naar Goes. Later werd de baby overge bracht naar het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam waar het de volgende dag overleed. Daar werd geconstateerd dat de baby gebroken ribben, een bekkenbreuk en ernstig schedelletsel had en was overleden Hij huilde wel meer, maar nu was dat anders door het zogeheten shaken baby syndroom (SBS). Omdat vermoed werd dat de doodsoorzaak niet natuurlijk was, werd sectie verricht. Vervolgens werd aangifte gedaan en startten de Inspectie voor de Gezondheids- zorg, de Inspectie Jeugdzorg en de Inspectie Veiligheid en Justitie een onderzoek naar de hulpverlening. Dat F. nogal hardhandig met de kleine omsprong was bekend en slechts één van de tien hulpverle nende instanties die bij het jonge gezin betrokken waren, had hem daarover al eens aangesproken. Over de hulpverlenende instanties waren de inspecties eensluidend: tekortgeschoten. Hoogleraar Meerdere medische deskundigen hebben zich over de zaak gebogen en ook een Duitse hoogleraar die door de advocaat was ingeschakeld concludeerde dat hier sprake was van het shaken baby syndroom. Toch plaatst raadsman Joost Dio- nisius vraagtekens bij de diagnose. Hij stelt dat de medische weten schap ten aanzien van het syn- Het onderzoek door justitie is onzorgvuldig geweest droom nog volop in beweging is. ,,Het onderzoek is onzorgvuldig ge weest en er is niet gezocht naar al ternatieven'', aldus de raadsman van F. de wachttijden niet zozeer. ,,We zien dat niet direct terug in onze cijfers", zegt woordvoerder René Maas. ,,We zijn ook getriggerd om heel korte wachttijden te hebben, om het verschil met België aan te kunnen. Als Nederlander kun je daar snel terecht." Maas wijst erop dat wachttijden momentopnamen zijn. „Het gaat steeds met pieken en dalen. Waar je wel een duidelijk stijgende lijn ziet, is bij de vervanging van de knie. Dat heeft te maken met de veroude rende bevolking." terecht kan", zegt Van der Weele. ,,Verder kijken we wat we in het proces kunnen verbeteren en hoe we efficiënter kunnen werken. Ook worden verpleegkundig specialis- ingezet die gedeeltelijk taken van een arts overnemen." België ZorgSaam herkent het toe nemen van dinsdag 21 januari 2020 Wachttijd kan per ziekenhuislocatie verschillen. Vermeld is de kortste wachttijd per ziekenhuis. Te lang wachten op een be handeling? De zorgverzeke raar kan mogelijk voor een oplossing zorgen. Elke verze keraar doet op verzoek aan 'wachtlijstbemiddeling'. Aanvragen van bemiddeling kan door te bellen, te mailen of een formulier op de web site in te vullen. De zorgcoach van de verzekeraar bekijkt vervolgens of de patiënt el ders eerder terecht kan en komt binnen enkele dagen met een voorstel. Wachtlijstbemiddeling kost de verzekerde niets, maar kan in principe alleen als de wacht tijd de normen overschrijdt. ziekenhuis vergt geduld Het Adrz in Goes. FOTO JEFFREY KUTTER INK Als het aan de officier van justi tie ligt, gaat de 23-jarige H. F. uit Domburg voor 4,5 jaar de gevan genis in. Het OM houdt hem ver antwoordelijk voor het dood- schudden van zijn bijna vier maanden oude zoontje. Ad Roos Middelburg -Verdachte H. F. voor de rechtbank -Joost Dionisius, raadsman Uitspraak volgt op 17 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35