Lang wachten op nieuwe knie Man slaat meisjes op billen bij station Kapelle Je merkt niet heel veel van de hoge luchtdruk Vraagje 2 De wachtlijsten bij ziekenhuizen worden eerder langer dan korter. Ook Zeeuwen lopen daar tegenaan, vooral bij Adrz. ,,Als je zo beroerd bent, is elke week er een te veel." WACHTLIJSTEN ADRZ EN ZORGSAAM Commentaar Sommige zorgconsumenten begrijpen het niet meer. De wachtlijsten voor bepaalde soorten specialistische be handelingen worden weer langer. Ook in Zeeland. Hoe lang? Dat weet niemand. Lastig te begrijpen: voor een kno-in- greep kun je snel terecht, maar op een knieoperatie moet je maanden wachten. Voor alle duidelijkheid: de acute zorg wordt overal meteen geleverd. Daar achter zit een grote groep mensen die min of meer dringend medische hulp nodig hebben en die soms lang moeten wachten. Een deel van de vertraging ontstaat omdat zorgverzekeraars de rem zetten op de uitgaven van ziekenhui zen. Dat effect is er vooral aan het eind van het jaar. Vervelend, maar het is nodig om de kosten te beheersen. De wachtlijsten worden ook langer door de groeiende vraag naar zorg en door een tekort aan personeel. Organiseren we de gezondheidszorg goed? Een enkel zie kenhuis experimenteert met een aanneemsom van de verzeke raar ongeacht het aantal behandelingen, en met specialisten in loondienst. Deze methode verdient een kans. Want dan vervalt de prikkel om te veel behandelingen te willen verrichten en worden de wachtlijsten mogelijk snel korter. Of patiënten er blij van zullen worden valt te bezien. Want bij twijfel over nut en noodzaak zal de balans wellicht wat vaker doorslaan naar niet behandelen. Overigens zal het in elk financieringsmodel moei lijk blijven het aantal specialisten af te stemmen op de vraag. Rem van verzekeraars op behandelingen is soms nodig om de kosten te beheersen De vrouw en twee meisjes hebben nog geen aangifte gedaan, maar doen dat mogelijk wel als de man wordt aangehouden. Over de leef tijd van het drietal doet de politie geen mededelingen. De onbekende man betastte de slachtoffers toen hij hen op een donkergekleurde fiets voorbijreed. Dat gebeurde in de omgeving van het station, tussen 16.00 en 23.00 uur. De slachtoffers meldden zich pas later bij de politie. ALMANAK Vijf is ze, dat meisje uit Drei- schor. En ze luistert ingespan nen naar de reisleider die haar en haar familie na aankomst in Egypte in het Nederlands in strueert. Over het bomvolle programma met dagelijks de prachtigste excursies. Daarvoor wordt verzameld in de lobby. Het signalement van de man luidt als volgt: blank, normaal pos tuur, lengte tussen 1.80 en 1.90 me ter. Donker haar, met opgeschoren zijkanten. Het haar op zijn hoofd is Politie vraagt getuigen zich te melden, ook als ze beelden hebben langer. Vermoedelijk is de man on geveer 30 jaar. Hij reed op een zwarte fiets zonder verlichting. De politie vraagt getuigen zich te melden. Dat kan door te bellen (0900-8844) of via WhatsApp (06 12207006). Wie beschikt over be- wakingsbeelden of dashcambeel- den wordt ook gevraagd contact op te nemen met de politie. Waar hij ook elke dag een papier ophangt met de tijden van ver trek en andere nuttige informa tie. Bij het 'heeft iemand nog vra gen?' gaat het handje van de kleuter direct omhoog. ,,Ik kan niet lezen", geeft ze ruiterlijk toe. „Wat nu?" PvdA: nu regie in de zorg pakken 3UUM Pennywafelhuis wint Kern met Pit Ovezande Dispelled wint voorronde Spectra Voor Marianne Vis (72) is Adrz in Goes om de hoek. Vijf minuten fietsen en ze staat voor de deur. Toch moest ze voor behandeling uitwijken naar Bravis in Bergen op Zoom. ,,Het is te triest voor woor den, maar ik stond op de wachtlijst van de wachtlijst." Als ze zelf geen actie had onder nomen, stond ze daar waarschijn lijk nog op. ,,Het is dat ik zelf con tact heb opgenomen met CZ, mijn zorgverzekeraar. Die namen mijn klachten meteen serieus. In Bergen op Zoom kon ik drie weken eerder terecht. Daar werd snel de diagnose gesteld: een tumor." Oogartsen Ondertussen heeft de Goese op nieuw op een wachtlijst gestaan. Door een tekort aan oogartsen moest ze bijna een jaar wachten op een afspraak in het ziekenhuis. „Uiteindelijk ben ik zelf naar een kliniek gestapt en was ik zo aan de beurt." Meer Zeeuwen lopen tegen de wachttijden in de zorg aan, blijkt na een oproep op de Facebookpagina van deze krant. Daar regent het re acties. Zo wacht diabetespatiënt Hennie van de Wegen uit Middel burg