Chloorhoudend middel om aardappels te bewaren taboe bij nieuwe oogst Trainer Michel Leonhart Oorlogsdagboek van Kees van de Vrie wil bij Oostburg zijn ambities waarmaken leest als een avonturen boek Frank Balkenende Zierikzee De chloorbehandeling in de vorm van gas voorkomt dat aardappelen ontkiemen. Daardoor kunnen ak kerbouwers hun aardappelen een jaar lang in de schuur bewaren en zo geleidelijk leveren aan super markten en de aardappelverwer- kende industrie. Het verbod van de Europese Unie op het gebruik van de chloorhou- dende kiemremmer heeft ernstige gevolgen, zegt Hanse. ,,Zeg maar gerust dat de situatie desastreus is. We kunnen de aardappelen niet meer tot aan de nieuwe oogst be waren omdat ze zullen gaan ont kiemen. Dat betekent dat er een gat valt van eind april tot aan de nieuwe aardappelen die vanaf eind juli van het land komen." Het ver bod op Chloorprofam geldt voor de hele Europese Unie. Daardoor zul len vanaf eind april aardappelen uit landen van buiten de EU op de markt verschijnen, verwacht Hanse. „Iemand zal in het gat sprin gen." De EU verbiedt Chloorprofam omdat er mogelijk een risico bestaat voor de gezondheid van de consu ment. Volgens de Wageningen Universiteit Research hebben te lers voldoende alternatieven voor het middel. Hanse heeft er echter geen hoge pet van op. Sinds 2015 be proeft hij alternatieve biologische middelen zoals Biox-M en 1,4 Sight in een bewaarschuur waar hij be wust geen Chloorprofam gebruikt, omdat hij de bui zag aankomen. Hanse: ,,Die middelen zijn drie keer zo duur als Chloorprofam en wer ken drie keer minder goed. Finan cieel loop je er op leeg." Een tweede drama is dat telers bewaarschuren waar Chloorpro- fam is toegepast waarschijnlijk niet meer mogen gebruiken voor aard appelopslag. Waarschijnlijk, want ze wachten nog steeds op een over- Alternatieve middelen zijn drie keer zo duur en werken drie keer minder goed gangsnorm voor de chloorresten in aardappelschuren. Intussen eist de Vereniging voor de Aardappelver- werkende Industrie (VAVI) dat de nieuwe oogst aardappelen geen chloorrestanten bevat. Contractte- lers moeten hun schuren zodanig reinigen en ventileren dat er geen spoortje chloor meer is te vinden. Hanse lijkt dat onmogelijk. „Chloor zit tot in de poriën van de betonvloer. Dat krijg je er bijna niet uit." Het risico bestaat nu dat friet- fabrieken aardappelen zullen wei geren als ze niet helemaal chloor vrij zijn. LTO Nederland adviseert boeren dan ook geen teeltcontrac ten met aardappelverwerkende be drijven te sluiten als die niet garan deren dat ze de aardappelen alle maal zullen afnemen. Eerst moet er duidelijkheid komen rond de over gangsnorm voor chloorresten. Na graan zijn aardappelen het tweede gewas op Zeeuwse akkerbouwbe drijven. Tachtig procent is contract teelt voor de frietindustrie. It dinsdag 21 januari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 10 ZOUTELANDE Muisstil was het gistermorgen in de aula van Kindcentrum 't Paalhoofd in Zoutelande. Emma Pat- tenier (11) las samen met de burgemeester van Veere, Rob van der Zwaag, voor aan de school. De regerend Zeeuws voorleeskampioen gaf hiermee de aanzet voor de Nationale Voorleesdagen die morgen be- ginnen en zaterdag 1 februari eindigen. Ze las voor uit De Smoezels, een boek van Erhard Dietl. Na het lezen kregen Emma en Van der Zwaag een groot applaus. De burge meester gaf haar ook het boek De liefde van Luna van Christine Linneweever. Een boek dat ze graag wilde heb ben. ZEELAND 4 Telers in maag met EU-verbod Aardappeltelers zijn in rep en roer. Vanaf de nieuwe oogst dit jaar mogen ze hun aardappelen niet meer behandelen met de kiemremmer Chloorprofam. Daarnaast mogen ze hun aard appelen waarschijnlijk ook niet meer bewaren in schuren waar het middel is gebruikt. ,,Een ramp, want chloor zit tot in het beton. Dat krijg je er niet meer uit", zegt akkerbouwer Kees Hanse uit Zierikzee. -Kees Hanse, aardappelteler

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33