al bijna een jaar op een af spraak bij de oogarts. ,,Dit heb ik nog nooit eerder meegemaakt. Zes weken wachten vind ik normaal. Maar 10 maanden, dat kan toch niet? Moet ik dan zelf bepalen wan neer het urgent genoeg is?" Onderzoeksbureau Mediquest constateert dat landelijk de wacht tijden toenemen. In Zeeland lijken die, naar verhouding, nog mee te vallen. Niettemin zijn er opval lende uitschieters. Wie bijvoorbeeld wordt doorver wezen naar de neuroloog, moet ge duld hebben. Bij Adrz is er pas over tien weken plaats tijdens het spreekuur. Dan gaat het bij de keel- neus-oorarts een stuk sneller. Een patiënt die vandaag belt, kan vaak morgen al terecht. De wachttijden per specialisme, per ziekenhuis en zelfs per zieken huislocatie kunnen sterk verschil len. Een voorbeeld: een eerste af spraak bij een kinderarts van Zorg- Saam lukt in Terneuzen in 18 dagen, in Oostburg in 6 dagen en in Hulst Tien maanden op een afspraak met een oogarts wachten is toch niet normaal? in 8 dagen. Bij Adrz is dat 57 dagen in Vlissingen en 59 dagen in Goes. Voor pijnbestrijding of plastische chirurgie zijn de wachttijden bij Adrz juist een stuk korter dan bij ZorgSaam. Voor de behandeling zelf zijn de wachttijden voor een staaroperatie VLISSINGEN Reumapatiënten en mensen die vaak last hebben van migraine kunnen de komende da gen meer klachten ervaren. Dat komt door de uitzonderlijk hoge luchtdruk in Nederland. In Zeeland werden gisteren aan het einde van de ochtend de hoogste waardes ge meten in Wilhelminadorp: 1049,2 hectopascal (hPa). In het zuiden is de luchtdruk nog nooit zo hoog geweest als gis teren, meldt weerstation Weeron- line. „Komende dagen daalt de luchtdruk wel weer. Die daling kan reumaklachten en migraine verer geren." Het absolute luchtdrukrecord voor heel Nederland staat op 1053,0 hPa. Dit werd gemeten op 23 ja nuari 1907 in Eelde (Drenthe). Zo hoog als toen werd de luchtdruk gisteren niet. Desondanks zijn de waarden die in Zeeland werden ge meten recordhoog voor de regio. Raymond Klaassen, meteoroloog bij Weerplaza, stelt dat mensen thuis mogelijk te maken kregen met 'de hoogste waarde die ze ooit op hun barometer hebben afgele zen'. Al met al zijn er maar weinig zaken die door een hoge luchtdruk echt merkbaar worden beïnvloed. ,,Het is allemaal zo klein, dat het ei genlijk niet te meten is voor ge wone mensen. Het is leuk, maar minder spectaculair dan warmtere- cords'', aldus Klaassen. dinsdag 21 januari 2020 II De politie onderzoekt meldingen over een onbekende man die in de buurt van het station in Ka pelle een vrouw en twee meisjes heeft lastiggevallen. Hij zou ze afgelopen vrijdag op hun billen hebben geslagen. Daar kwam de politie gisteren mee naar buiten. Eldridge Pentury Kapelle Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Concurrentie helpt de zorg in Zeeland niet ver der, samenwerking wel. De provincie moet daarbij nu de regie pakken. Dat vindt de Statenfrac tie van de PvdA. Die heeft schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in de PZC over de toekomstplannen van het Adrz. Daarin zegt directeur Claudia Bran denburg dat het gebrek aan zorgpersoneel instel lingen dwingt om samen te werken. Anders ver dwijnt zorg uit Zeeland. In het vorig jaar gesloten coalitieakkoord staat dat de provincie waar moge lijk samenwerking in de zorg wil faciliteren. MIDDELBURG Samen eten en even een praatje maken; dat kan in het Middelburgse Penny wafelhuis. Een gouden formule blijkt, want het initiatief van de kunste naars Marlou Pluijmae- kers (foto r) en Anda van Riet (l) is bekroond met de Zeeuwse Kern met Pit Trofee, plus een bedrag van 1.500 euro. Het buurtproject doet eind maart mee aan de lande lijke Kern met Pit-finale. Het Pennywafelhuis zit in een tot atelier omge bouwd appartement aan de Meanderlaan in Dau- wendaele. Kunst is de verbindende factor. Er is ook een kringloopwinkel. De formatie Dispelled uit Zierikzee heeft de derde voorronde van Spectra gewonnen. De metalband heeft daar mee een plek veroverd op het podium van Klomppop. De publieksprijs ging deze keer naar Band Be For You, ook uit Zierik- zee. Daarmee maakt de coverband nog kans op een wildcard voor een optreden op het festival in Ovezande. Spectra is een talenten jacht voor beginnende Zeeuwse bands. De or ganisatie is in handen van de jongerenraad Borsele. Rolf Bosboom en Timo van de Kasteele Goes -Hennie van de Wegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34